Facebook Canvas Reklam Modeli ve Kullanımı

Facebook Canvas Reklam Modeli ve Kullanımı

#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Deniz Çerçioğlu
#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Facebook, reklam alanında getirdiği yeniliklere bir yenisini daha ekledi. Geçen ay tüm kullanıcılarına açtığı Canvas modeli ile çok daha yaratıcı çalışmalar yapmak artık mümkün. Üstelik hiçbir yazılım ve kod bilgisine gerek yok.Yazının devamında Canvas hakkında detaylı bilgi ve nasıl kullanıldığını bulabilirsiniz. 

Kısaca bahsetmek gerekirse Canvas, kullanıcıların reklama tıkladıktan sonra Facebook’tan çıkmadan hedeflenen içeriğe ulaşmalarını sağlayan Facebook’un yeni reklam modeli. Facebook’a gömülü mobil site havasındaki Canvas ile içerikler mobil siteye göre neredeyse 10 kat daha hızlı açılıyor. Kullanıcılar haber akışında gördüğü reklama tıklayarak içeriğe hızla ulaşabiliyor ve eğer ilgisini çekmezse soldaki X tuşuna basarak haber akışına hemen geri dönebiliyor.

canvas gif

 

Facebook Canvas, sadece büyük işletmeler veya ajansların değil küçük işletmelerin de rahatlıkla kullanabileceği bir özellik. Herhangi bir yazılım ve kodlama bilgisine sahip olmadan herkesin reklam oluşturabileceği Canvas ile reklamverenlere eşit imkanlara sahip.

Sınırları yaratıcılığınız belirliyor!

Facebook Canvas mobilde video, fotoğraf ve yazının yanında “Harekete Geç” butonlarının bir arada kullanılabildiği ve markaların hikayelerine kullanıcıları da dahil edebildiği yeni bir deneyim imkanı sunuyor. Facebook’un bu yeni yaratacılık alanında hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Bu noktada markalara yaratıcıklarını konuşturmak kalıyor.

Reklamverenler yeni Canvas modeliyle yalnızca içerik paylaşımı değil ölçümleme de yapabiliyor. Ayrıca Facebook fotoğraflarından bir hikaye oluşturmak da mümkün. Facebook Canvas ile dilerseniz yine internet sitenize bağlantı da verebilirsiniz.

Türkiye’de Canvas’ı ilk kullanan markalar Türk Hava Yolları, Akbank, Vodafone, Çiçeksepeti, Sinpaş GYO oldu.

canvas akbank turk hava yollari

Daha detaylı Canvas örnekleri için Facebook Canvas sayfasına göz atabilirsiniz.

Nasıl Kullanabilirim?

Sayfanızın Facebook Canvas izni varsa “yayınlama araçlarına” tıkladığınızda sol tarafta Canvas seçeneğini göreceksiniz. (Eğer Canvas seçeneği yoksa buraya tıklayarak form doldurabilirsiniz.) Yayınlanma araçlarında Canvas’ı tıklayın ve temanızı seçerek Canvas’ınızı yaratmaya başlayın!

Başlık: Buraya 120×44 piksel kalitesinde logo yerleştirebilirsiniz.

Fotoğraf: Bir Canvas’ta en fazla 20 fotoğraf kullanabilirsiniz.

Eylem Butonları: Canvas’ınıza bir tane sabit bir çağrı butonu ekleyebilir ya da farklı yerlerde farklı butonlar da oluşturabilirsiniz.

Metin: Ekle butonunda metin kutusunu seçerek en fazla 500 karakter uzunluğunda metinler girebilirsiniz.

Carousel: Carousel’e 2-10 görsel ekleyebilirsiniz. Görsellerinizin tamamen aynı boyutta ve formatta olması gerekiyor.

Video: Canvas’ınıza maksimum 2 dakikalık videolar ekleyebilirsiniz.

Önizlemeyi yapıp Canvas’ınızı kaydedin. Önizlemeyi sadece mobil cihazınızdan yapabilirsiniz. Canvas’ınızı kaydettikten sonra sayfanızda yayınlayabilir ya da Facebook reklamında kullanmak üzere linki alabilirsiniz.

Canvas ile Facebook Reklamı

Canvas’ımızı oluşturduk. Sıra reklam vermeye geldi. “Facebook Reklam Yöneticisi”ni açın ve dilediğiniz reklam modelini seçin. Ardından tanıtımı yapılacak URL kısmına Canvas URL’nizi girin. Hedef kitle ve bütçe ayarlarının ardından reklamın gösterileceği alanda “Sadece Mobil Akışı”nı seçmeyi unutmayın.

Sıra ölçümlemede!

Reklamlarımızı ölçümlemeden elbette olmaz. Facebook Canvas reklamlarınızın ölçümlemesini yapmak için “Reklam Yöneticisi”nden “Sütun”lara tıklayın. Sütunları özelleştir dedikten sonra “Canvas’ın Ortalama İzlenme Süresi” ve “Canvas’ın İzlenme Yüzdesi” metriklerini seçin.

Sizde oluşturduğunuz Canvas’ları bizimle paylaşmak isterseniz yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)