Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi

Küçük bir işletme sahibi olarak markanızı daima potansiyel müşterilerin radarına sokmanın yollarını ararsınız. Sosyal medyayı iş dünyasında kullanmak da mevcut müşterilerle etkileşim kurmanın yanı sıra yeni müşteriler çekmenin günümüzde en etkin ve hızlı yoludur. Küçük işletmeler için sosyal medya yönetimi tam olarak bu sebepten önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi eksiksiz bir sosyal medya stratejisi yönetme sürecidir ve sadece kullanıcı yorumlarına cevap vermekten çok daha fazlasıdır.  

Dijital pazarlama stratejileri somut bilgiler üzerine kuruludur, çünkü hedeflerinize ulaşmanız için ayağı yere basan veriler gerekir.  Sosyal medya stratejisi ise farkındalık oluşturmak, potansiyel müşteriler yaratmak ve satış elde etmek için sosyal medya platformlarının kullanılmasıyla ilgilidir. Yani sosyal medya yönetimi, dijital pazarlamanızı destekleyen yönetim uygulamalarıdır.  

Sosyal Medya Küçük İşletmenize Nasıl Yardımcı Olur?

Sosyal medyanızı yönetmek, yalnızca sosyal ağınızı ve bu ağ ile kurduğunuz iletişimi yönetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda küçük markanızın pazarlamasını daha verimli şekilde yapmanıza yardımcı olur.

Gönderi olarak paylaşacağınız içeriğe, takipçileriniz ile nasıl iletişim kuracağınıza ve onlarla yarattığınız etkileşimlerden çıkardığınız bilgileri işinizi daha iyi bir konuma taşımak için nasıl kullanabileceğinize dair sorunsuz ve işleyen bir plana sahip olmanızı sağlar.

Küçük İşletme İçin Sosyal Medya Yönetimi Neden Bu Kadar Önemli?

Sosyal medya yönetimi birçok nedenden dolayı önemlidir. Sosyal ve erişilebilir olmak tanınmanız için öncelikli gerekliliktir. Sosyal medyada elinizden gelenin en iyisini yapmanız kesinlikle bir zorunluluktur. Potansiyel takipçilerinizin ya da müşterilerinizin, sizinle kurdukları iletişime karşılık vermeniz gerekir. Aksi taktirde bağ kuramadığınız gibi, hedef kitlenize yabancılaşırsınız.

Sosyal medyayı markanız hakkında konuşmalara katılmak, genel olarak sektör ve rakipleriniz hakkında bilgi edinmek için kullanmanız önemlidir. Henüz aktif bir sosyal medya planı izlemiyor olsanız bile, insanların neler konuştukları, eğilimleri, sorunları ve işinize yarayabilecek diğer temel bilgilere erişebilirsiniz.

İnsanların şirketiniz hakkında hem iyi hem de kötü olarak neler söylediğini ve rakipleriniz hakkında neler söylendiğini bilmeniz size avantaj sağlar.

Şirketinizi sohbetin bir parçası haline getirerek yalnızca uzmanlığınızı ve güvenilirliğinizi oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda olumlu bir şirket imajı yaratabilirsiniz.

Olumsuz yorumları takip ederek yolunda gitmeyen şeyleri hızlıca kontrol edebilir ve doğru yönde eyleme geçebilirsiniz. Potansiyel müşterilere aktif pazarlama stratejilerini uygulama fırsatı yakalarsınız. Tüm bunları başarmak için sosyal medyanızı da tıpkı şirketiniz gibi titizlikle yönetmelisiniz. Sosyal medya, sizin dijital dünyadaki vitrininizdir.

Küçük İşletmelerin Sosyal Medyalarını Kim Yönetir?

Markanızın hedef kitlesinden oluşan sosyal bir ağ yaratmak ve onlarla tutarlı içerikler paylaşmak, iletişimde aktif olmak önemlidir. Bunu birden çok platform için tek tek yapmak elbette biraz fazla zaman ve enerji gerektirir.

Markanızın yer aldığı etkileşimleri görmek için Twitter ve Facebook‘u takip etmeniz ve hizmetinizin dijital platformlarda tartışılıp tartışılmadığını öğrenmek için Google uyarılarını kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca LinkedIn gibi sitelerde toplulukları izlemeli ve etkileşimde bulunmalısınız. Elbette Instagram ve Pinterest gibi görselliğin önde olduğu sosyal medya sitelerinin de etkileşim için bir diğer kaynağınız olduğunu unutmayın.

Sonuç olarak, sosyal ağınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, sosyal medya yönetimi olmadan bunu yapamazsınız.

Bu günlerde, birçok şirketin sosyal ağlarını yöneten bir sosyal medya uzmanı ya da ekibi var. Bu uzmanlarla şirket içi veya freelance anlaşmalar ile iş birlikleri yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı uygulamalar kullanarak iş planınızı kolaylıkla organize edip, küçük işletmenizin sosyal medya yönetimini kendiniz de yapabilirsiniz. Her iki durumda da, dijital pazardaki bilinirliğiniz artmaya başladığında tüm sosyal ağlarınız ile başa çıkmak, güncellemek ve iletişim kurmak zaman içinde güçleşmeye başlayacaktır. Bu durumla başa çıkmak için iyi bir sosyal medya uzmanlığı eğitimi almanızı ya da etkin insanlarla iş birliği yapmanızı öneririz.

Başarılı Bir Sosyal Medya Yönetimi Reklam Masraflarını Azaltır

Facebook gibi bazı reklam özellikleri için ödeme yapabilseniz de sosyal medyanın kendisi ücretsizdir. Markanızın radarındaki belli bir kitleye hedefleme yapabilirsiniz. Bu, ulaşmak istediğiniz müşteri tabanınızın dışındaki kişiler için reklam harcaması yapmaktan sizi kurtarır.

Platformlarda reklam vermeye başlarken bir bütçe belirleyin ve hedef kitlenizi seçin. Yerel ya da uluslararası çapta sizinle ilgilenmeyecek kişilere harcama yapmak yerine potansiyel müşterilerinizin kriterlerini ve bulundukları yerleri hedefleyen nokta atışları yapın. 

Düzenli paylaşımlar, promosyon haberleri, hediye ürünler, sektörel bilgilendirmeler gibi küçük tanıtım hileleri ile hem sosyal ağınızı güncelleyip, genişletebilir; hem de reklam harcamalarınızı azaltabilirsiniz.

Unutmayın! Hedefiniz marka elçileri yaratmak.

Kişiselleştirilmiş İlgi Bağlılık Yaratır

Küçük markaların büyük bir kişiselleştirme avantajı vardır. Bazıları için küçük işletmelerden alışveriş yapmak, iyi bir satın alma deneyimine sahip olmanın parçasıdır. Yapılan pek çok anket tüketicilerin aldıkları kişisel hizmeti sevdikleri için küçük işletmelerden alışveriş yapmak istediğini ortaya koyuyor.

İyi bir sosyal medya yönetimiyle, onlara zaman ayırın. Onları dinleyin. Onlarla ilgilenin. Onlara kendinizi, markanızı, hikayenizi anlatın. Kişiselleşin. Ürünlerinizin nereden geldiğini, işinizin ne kadar süredir var olduğunu ve işinize başlamak için nelerden ilham aldığınızı paylaşın.

Büyük şirketlerin müşterilerine kişiselleştirilmiş yanıtlar verecek zamanı yoktur. Bu sizin avantajınız. Dev markalar müşteri yorumlarına otomatik mesajlarla cevap verirken, siz müşterilerinize doğrudan hitap eden gerçek yanıtlar yazın.

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi ve En Önemli Parçası: Web Sitesi

İnsanları küçük işletmenizden haberdar etmek iyidir. Onları web sitenizi ziyaret etmeye ikna etmek daha da iyidir.

Eğer bir müşteri sorusu topluluğunuza fayda sağlayacaksa, cevabınızı blog gönderisine dönüştürün ve diğer müşterileri de deneyimlerini paylaşmaya davet edin. Yayınladığınız blog yazısını sosyal ağlarınızda paylaşın, mağaza içi ve çevrimiçi satışlarınızı tanıtın, ürünlerinizle ilgili önemli haberleri paylaşın.

Sosyal medyanızı doğru yönetmeniz, müşterilerinizi küçük işletme ailenizin bir parçası gibi hissettirir ve onların size tekrar tekrar dönmelerini sağlar.

Küçük İşletmeler Sosyal Medya Pazarlamasında Daha Avantajlı

Sanılanın aksine, sosyal medya başarısı bir markanın kaç takipçisi olduğuna bağlı değildir. Müşteri katılımına ve etkileşimine bağlıdır. Tam da bu sebepten ötürü küçük işletmeler sosyal medyada büyük şirketlerden daha başarılı olma potansiyeli taşırlar.

Küçük markalar daha çok topluluk ve birey odaklı olma eğilimindedir. Birçok küçük işletme, topluluklara yoğun bir şekilde dahil olur ve bu da müşterilerle bağ kurmayı kolaylaştırır. Ayrıca, burada diğer yerel işletmelerle bağlantılar geliştirme, hatta ortak çalışmalar yapma esnekliğine sahiptirler. Bu da kendi topluluklarının bilinirliğini ve ticaret hacmini artırma konusunda avantaj yaratır.

Küçük markaların, büyük işletmelere göre müşterilerine hızla yanıt verme olasılıkları daha yüksektir. Mevcut ve potansiyel müşteriler, zamanında yanıt veren bir markaya daha fazla saygı duyar, takdir eder ve bağ kurar.

Sosyal medya yönetiminin küçük markalar ve işletmeler için neden önemli olduğunu son birkaç cümleyle özetlemek gerekirse, marka bilinirliği oluşturmak ve artırmak için elinizdeki en önemli araçtır. Kendinizi olduğunuz gibi tanıtma imkânı sağlar. Uygun maliyetlidir. Her yaşa ve demografik gruba kolaylıkla ulaşmanızı sağlar çünkü sosyal medya her yerdedir. Kalıcı bağlar ve uzun soluklu müşteriler kazandırır. Küçük bir marka olabilirsiniz ama iyi bir sosyal medya yönetimiyle büyük işler başarabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)