Herkes En Olabilir Ama İlkler Tektir – Markafoni & Bukoli

Herkes En Olabilir Ama İlkler Tektir – Markafoni & Bukoli

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Aysenur Kozanoglu Güyük
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Moda ve e-ticareti harmanlayarak 2008 yılında bir ilke imza atan Markafoni 30 Haziran 2017 itibari ile sektöre veda ediyor. Büyük bir hızla ilerleyen ve kapanma noktasına gelen serüveni haydi birlikte inceleyelim.

Markafoni, Private Shopping yani davet ile üye olunabilen özel bir site olarak alışveriş alışkanlıklarımızı yerle bir etmişti. Mağaza mağaza gezip beden veya model aramadan, çok zaman kaybetmeden, oldukça fazla alternatifi kıyaslayarak indirimli alışveriş yapabilecektik. Tüm bunlar çok güzeldi ama ticari ve ekonomik anlamda badireler atlatmış bir millet olarak buna alışmamız biraz zaman aldı. Sonuç itibari ile ürünleri denemeden satın alacak, debit ve kredi kartlarımız ile ödemeler yapacaktık, üstüne üstlük karşımızda da etten kemikten bir muhatap olmayacaktı.

Sadece tüm bu tabulara rağmen kurulduğu için bile Markafoni radikal bir oluşumdu, dijital dünyayı bu hesaba katmıyorum bile. Tabi bu benim görüşüm, bunu da belirtmeden geçmeyeyim. Markafoni, kuruluşundan 7 ay sonra, 2009 yılında ilk kez yabancı yatırımcı ile tanıştı ve %15’lik bir hisse satışı gerçekleşti. Böylece yabancı yatırımcılar ile ilerleyen zamanlarda şirketin tamamının satılması ile noktalanacak süreç başlamış oldu.

Süreç içerisinde yurt dışında da faaliyetler yürütüldü, Zizigo ile Mispera açıldı ve kapandı. 2014 yılında hisselerin tamamen Naspers’e satılması ile CEO’luk görevini yürüten Sina Afra’da Markafoni’den ayrıldı. Sina Afra’nın boşalan koltuğuna İlker Baydar geçti.

Artık Markafoni tamamen yabancı bir yatırımcıya ait. Genel olarak baktığımızda gelir dağılımının adaletsiz olduğu bir ülkeyiz. Bir yandan da her şeyin en iyisine sahip olmak isteriz. Bu yüzdendir ki indirimler bizim canımız ciğerimiz. Sonu gelmeyen taksitlerle en yeni telefon modellerine sahip olur, en indirimli yerlerden markalı ayakkabılar çantalar bulur, sezonunda mağazasının önünden geçemeyeceğimiz markaların internetten %90’a varan indirimlerinden alışveriş yaparız.

Söylenenlere göre; şirketin yeni sahibi Naspers, Markafoni’yi sezon mağazasına çevirmek istemiş. Ben bu girişimi kuruluş amacına ters düşme ve stratejik bir hata olarak değerlendiriyorum. Bu girişimin üzerine bir de sistem değişikliğine gidilmeye kalkılmış. Sistem değişikliğinde de balta taşa vurulmuş ve üyeler para iadelerini alamamış, hesaplarını ve şifrelerini kaybetmişler. Sistem hatasından dolayı hesaplarını kaybeden üyeler yeniden üye olmak yerine, rakiplere gitmişler. Kısaca rekabetin çok kızıştığı zamanlarda büyük yanlış adımlar atmışlar. Zamanla da moda sitesi çizgisinden çıkıp, elektronikten mobilyaya, mutfak gereçlerinden bebek mamasına, bezine kadar da ürün çeşitliliğini artırdıkları için bu günlere geldikleri söyleniyor. Bir süre maliyetler azaltılmaya çalışılsa, şirketin satışı düşünülse de piyasa bunlara müsait değilmiş.

Peki bu son çevrelerde nasıl yankı buldu?

30.05.2017 tarihinden itibaren Facebook, Twitter ve Instagram’da bir paylaşım gerçekleştirmemişler. Son dönemlerde yapılan yorumlara bakınca şirketin kapanmasına üzülenler ve hizmet kalitesinden şikayet edenler olarak iki temel grup var. Şikayetler şayet doğru ise durum vahimmiş. Yorumların arasında verilen sipariş ile ellerine ulaşan ürünler arasında marka, model ve renk olarak farklılık olduğunu söyleyenlerin sayısı fazla. Yazımın başlarında da bahsettiğim gibi ülkemizde alışveriş yaparken karşımızda muhatap yoksa güven kazanmak zordur. Yıllarca uğraşılıp kazanılan güven ise bir hata ile yerle bir olur ve bu dijital dünyanın akıl almaz hızı ile yayılır. Dijital dünyada biraz azami dikkat gerekir yani. Demem o ki bir grup kullanıcı kapanma haberini bekliyormuş, olağan karşılamışlar.

Tüm bunların yanında da duygusal bir milletizdir. Bizlere bil ilki yaşatan, çok çeşitli ve indirimli ürünler sunan bu siteyle duygusal bağlar kurup üzülen kullanıcıların sayısı da azımsanamaz.

Son olarak bu iki gruba ek keskin zekalılar cumhuriyetimiz var. En sevdiğim kesim. Her olaya mizahla yaklaşan, güldürürken düşündüren, düşündürürken de güldürenler. ‘’ Markafoni batmış, kapanıyormuş. Bizim Karagümrük’ten bir arkadaş her gün yeni üyelik açıp 15₺ hediye çeki kullanıyordu, o batırdı yani kesin.’’ Örneğindeki gibi.. Onları bir ayrı severim ben…

Naspers’in açıklamaları;

Markafoni’nin kapanması oldukça ses getiren bir gelişme oldu. Tüm bu gelişmeler karşısında Naspers, Türkiye’deki yatırımın kapatılması yönündeki kararın yalnızca Markafoni için söz konusu olduğunu, diğer faaliyetlerinin sürdüğünü belirtmiş. Sitelerinden yapılan resmi açıklama ise şöyle;

‘’Markafoni Türkiye operasyonunu kapatma kararı aldı. Istanbul, Haziran 1, 2017 Markafoni, Türkiye’de 30 Haziran 2017 itibariyle operasyonlarına devam etmeyeceği ve kapatma kararı aldığını açıkladı. 2008 yılından beri  Türk tüketicilerine giyim ve moda aksesuarlarında hizmet veren online alışveriş sitesi  Markafoni, bu kararı, pazardaki ilk başarısına rağmen, işletmenin sürdürülebilirliğini sağlayacak oranda karlılık sağlayamadığı ve bu tür bir iş modeli için zorlu olan ekonomik  ortam sebebiyle aldı.

Markafoni olarak tüm müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yıllar boyunca gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etmek istiyoruz.’’markafoni-kapaniyor-bukoli-1

Sina Afra ne diyor?

Üzerine çok konuşulan, çok fazla yazılıp çizilen bir konu oldu Markafoni’nin kapanışı. Şirketi vizyonuyla, emekleriyle ve cesareti ile kuran ve dev bir oluşum haline getiren Sina Afra ise şu sözleri sarf etmiş;

‘’Merhaba, Kurucuları arasında yer aldığım Markafoni’nin, faaliyetlerine son vereceğini duyurduğu andan itibaren başta basın sektöründen olmak üzerek pek çok dostumdan görüş talebi aldım. Bu konuda bir bilgi kirliliği bulunduğunu gördüğüm için kısa bir açıklama yapmak istedim.

Markafoni’yi 2008 yılında ortaklarım Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı ile birlikte kurduk. Türkiye’de e-ticaret alanındaki standartları belirleyen ve bizler için halen çok büyük gurur vesilesi olan bir başarıya imza attık.

Dünyanın önde gelen internet ve medya şirketlerinden Naspers (MIH Allegro), 2011 yılında Markafoni  Grubu’nun çoğunluk hissesini satın aldı. Anlaşma kapsamında, anlaşmanın üçüncü yılının sonunda kurucu ortaklar ve Naspers arasında hisse devrinin yapılması öngörülüyordu. 2011-2014 yılları arasında Markafoni’nin cirosu 4 kat büyüdü.

Markafoni’nin kurucu ortakları olarak, 2014 yılında geri kalan hisselerimizin tamamını Naspers’a sattık ve şirketten tamamen ayrıldık. Dolayısıyla 2014’ten bu yana Markafoni ve yönetimiyle ilgili herhangi bir görevim, yetkim ve tasarrufum olmadı.

Markafoni’nin faaliyetlerinin sona ermesinden üzüntü duymakla birlikte, bu kararın sebeplerine ilişkin soruların doğru adresi olmadığımı bu bağlamda hatırlatmak istedim.’’

 

Bukoli de 2017’de kapanan girişler listesinde yerini aldı..

Esnafı bir nevi kargo acentesine dönüştüren girişim Bukoli kapandığını ilan etti. 2014 yılından beri faaliyette olan girişim Borusan Lojistik tarafından oluşturulmuştu. Kullanıcı ister yolunun üstündeki esnaftan ister merkezi noktalardaki akıllı makinelerden gece gündüz, hafta içi hafta sonu demeden ürününü teslim alabiliyordu. Bukoli, birçok e-ticaret sitesi ile işbirliği içerisinde İstanbul’da İstanbul’da 33 ilçede, 600’den fazla teslimat noktasında faaliyet gösteriyordu. Markafoni ile de teslimat sürecinde birlikte çalışan firma geçtiğimiz günlerde kapanacağını duyurdu.

Bugünkü açıklama, mevcut pazar koşullarını işaret ediyor ve var olan entegrasyon durduğundan, yeni siparişlerin girilmesini önlüyor. Sipariş tesliminde Bukoli’yi seçenler 30 Haziran’a kadar siparişlerini teslim alabilecekler.

Son olarak..

Dünya kocaman, sektörler büyüyor, rekabet ise akıl almaz derecede hassas bir denge. Böyle bir dünya da ‘’En’’ler değişiyor, çeşitleniyor. En iyi, en zengin, en çok, en ucuz…. Fakat ‘’İlk’’ olan her zaman için ilk kalıyor. Bu noktada Markafoni kapandıktan yıllar sonra bile anılmaya devam edecektir. Markafoni’yi Markafoni yapan, ilk gününden son gününe kadar emek vermiş herkes bu gururun bir parçası olarak kalacak.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)