TikTok Marketing

TikTok Marketing

TikTok, ilk olarak Z kuşağı kullanıcılarıyla kitlesel bir çekicilik bulsa da kısa zamanda sosyal mecraların tümünü etkileyecek bir platform halini aldı. En iyi popüler dans trendleri, zorlukları ve dudak senkronizasyonu videolarının paylaşım yeri olarak başlayan yolculuğunu içerik yelpazesini genişleterek sürdürüyor.

Kısa zamanda tüm sosyal medya platformlarının hızına yetişen TikTok, Mart 2019 itibarıyla 1,1 milyardan fazla yüklenmeyi başardı. Kullanıcıların, yalnızca 2018’de 660 milyondan fazla indirdiği uygulama, 2019’un birinci çeyreğinde 188 milyon indirmeye ulaştı. Dünya genelinde ise her ay 500 milyondan fazla kişi TikTok kullanıyor.

TikTok uygulamasının marka değerinin hızlı yükselişi, piyasaya girdiği anda dikkatleri toplamayı başardı. Öyle ki 2020 BrandZ Top 100 En Değerli Küresel Markalar sıralamasında oldukça iyi bir konuma sahip. Ezber bozan, diğer video ve sosyal medya platformları için bile tehdit haline gelen video paylaşım uygulaması, 16.9 milyar dolarlık bir marka değeriyle bu yıl 79 numarada ilk 100’e girdi. Ayrıca toplam 542,6 milyar dolar değeriyle en iyi 10 medya ve eğlence markası sıralaması kategorisinde yer alıyor.

COVID-19 sırasında daha fazla insanın çevrimiçi olarak zaman geçirmesi, kullanıcı tarafından ilgi çekici, eğlenceli ve katılımcı içerikleri ön planda bir hale getirdi. TikTok da, bu boşluğun kısa biçimli video içeriği ve paylaşımla doldurulmasına yardımcı oldu ve Z kuşağı tarafından sevilen en havalı markalardan biri haline geldi. Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu uygulama, bu yılın başlarında en çok indirilen mobil oyun dışı uygulama oldu ve şu anda dünya çapında 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip.

NEDEN TİKTOK?

YouTube’u kullanan reklam verenler, genellikle 3 ila 5 dakika veya 8 ila 11 dakika arasında videolar yayılıyor. Bu büyük ölçüde TikTok’un 15 ila 60 saniyelik video klipleriyle tezat oluşturuyor. Bir TikTok videosunun kısalığı, tam bu noktada devreye giriyor ve markaları ilk birkaç saniye içinde tüketicilerin dikkatini çekmeye zorluyor.

Günümüzde kitleler, özellikle de Z kuşağı, içeriği olabildiğince çabuk tüketmek istiyor ve TikTok, markaların içeriklerini, YouTube vb. diğer platformlarda olduğu gibi aşırı doyurmadan veya tüketmeden göstermelerini sağlıyor.

TikTok’ta pazarlamaya başlamadan önce, demografik uyumluluğunuzun olduğundan emin olun!

TikTok, toplam kullanıcı tabanının %41’ini oluşturan 16 ile 24 yaş grubu kişiler arasında en popüler olan uygulama. Yaşın yanı sıra, bildiğimiz diğer istatistikler, popülariteyi pano genelinde oldukça eşit bir şekilde dağıtıyor gibi görünüyor.

Doğru yaş aralığında olduğunuz sürece, müşterilerinizi büyük olasılıkla güvenli bir şekilde bulabilirsiniz.

Bu nedenle, genç bir kitleniz varsa, pazarlama için TikTok’u kullanabilirsiniz. Yaşlı insanların uygulamayı kullanma oranları gittikçe artsa da, hedef kitlenizin yaş grubu yüksekse pazarlama kaynaklarınız muhtemelen başka yerlerde daha iyi sonuçlar verecektir.

Peki bu uygulama, Y kuşağına ve daha fazlasına pazarlarsanız tüm umutların kaybolacağı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır.

TikTok’ta oluşturulan videoları Instagram ve Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarında yeniden yayınlamak tercih edilebilir. Yani diğer profillerde etkileşimli bir kitleniz varsa, takipçilerinize video içeriği oluşturmak için TikTok düzenleme araçlarından yararlanabilirsiniz.

Reklamcılık İçin Yeni Bir Soluk Mu?

TikTok, geçen yıl boyunca reklamcılık konusunda deneyler yapsa da henüz resmi bir kar paylaşım sistemi kurmadı. Ancak, platformda daha fazla insanın reklam verebileceği noktaya yaklaşıyorlar. Ocak 2019’da kısa reklamlar gösterilmeye başlandı.

2018’in sonlarında, Musical.ly’de markaların kullanımına sunulabilecek reklam türlerini gösteren bir reklam konuşması seti oluşturdular. Biri belgeyi Digiday’e sızdırdı. Olası reklam türleri böylece elimize ulaştı.

  • Marka devralma
  • Feed içi yerel video
  • Hashtag testi
  • Fotoğraflar için Snapchat tarzı 2D lens filtreleri.

TikTok şu anda hem ABD hem de Avrupa’da reklamları test ediyor. 🙂

Markalara Yine Yeni Kanal

Markaları TikTok’ta pazarlamanın üç ana yolu vardır.

  • Kendi kanallarını oluşturabilir ve kanallarına markayla alakalı videolar yükleyebilirler.
  • İçeriği daha geniş bir kitleye yaymak için influencer’larla çalışabilirler.
  • TikTok’ta reklam vermek için ödeme yapabilirler (TikTok reklamcılığı için çok erken ve yeni bir pazar olduğundan YouTube gibi geniş bir pazar yok. Ama, TikTok zamanla daha popüler ve yerleşik hale gelebilir.)

Birçok marka, kendi kanallarını yönetmenin ve içeriği daha geniş bir kitleye yaymak için etkili kişilerle birlikte çalışmanın, bir kombinasyonunu yöneliyor. TikTok gibi yükselişte olan bir markayı iletişim aracı olarak alıp reklamlarını paylaşmak çok mantıklı bir tercih olabilir.

Mesela markalar TikTok’ta hashtag kullanmaya teşvik edilebilir. Markanızın kendi popüler TikTok kanalını oluşturmayı başarıp, #hashtag meydan okumanızı başlatırsanız muhtemelen çok iyi marka tanıtımını yapacaksınız. (TikTok’ta #hashtag mücadelesi başlatıldığında, insanlar sadece birkaç tıklama ile katılabilirler.)

TikTok’ta Kendi Reklam Performansınızı Ölçün

TikTok Ads ölçüm araçları, eyleme geçirilebilir KPI’ları izlemenize yardımcı olan cihaz desteği ile reklam performansınızı takip edebilmenizi sağlar:

  • Reklam performansınızı izlemek ve kullanıcıların web sitenizdeki davranışlarını görerek pazarlama sonuçlarınızı ölçmek için TikTok pikselini kullanın.
  • TikTok, reklam dönüşümlerini, kullanıcıların uygulama içi davranışlarını, gösterimleri ve tıklama ilişkilendirme verilerini izlemek için üçüncü taraf izleme şirketleriyle ortaktır.

Muhtemelen söyleyebileceğiniz gibi, bu reklam spesifikasyonları, TikTok reklamlarının mümkün olduğunca ortalama müşteri deneyimine uyması gerektiğini gösteriyor. Kullanıcıların reklamınızda oyalanmasını (veya daha da iyisi, tıklayıp dönüştürün) istiyorsanız, sosyal deneyimlerini aksatmayacak eğlenceli bir içerik yaratmak için hazırlıklı olmalısınız. 🙂

 

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

TUBA

11 Nov 20

Çok iyi, teşekkürler