Dinlemeniz Gereken 8 Pazarlama Podcasti

Dinlemeniz Gereken 8 Pazarlama Podcasti

Pazarlama sektöründe sürekli değişen dinamiklerin hızına yetişmenin zor olduğunun farkındayız. Zaten endüstri trendleri, güncellemeler veya haberler devamlı bir dönüşüm halindeyken nasıl kolay olabilir ki? Ama bilgi ve güncellik aynı anda olmadığında başarı pek mümkün görünmüyor. Yenilikleri yakalayabileceğiniz, dinamikleri yönetici ve direktörlerden öğrenebileceğiniz bir çözüm olarak podcast’e ne dersiniz? Önereceğimiz birkaç pazarlama podcasti ile belki de en yararlı bilgilere ulaşmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Aslında Türkiye’de podcast dinleme alışkanlığı yeterince yaygın değil. Ama işe gidip gelirken, yürüyüş yaparken, yemek yerken, araba kullanırken bir şeyler dinleyip öğrenebileceğiniz bu kanallar çok kullanışlı olabilir. Özellikle sektörün önce gelenlerinden harika bilgi akışları sağlanıyorsa… Spotify,  Apple Podcasts, Youtube gibi birçok yerden ulaşabileceğiniz podcastlere hadi biraz yakından bakalım. Belki ilginizi çekecek bir pazarlama podcasti henüz tarafınızdan keşfedilmemiştir.😉

1) Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik

İnanç Ayar‘ın hazırladığı en uzun ömürlü podcast serilerinden. 2018 ekiminden bu yana sürdürülen kayıtlarda girişimciliğe dair pek çok konuya değiniliyor. 1 saatten 10 dakikaya değişen uzunlukları olan serinin içinde keyifle vakit geçirebilirsiniz. Yaşam felsefesi olarak girişimciliği işleyen yayınlarda, pazarlama ve çok daha fazlasına dair bilgiler dinleyicisine sunuluyor.

2) Pazarlama Türkiye TeaTalks

Spotify’dan yayınlanan TeaTalks 8 bölümden oluşuyor. Nisan ve haziran 2020 arasında yayınlanan serinin, uzunlukları 18-29 dakika arasında değişen bölümleri bulunuyor.

Her bölüm farklı konuklar ağırlayan podcast serisinin ilk bölümünde komedyen Kaan Sekban yer alıyor. Diğer bölümlerde akademisyen ve yazar Uğur Batı, akademisyen İsmail Hakkı Polat, akademisyen ve yazar Evrim Kuran, yazar Mümin Sekman, marka danışmanı ve yazar Güven Borça, fütürist Ufuk Tarhan ve son olarak Hepsiburada.com CMO Yüce Zerey gibi isimler yer alıyor. Yani seri sektörün önde gelenlerini dinleme şansı tanıyor.

TeaTalks’un konsepti, konukların dinleyicilerden sosyal medya üzerinden  gelen soruları çaylarını içerken yanıtlaması. Yani bilgilendirici olduğu kadar samimi ve keyifli bir seri. Arşiv niteliğinde olduğundan da şüphe yok.✌🏻

3) Pazarlamada Güncel Gelişmeler

Seri mart 2020’de başlıyor ve bitiyor. Yani oldukça kısa ömürlü ancak içerik başlıklarının bile heyecan verici. Yalnızca 4 bölümü olan bu mini podcastte pazarlama dünyasına teknik bir yaklaşım görüyoruz.

Bilgi verici bir podcast olan Pazarlamada Güncel Gelişmeler, değindiği konuları örneklerle de açıyor. Bir günde başlayıp bitirebileceğiniz podcast serisini de favorilerinize eklemenizi tavsiye ederiz.

4) Sıfırdan Globale

Listedeki diğer pazarlama podcasti serilerinden farklı olarak Sıfırdan Global’de konu pazarlamadan biraz farklı. Ancak pazarlama podcasti listesinde yer almak için de bir sürü sebebe sahip.🙃Yayın hayatına haziran 2019’da başlayan seri aktif olarak yayınlarını hala sürdürüyor. İçeriğinde de ihracat yapan firmaların deneyimlerinden bolca ilham barındırıyor.

Dijital sektöre dair pek çok şey keşfetmeye imkan veren seri, konuklarıyla ve yorumlamalarıyla da oldukça akıcı ilerliyor. Ortalama 40 dakika civarında olan kayıtların konu başlıkları da; sıfırdan mobil uygulama geliştirmeden, artırılmış gerçeklik konularına kadar genişleyebiliyor.

5) İş Geliştirme & Satış 101

İş Geliştirme & Satış 101, Selçuk Can Güven tarafından seslendiriliyor. 93 bölümü bulunan pazarlama podcasti Haziran 2019’da başlamış, son bölümü ise 19 Eylül’de yayınlanmış.

Satış dünyasına dair iç görü ve temel bilgilerden bahsedilen bu podcast 5 veya 6 dakikalık minik bölümlerden oluşuyor. Ancak bu kısa süreye rağmen sektöre dair birçok konuya hakkında fikir oluşturuyor. Genel konsepti bu yönde olmasa da bazı bölümlerinde soru-cevap kısımları ve konuklar ile dinleyicilerine sürprizler yapıyor.

6) İnsan ve Marka

İnsan ve Marka 6 bölümden oluşan mini bir podcast serisi. İlk bölümü ile aralık 2020’de dinleyicisi ile buluşan serinin son bölümü ocak ayında yayınlanmış. Bölüm uzunlukları 26-53 dk arasında değişen İnsan ve Marka’nın her bölümünde farklı konukları dinleyebiliyorsunuz.

Seride Acun Ilıcalı, Mirgün Cabas, Madalyon Psikiyatri Merkezi kurucusu Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, Turkcell’in CEO’su Murat Erkan, Getir ve Bi’Taksi’nin kurucusu Nazım Salur ve Domino’s Pizza Eurasia CEO’su Aslan Saranga gibi isimlerin hikayelerini keşfediyorsunuz.👀 Kurum kültürü, marka büyümesi, çalışan-patron ilişkisi, çalışan psikolojisi, girişimcilik gibi geniş çaplı konulardan konuşulan bu podcast farklı bakış açıları kazanmak isteyenlere tavsiyemiz.

7) Verizekalılar

Hali hazırda devam etmeyen bir podcast olsa da Verizekalı’larda gözden kaçırılmaması gerekenlerden. İlk bölümü ekim 2020’de ve son bölümü ise 2020 mayıs ayında izleyiciye ulaştırılmış. Seri, uzunlukları 5-10 dakika arasında değişen toplam 25 bölümden oluşuyor.

Kimola’nın hazıladığı bu podcast müşteri iç görülerine odaklanıyor.🧐 Böylece ufuk açıcı ve eğlenceli bir podcast serisi arayanlar için iyi bir seçenek halini alıyor.  

8) Girişimci Kafası ile Kafa Sohbetler

Bu pazarlama podcast’i de Kaan Gülten tarafından seslendiriliyor. İlk bölümü 13 Ocak 2020’de yayınlanan podcastin son bölümü 5 Nisan 2020’de dinleyicisine ulaşmış. 33 bölümü olan podcastin bölümlerinin uzunluğu da 5-21 dakika arasında değişiyor.

Her bölümde ele alınan farklı konu başlıkları birbirleriyle uyumlu bir şekilde değerlendiriliyor. Anlatıcı Kaan Gülten kendi deneyimlerini de işin içine katınca seri daha akılda kalıcı olmayı başarıyor.👍🏻 

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)