2016’da Dijital Pazarlamayı Etkileyecek 7 Trend

2016’da Dijital Pazarlamayı Etkileyecek 7 Trend

#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Deniz Çerçioğlu
#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Markalar 2016 stratejilerini oluşturdu. Dijital pazarlama karmaşık ve dinamik bir sektör fakat değişime ayak uydurabilenler için oldukça heyecan verici. Her yeni sene bize yeni donanım, yeni yazılım, yeni şirketler ve yeni kullanıcı tercihleri getiriyor. Şirketlerin, dijital pazarlama sektöründe başarılı olabilmeleri için bu yeni trendlere uyum sağlaması gerekiyor.  Yeniyi denemekte çekingen olmamak firmalar için önemli.

2016 yılı dijital pazarlama için büyük bir yıl gibi gözüküyor ve bu yılda etkili olacak başlıca trendler şöyle;

1-Video reklamları hakimiyetini arttıracak                            2016 trends video

Video reklamları elbette yeni değil. Youtube gibi sosyal medya kanalları milyonlarca video barındırıyor. Facebook, Bing gibi reklam platformları zaten video seçenekleri sunmaya başlamıştı. Yine de 2016 yılı daha büyük bir öneme sahip olacak çünkü Google arama algoritmasına videoyu da eklemiş durumda ve nihayet video reklamları panosuna sahip.

Bu, kullanıcıların online video reklamlarını daha fazla benimseyeceğine ve bu trendin devam edeceğine işaret ediyor. Çok daha çeşitli video reklam seçeneklerinin beklenmeyen alanlarda fırlama yapacağı tahmin ediliyor.


2016 trends2- Uygulamalar patlama yapacak

Google bir süre önce algoritmasını mobil uyumlu siteleri öne çıkaracak şekilde düzenledi. Bu da arama sonuçlarına etki etmeye başladı. İşletme sahipleri zaman içerisinde bunun önemini kavradı ve 2016’da daha fazla işletme sahibi özel bir aplikasyonun online görünürlüğünün avantajlarını fark edecek.  Mobil optimizeli bir website, mobil kalabalığın ilgisini çekmek için harika olabilir ama çok yakında uygulamalar bunun yerine geçecek.  Uygulamalar, websitelerinin yapabildiği her şeyi yapabilir.

Biz hala uygulamaların websitelerinin yerine geçmesine birkaç yıl uzağız fakat 2016 işletme sahiplerinin uygulamaları benimsemesi açısından çok önemli bir yıl olacak.

3- Mobil masaüstüne egemen olacak

2015 mobil için büyük bir yıldı. Bunu bir yerde Google’a borçluyuz.  Google, 10 farklı ülkede mobil trafiğin masaüstü trafiğini geçtiğini duyurdu.  2015’te “Mobilgeddon” algoritmasıyla arama sıralamasında sitelerin mobil uyumluluğunu dikkate aldı. Ancak görünüşe göre mobil sürümüne ek olarak optimize edilmiş bir masaüstü siteye sahip olmanız gerekmiyor. Google’a göre hiçbir masaüstü kopyası olmayan bir mobil website tamamen kabul edilebilir.  Google’ın bu davranışlarından mobilin üstünlüğünü öngördüğünü anlıyoruz.

4- Dijital asistanlar, yeni optimizasyonlar geliştirilmesini sağlayacak 2016 trends dijital asistanlar

Dijital pazarlamada arama motoru optimizasyonu (SEO) ve tıklama başına ödeme oldukça önemli iki popüler strateji. Ama dijital asistanların yükselişi yeni tür optimizasyonlara öncülük edecek. Siri ve Cortana’nın yaptığı gibi, dijital asistanlar, bilgi gerektiği zaman geleneksek arama motorlarını kullanır. Bu yeni optimizasyon formatında anahtar sanal asistanlar tarafından kolaylıkla bulunabilir olmak. 2016 yılında işletme sahipleri, dijital asistanlar tarafından daha kolay bulunabilmeye önem verecek.


sanal gerceklik 20165- Sanal gerçeklik ortaya çıkacak

Önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya düzinelerce sanal gerçeklik cihazları çıkacak. Bazıları video oyunları gibi daha spesifik bir amaç için bazılarıysa daha genel amaçlara yönelik olacak. Tartışmasız en abartılmış VR cihazı Oculus Rift, 2016 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Oculus Rift ve diğer VR cihazları, popüler sosyal medya entegrasyonu, video kanalları ve hatta direkt mesajlaşma formları ile online reklamcılığa tamamen yeni bir ortam sunacak. VR’ın geçici bir heves olma ihtimali de her zaman var ama milyon dolarlık bir finansman bahse hazır durumda.

6- Giyilebilir teknoloji ve nesnelerin interneti yeni bir çığır açacakgiyilebilir-teknoloji 2016 trends

Tam olarak sanal gerçeklik seviyesinde olmamasına rağmen, giyilebilir teknoloji ve akıllı cihazlar 2016’da ivme kazanacak. 2015, birinci nesil akıllı saatin çıkışını gördü fakat akıllı saatler ve benzeri giyilebilir cihazlar önümüzdeki yıl daha çok görülecek. Bu tür cihazlar yerel pazarlamanın manzarasını değiştirecek, online ve gerçek pazarlama arasındaki çizgileri belirginleştirecek.

7- Tanıtım maliyetleri artacak

Online pazarlama son birkaç yılda daha rekabetçi hale geldi. 2016 yılında daha fazlasını göreceğiz.  İktisat biliminin temel yasalarına göre fiyat artışı sıkça talep artışına eşlik eder. Bu yüzden bütün online pazarlama rakipleri online reklamcılık için fiyatları daha da arttıracak. Gerçekçi olmak gerekirse, online reklamcılık ucuzdur fakat fiyatlardaki artışlar küçük şirketleri pazarın dışına atabilir.

Yeni yılda dijital pazarlamayı etkileyecek trendler sadece bunlar değildir fakat en önemlileri bu 7 trend olacaktır. Erken kalkan yol alır düşüncesiyle firmalar bu trendleri bir an önce pazarlama stratejilerine entegre etmeli.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)