Clubhouse: Sosyal Medyada Yeni Bir Ses

Clubhouse: Sosyal Medyada Yeni Bir Ses

Sosyal medya platformlarının yakın takipçisiyseniz,Clubhouse kesinlikle kulağınıza gelmiştir. Uygulama insanların gerçek zamanlı olarak sohbet etmelerine, hikaye paylaşmalarına, ortak noktaları üzerine konuşmalarına olanak sağlıyor. Üstelik bunu yalnızca ses kanalı üzerinden yapıyor.

Bugünlerde hepimizin çevrimiçi zaman geçirme süresinde gözle görülür ölçüde yüksekiyor. Her ne kadar 2020 başlarında bugüne dair beklentiler video odaklı olsa da Clubhouse, tam anlamıyla beklenmeyen bir yerden geldi ve zirveyi ele geçirdi.

İnsanların bağlantı kurması ve düşüncelerini paylaşması için sesli sohbet odalarını kullanan platformun şahsına münhasır kısmı da uygulamaya giriş yapmak için davetiye alma gerekliliğinden geliyor. Uygulama için de kendine yer bulanlar veya gündemi kaçırmayanlar, Clubhouse App hakkında bilgiler için yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz. 🙂

Clubhouse Nedir?

Clubhouse ses tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Şirketin kendi ifadeleriyle söylemek gerekirse; “her yerdeki insanların konuşabildiği, hikayeler anlatabildiği, fikir geliştirdiği, arkadaşlıklarını derinleştirdiği ve ilginç yeni insanlarla tanıştığı” sese dayalı yeni bir sosyal proje türü, diyebiliriz.

Uygulama, farklı konu başlıkları altında toplanan grupların canlı olarak serbest atışlı bir şekilde sohbet ettiği alanlardan oluşuyor. Ses tabanlı oluşuyla da podcast kültüründen esintiler taşıyor.

Bazıları için iyi, bazılarının gözündense kötü olarak nitelendirebilir bir özelliği de konuşmaların kaydedilmemesi. Yani uygulama içine girip yaptığınız tüm konuşmalar, yalnızca dinleyicilerin hafızasında kalıyor. Buradan bakınca da Snapchat’i anımsatmıyor mu?

Sohbet grupları belirli konular dahilinde toplanıp konuşmaya başlıyor ve konuyla ilgilenenler bu sohbete katılabiliyor. Kullanıcılar yalnızca dinleyici olarak katılabileceği gibi konuşmanın bir parçası da olabiliyor. Ancak kapalı grup seçeneğini tercih edildiğinde gruba dışarıdan kimse katılamıyor.

Ayrıcalıklı Bir Uygulama

Clubhouse’u diğer uygulamalardan ayırmakla kalmayıp cazip hale getiren ise her açıdan ayrıcalıklı bir uygulama olması diyebiliriz. Şimdi oldukça yaygınlaşmış olsa da ilk kullanıcıları, Drake, yatırımcılarından Ashton Kutcher gibi dünyaca ünlü isimlerdi. Uygulamanın potansiyel kullanıcıları için güzel bir psikolojik hamle değil mi?

Klasik sosyal medya uygulamalarının başarısı gün içinde oturum açılması, aktif üye sayısı gibi bileşenlerin toplamından meydana geliyor. Ancak Clubhouse uygulamasında işler böyle yürümüyor. Yalnızca davet edilenlerin giriş yapabileceği uygulama kullanıcılarını alışkın olmadığı bir giriş engeli karşılıyor.

Diğer yandan içerideki sohbet odalarında her ne kadar geniş konu aralıkları da olsa, belirli kitleler daha büyük rağbet görüyor. Dilediği an ünlülerin, fikir liderlerinin sohbetlerine ulaşabilmek de kullanıcılar için uygulamayı daha talep edilebilir yapıyor.

Bu İşin Sırrı Ne?

Bu tip uygulamaların kısa zamanda vazgeçilmez olmasının sebeplerine baktığımızda ilk olarak karşımıza, pandemi çıkıyor. Birbirinden uzaklaşan insanlar tam anlamıyla sohbet açlığı çekiyor. Bu da devamlı el altında olacak sohbet odası fikrini çok keyifli kılıyor.

Kullanıcısına dilediği an sohbet etme imkanını, özel kılmak da başka bir ayrıcalık. Clubhouse üyelik oluşturma süreçlerinde kullanıcılarına ilgi alanlarını sorarak filtreleme ile işe başlıyor. Daha sonrasında takip edilecekler listesi de profilleri tamamen kişinin ilgi alanlarına özel hale getiriyor.

Sanal da olsa, insanlar dilediği zaman bir sohbetin parçası olabiliyor. Başka insanların müsait olduğu zamanları aramak, başkalarıyla ortak nokta bulmaya çalışmak gibi dertler ortadan kalkıyor diyebiliriz. Çünkü uygun olan insanlar, zaten Clubhouse’da yerini almış oluyor. Dileyenlere kafa dağıtıcı bir sohbet odası, dileyenlere sektörel bir beyin fırtınası…

Kullanım Rehberi

Clubhouse giriş aşaması için davet gerekliliğinden bahsetmiştik. Uygulamaya davet geldiğinde ise kişi mesajdaki linke tıklanıp yönergeleri takip ederek profilini kolaylıkla tamamlanabiliyor. Hatta hemen sonrasında Clubhouse davetiye ile 2 arkadaşını bu uygulamanın bir parçası yapabiliyor. 😊 Davetiye almayanlar da uygulamayı indirip kullanıcı adını belirleyerek bekleme listesine girebiliyor.

Uygulamayı şu an yalnızca İOS kullanıcılarının indirebildiğini de söyleyelim. Android cihazlar için de çalışmalar olduğu belirtiliyor.

Uygulamayı kullanmak kısmı oldukça kolay, ana sayfa kart sistemindeki odalardan oluşuyor. Üzerine tıklandığında bu odalara giriş yapılabiliyor. Alt kısımdaki “+start a room” kısmından yeni oda oluşturabiliyor.

Ana sayfa ise ilk aşamada belirlenen ilgi alanlarına göre şekilleniyor. Karşısına ilgi alanı dışında içerikler çıkanların da ayarlardaki ilgi alanlarından yeniden gözden geçirmesini tavsiye edebiliriz.

Uygulama neredeyse herkesin konuşabileceği konuları içeriyor. Çünkü bir oda da yabancı dil pratiği yapılırken, diğer oda da gündem konuşuluyor. Katılımcılar da dilediği gruba dahil olup onları dinleyebiliyor, hatta moderatörün izniyle konuşmaya dahil olabiliyor.  

İş Dünyası Gözünden: Clubhouse

Clubhouse özellikle etkileşimli bir topluluk oluşturup etki alanını büyütmek isteyenler için biçilmiş bir kaftan. Uygulama içinde, konusunda uzman olan kişiler oda oluşturarak sektör hakkında sohbetleri yönetebilir. Bu sayede kişiler, kullanıcı ağını geliştirip çeşitli girişimci ve influencer’larla iletişime geçme ortamı yaratabiliyor.

Marka veya daha temel olarak, sektör hakkında bilgi almak için kullanması da kaçınılmaz. Tüm iletişim akışının son dönemde oraya kaydığına göre gündemin en hızlı yalanabileceği ortam da burası yani gündemi takip etmek için uzak kalınacak bir alan değil.

Uygulama markalar veya girişimciler için fikir oluşturma noktasında güzel bir fırsat ortamı sağlıyor. Çünkü kullanıcılar, hemen bir oda oluşturup konuları veya stratejileri hakkında geri dönüş rica edebilir. Hatta kullanıcılar, meslektaşlarıyla fikir alışverişi yaparak ufuk açıcı deneyimlere ulaşabilir.

Bu kadar güncel ve kalabalıklaşan bir alan, elbette sektör eğilimlerini de incelemek için kullanışlı hale geliyor. Clubhouse trendler, sektör haberleri ve kitle algısı konusunda her ölçek işletme için mantıklı bir araştırma alanı yaratıyor.

Kaçınılmaz sonumuza gelince, reklam! Daha yeni yayılmaya başlamışken bile ilk örneklerinden karşımıza Lipton, çıktı. Melikşah Altuntaş ve Bartu Küçükçağlayan’ın Mücbir Sebepler’i Lipton sponsorluğunda dinleyicileriyle buluştu bile.

Yani gündemi yakalayan markalar ve isimler çoktan Clubhouse’un bir parçası oldu. 😊

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

DILAN

03 Feb 21

Merak edenler için tüm sorular cevaplanmış. Teşekkürler