Instagram Gönderi Planlama Güncellemesi

Instagram Gönderi Planlama Güncellemesi

Facebook’tan sonra Instagram’a da gönderi planlama özelliği geldi!

Facebook’un Uluslararası Yayın Sözleşmesi (IBC) kapsamında açıklanan güncelleme ile sosyal medyanın gözde uygulamaları arasında yer alan Instagram gönderilerinizi de gün ve saat seçerek planlayabileceksiniz.

Özellikle sosyal medya yönetimi alanında çalışan ve kurumsal hesaplara sahip olanlar için bu güncelleme farklı araçlarla gönderi planlamaktan kurtulacağımız anlamına geliyor. IGTV ve Instagram Postlarını planlama özelliğini kullanabilmek için Facebook Creator Studio’ya (İçerik Stüdyosu) sahip olmanız yeterli.

Planlama Uygulamada Yok

Facebook Creator Studio kullanıcıları Instagram hesaplarını ekledikten sonra masa üstü cihazlarından ‘Gönderi Oluştur’ butonuna tıklayarak hazırladıkları içeriği nerede paylaşmak istediklerini işaretleyecek (IGTV ya da Instagram Post seçenekleri mevcut). Daha sonra açılan sayfada açıklama, görsel ve konum bilgilerini de ekleyerek ‘Paylaş’ butonunun yanındaki küçük oka tıklayıp ‘Planla’ seçeneğine tıklamanız yeterli. İçeriğiniz için açıklama kısmında her zaman olduğu gibi 2200 karakter, 30 bahsetme ve 30 konu etiketi kullanabiliyoruz.

Hangi Hesaplar Planlama Yapabilecek?

Güncelleme sayesinde planlama özelliği sadece işletme hesapları için kullanılabilecek. Profesyonel sosyal medya yöneticileri için haftalık ya da aylık planlamaların hayat kurtardığını hepimiz biliyoruz. Artık birden fazla hesap için birden fazla gönderiyi planlamak mümkün.

Peki ya Reklamlar?

Planlama güncellemesiyle maalesef Instagram postu üzerinden verilecek reklamları planlamak mümkün değil.

Daha Güvenli

Instagram İşletme Blogunda yayınlanan makalede ‘Bu özellikler organik istatistikleri görüntüleme ve yorum moderasyonu gibi daha önce kullanıma sunulan Instagram Graph API özelliklerine güç katıyor. Eklenen bu özellikler, çalışanların istatistiklere erişim sağlamak veya bir gönderi oluşturmak için giriş bilgilerini paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırarak daha iyi içerik planlaması ve güvenli hesap yönetimi gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.’ İfadesine yer vererek güvenli kullanıma da dikkat çekti.

Özetle Instagram gönderi planlama güncellemesi uygulamadan kullanılamıyor, Facebook Creator Studio’ya kayıt olarak IGTV ve Instagram postlarınızı düzenleyip paylaşım için planlayabiliyorsunuz. Fakat bu güncelleme Instagram reklamları ve Story planlamayı içermiyor. Umarız yakın zamanda Story ve reklam da planlayabileceğimiz bir güncellemenin de haberini alırız. Çünkü Story, reklam alanı olarak Instagram post kadar önemli…

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)