Inbound Pazarlama

Inbound Pazarlama

Az maliyetle nitelikli müşteri edinmenizin mükemmel bir yolu var. Yeni müşteri edinmek ve mevcutları elde tutmak için geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığını düşünüyorsanız Inbound Pazarlama ’yla tanışmanızın zamanı geldi.

Inbound pazarlama, odağında içerikle ilgi çekmek olan bir serüvendir. Outbound pazarlama ise adından da anlaşılacağı gibi müşterinin ilgisini satın aldığımız, tahmin etmedikleri, alakasız bir anda karşılarına çıktığımız bir tarza sahip. Yıllardır uyguladığımız ve maruz kaldığımız outbound pazarlama modeli için bir kesim artık işe yaramaz olduğunu dile getirmekten çekinmese de ben geleneksel bir yöntem olarak outbound pazarlamanın, inbound pazarlamayı desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.

Web sitesi trafiğini artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve satışa dönüştürüp kapatmak şirketlerin öncelikli temennisi. Üstelik her yıl bu sayıları yükseltmek için yoğun mesailer harcıyoruz. Dijital çağda outbound yöntemlerle bir yere kadar getirdiğimiz bu hayalimizi, inbound pazarlama yöntemiyle başarılı şekilde gerçekleştiren şirket sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Web sitesi ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere dönüştürme savaşı sürerken inbound pazarlama yöntemine geçişi, şirketteki tüm ekibin uygulayacağı bir model olarak değerlendirmelisiniz. Başlangıç noktanız ise hedef kitlenizi belirlemek ve onları tanımak. Hedef kitlenizin hangi platformlarda sizinle karşılaşabileceğini tespit ettikten sonra kaliteli içerikler paylaşmaya başlamalısınız. Sonraki adımda içeriğimizi parlatmamız ve potansiyel müşteri adayları için görünür olmamız gerekiyor. Nasıl mı? Blog sayfaları, sosyal medya, SEO çalışmaları ve reklamları kullanarak…

Potansiyel müşterilere ulaştığınızda onlardan almanız gereken ilk şey iletişim bilgileri. Bu kişisel bilgileri size vermeleri için onlara premium içerik vaadinde bulunup sözünüzde durmalısınız. Bu içeriklere örnek olarak ipucu sayfaları, online seminerler ve e kitapları sayabiliriz. Sektörünüze uygun farklı yöntemler geliştirebilirsiniz.

İletişim bilgilerini datanıza kaydettiğiniz potansiyel müşteri adayları için bu aşamada yoğun çalışma başlıyor. Çünkü artık satışa dönmesi gereken girişimler için harekete geçmelisiniz. Mükemmel bir takip ve uygun satış teknikleriyle kapatmanız gereken bir çok satış var.

Kapanan satışın ardından yoğun emekle edindiğiniz müşteriyi unutmak en büyük günah. Unutmayın yeni müşteri kazanmak için harcadığınız bütçe, mevcut müşteriyi elinizde tutmak için harcadığınızdan çok daha fazladır. Inbound pazarlama yöntemi, satışa giden yolda ve satış sonrası devam eden süreçte iletişimde kalmanız, müşteri döngüsünü yakından takip etmeniz ve özel hissettirmenizle ilgili. Satın alan müşteri ile bağınızı güçlü tutmanız, referans olmasını sağlamanız ve marka fanatiği haline dönüştürmeniz için tam motivasyonla yola devam etmelisiniz.

Inbound Pazarlama İçin İp Uçları:

– Web sitenizin markanızla özdeşleşen kaliteli bir tasarıma sahip ve kullanıcı deneyimi açısından çok iyi durumda olduğundan emin olmalısınız.

– İçeriğiniz ilgi çekici olmalı ama üretirken kulağınızda yankılanması gereken cümle şu: ‘Müşterine yardımcı olan bir içerik üretmelisin!’

– Bir blog edinmelisiniz. Blog içeriklerinde müşteriler için çözümler sunmalı, ihtiyaçlarını gidermeli ve belki de yeni ihtiyaçlar yaratmalısınız. Aradıkları cevapları bulmaları için içerik üretmeye devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

– Blog içeriklerini sosyal medyada da post olarak kullanıp, yönlendirmelerle trafiğinizi artırabilirsiniz.

– İçerik takvimi oluşturmak sizi büyük bir yükten kurtarır. İçerik takvimi oluşturamıyorsanız mutlaka bu konuda profesyonel yardım alın.

– Marka dili geliştirmelisiniz. Tüm platformlarda bu ortak dili kullanmanız asla atlanmayacak bir kuraldır.

– Outbound pazarlamayla birlikte hareket etmeniz gereken noktaları atlamayın, bu yöntemin sizi desteklemesine izin verin.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)