Hepsiburada.com İnsan Kaynaklarının Büyük Hatası!

Hepsiburada.com İnsan Kaynaklarının Büyük Hatası!

İşveren markaları sosyal medya hesaplarını iyi kullanmaya çalıştığı gibi en eski sosyal iletişim kanalı olan mail ile iletişim kurmayıda dikkatli ve iyi şekilde yapmak zorunda.

Yoksa bomba niteliğinde o içerik sosyal medya sıçrayabilir ve beklenmedik krizler yaratabilir.Bir marka olarak yanlış davranabilirsiniz aynı insan gibi hatalarınız olabilir ama kullandığınız dil ve yaklaşım burada sizi yöneten en etkli silah o nedenle bu silahı en güzel şekilde kullanmanız gerekmekte.

Aşağıda Esra’nın yaşadığı gerçek bir tecbrübe ve sonuna kadar haklı..Belki hepsiburada.com doğru bir dil ile dönseydi belki hatalı duruma düşmeyecekti ama en azından bu işin sosyal medyaya yasınmayacağı kesindi diyebiliriz.Söz verdiğiniz,oyaladığınız,sizden haber bekleyen birine basit bir cümleyle dönemezsiniz ve üstelik elinizde sizin için ne kadar geçerli bir sebep olursa olsun.İletişim doğru yapıldığında her yerde kazandırır tıpkı işveren markasına doğru dil kullananıp başvurdukları şirkette çalışma fırsatı yakalayan adaylar gibi.

Doğru şekilde hiç hakaret etmeden olduğu gibi yaşadığı sıkıntıyı paylaşan Esra, bu konuda hepsiburada.com insan kaynaklarına bence güzel bir derste vermiş.Esra şuan gelen iş teklifleriyle meşgul ve kendisiyle telefon görüşmemde muhteşem bir enerjisinin olduğunu anladım.Bence kendini doğru eğitirse Esra’yı buralarda son görüşümüz olmaz.

Kendisinin göndermiş olduğu maili olduğu gibi paylaşıyorum ve öncesinde hepsiburada.com ile yaşadığı problemleri konu alan tweetlerinin görsellerinide inceleyebilirsiniz.

Sanrım bundan sonra firmalar işe alımda ve ya stajyer kabulunde daha dikkatli olmaları gerektiğini anlarlar.Hepsiburada.com ‘un yaptığı dil,iletişim,yaklaşım ve stratejik hatalar gibi bir çok hataları incelemek isterdim ama açıkcası markayı çok fazla yormak istemediğimden o kunlara giriş yapmadım zaten Esra ‘nın yaşadığı olay herkes için çıkarılacak dersleri fazlasıyla veriyor.

Herşey Esra ‘nın hepsiburada.com ‘a stajyer olmak için başvurmasıyla başlar 🙂

Çığ gibi destek büyürken iş teklifleri ardı ardına geldi ama Esra o kadar seçiciki telefon görüşmemizde bana anlattığı, sen hiç bir şeyi sorun etme hallederiz gel diyen bir çok büyük firmaya hayır demiş.Yani yaklaşımlarada dikkat ediyor.Biraz cesaret ve doğru iletişimin yarattığı etkiyi kazancı görmemek mümkün değil.

Konuyu fazla uzatmak istemiyorum ama biz bu konuyu hepsiburada.com üzerinden gitmesede işleyeceğiz.İşveren markaları hatta kariyer siteleri artık daha dikkatli olmalı ve daha fazla şeyler vermeli adaylara.İşsizlik artsada çalışanın değeri her zaman yüksek olmak zorunda.Kendi adıma teorimse, nitelikli insanlar yetişse ve doğru meslek eğitimi yönlendirmeleri olsa işsizlik bu kadar yüksek olmazdı.

Esra ile ilk iletişime geçtiğimde konuyu o kadar güzel bana özetlediki hiç bir şey katmadan sizinle direkt yazıyı paylaşacağım.Bu doğrultuda paylaşacağımız yazılarımızı da bence kaçırmayın çünkü gerçekten olması gerekenler hakkında konuşarak fikirlerimizle işveren markalarına ve kariyer sitelerine öldürücü olmayan darbeler savuracağız.

Bu arada 17 Ekimde İstanbul Üniversitesi’nde başlayacak #SosyalMedyaKampüsü Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı Eğitiminde bizlerle olacak hem kendisini geliştirecek hemde biz onun bu yaşadığı tecrübeyi canlı canlı ve tabiki daha fazlasını ondan dinleyeceğiz.

Esra’nın ilk iletişeme geçtikten sonraki mail cevabı,

Baturay Bey Merhaba,

Öncelikle malum yoğunluktan dolayı biraz geç dönüyorum kusura bakmayın lütfen.
Ben bu ülkedeki çoğu yeni mezun ve stajyer gibi “saygın” diye tabir ettiğimiz bir firmanın duyarsızlığı ve saygısızlığıyla karşı karşıya kaldım. Sessiz kalmak yerine bu ülkedeki stajyer ve çalışana gösterilen tutum algısını değiştirmek ve biz gençlerin artık deyimi yerindeyse “insan yerine konması” konusuna dikkat çekmek için son derece sade, yalın bir anlatımla yaşadığım mağduriyeti anlattım ve yine somut, şeffaf bir şekilde mevcut yazışmaları da içeriğe ekledim.

Amacım bir duyarlılık yakalamak ve insanlara artık ‘sessiz kalmayın’ı vurgulamaktı. Nitekim öyle de oldu. Beklediğimden çok daha büyük bir etki yarattı. 

Facebook’tan, Twitter’dan, -dm, mention- artı mail adresimden destek mesajları, staj teklifleri yağdı. Ekşisözlük’te başlık açıldı ve başlık db’ye, yani en beğenilenler listesine girdi. Olumlu olumsuz birçok yorum yapıldı ve yine ekşisözlükten de birçok duyarlı insan staj teklifleri ve dava etmem gerektiğiyle ilgili mesajlar attı. (Ben bu özel mesajları başlığı açan arkadaş aracılığıyla aldım.) 

Doğan Holding Şirketler Grubu İK Müdürü Çınla Hanım bizzat arayarak sosyal medyada yarattığı etkinin farkında olduğunu, ilgili birimle görüştüğünü, sürecin aynen benim anlattığım gibi olduğunu öğrendiğini ve mağduriyetimden dolayı üzüntü duyduğunu belirtti. Sonrasında konuşmayı olayın karşılıklı yanlış anlama olduğuna bağlayıp hatalarını tam olarak kabul etmeyerek sürdürse de normalde o konumdaki bir insana ulaşmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Eğer o kişi size bizzat ulaşıyorsa ben buna sosyal medyanın ve duyarlı insanların gücü derim.

Ben istediğim etkiyi yarattım. Bir kurumun çalışan adayına uyguladığı davranış biçimini önce kendi çapımda duyurdum, sonra duyarlı insanların aracılığıyla yaydım. Bundan sonra en azından hepsiburada.com birdahaki çalışan alımında daha duyarlı davranacaktır. +1 kişinin/kurumun bile bu durumdan haberdar olup bundan sonraki tutumunda ona göre hareket edecek olması bile benim için kazançtır. 
Bu tarz duyarsızlıklarla karşılaşan son jenarasyon olmamızı diliyorum.

Duyarlılığınız için size de teşekkürler,

İyi geceler.
0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)