LinkedIn ve İşverenlere Sağladığı Olanaklar

LinkedIn ve İşverenlere Sağladığı Olanaklar

Sosyal medya mecralarında ortak sosyal alanları veya ortak sosyal zevkleri paylaştığımız kişilerle sürekli olarak bir etkileşim halindeyiz. Onları ve yaptıkları ile ilgili paylaşımları görüyor, kendimiz ve sosyal yaşamımızla ilgili paylaşımları yayınlıyoruz. Tüm bunları sosyal yaşamımız için yapıyorken, profesyonel çevremiz ve yaşantımızla ilgili rafine bir mecranın olması büyük bir avantaj halini alıyor. LinkedIn profesyonel bir paylaşım mecrası olarak dikkatleri üzerine çekerken, her gruptan kullanıcıya doğru kullandıkları takdirde maksimum fayda sağlayabiliyor.

Kişisel ve işletme hesapları için rafine kullanıcılar

LinkedIn kullanım avantajlarının başında kullanıcılarının damıtılmış bir kitleden oluşuyor olması geliyor. Belirli bir sektör ya da meslek uzmanlığından çevre edinebiliyor ya da bu çevrelere giriş kolaylığı sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu mecrada sahte ve yanıltıcı hesap kullanım oranı çok düşük olduğundan daha verimli sonuçlara hizmet eden bir çalışma alanı elde edinilebiliyor. Bireysel kullanımda oluşturulmuş doğru ve dolu bir profilin faydaları kolaylıkla görülebiliyor. Bireysel kullanımlar için, günümüzde yapılan belli başlı yanlışlar olsa da amacına uygun kullanan kişileri platform bir adım öne taşıyor. Günümüzde çok fazla kullanıcı LinkedIn bağlantıları üzerinden iş ve işverene ulaşabiliyor.

LinkedIn ve İşverenlere Sağladığı Olanaklar

 

Şimdilik LinkedIn’ı insan kaynakları şirketleri yoğun kullanıyor olsa da ilerleyen dönemlerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin de personel ihtiyaçlarını gidermek için bu mecrayı kullanması ön görülüyor. Şirket profili açmanın en büyük şartı ise şirket uzantılı, güncel kullanımı olan bir mail adresine sahip olunması. Eğer şirket uzantılı bir mail adresiniz varsa kolaylıkla bir kurumsal hesap açabilirsiniz.

Peki LinkedIn’de kurumsal hesap açmak nasıl bir avantaj sağlayacak?

Öncelikle tabi ki kurumsal olarak sosyal medya mecralarında yer almanın klasik avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bunlar, hedef kitleye kolay ulaşım, marka bilinirliği, tüketici ya da hedef kitle ile etkileşim yakalama gibi temel faydalardır. Bu platformda, tüm bunların üzerine bir de sektörel ve profesyonel anlamda daha özel bir kullanıcıya ulaşma ve daha özel bir etkileşim yakalama avantajı eklenince kaçırılmayacak bir fırsat olarak öylece duruyor.

Şirket profiline sahip olan işletmeler temel bilgilerinden oluşan özet bir bilgi akışı sunabiliyor. Şirket uzmanlık alanlarını paylaşabiliyor, şirketinin büyüklüğü, web sitesi bağlantısı ve sektörü hakkında bilgi verebiliyor. Diğer şirketleri bu anlamda takip edebiliyor. Ayrıca duyurular sekmesi ile sektörel haberlerden, güncellemelerden ve lansmanlardan duyurular yolu ile haberdar olabiliyor ya da haberdar edebiliyorlar. Vitrin sayfasını kullanarak takipçileri işin farklı yönlerini gösterebiliyorsunuz. Ayrıca firmanıza bağlı iş yapan, alt şirketler veya ilişkili şirketlere bağlantı verebiliyorsunuz.
LinkenIn Premium üyeliği ile çok daha özel noktalara ulaşabilirsiniz. Çalışan sayısı trendi, çalışanların ortalama işte kalma süreleri, işleve göre çalışan dağılımı ve sayısı, işleve göre yeni işe alımlar ve tüm iş ilanları gibi özelliklerini kullanama şartı ise Premium kullanıcı olmak.

Hayat Sekmesi

Bu sekme ile şirket hayatınızın adeta bir fragmanını yayınlama imkânı buluyorsunuz. Şirket içi hayatınızı fotoğraflarla ve çalışanların görüşleriyle yayınlama şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca liderler, şirket içerisinde yer alan özel gündemler ve kültür iç görüleri ile zenginleşen bu sekme ile şirketinizi kapalı bir kutu olmaktansa daha şeffaf bir hale getirebilirsiniz.

İş İlanları Sekmesi

Günümüzde bazı firmalar hala insan kaynakları anlamında profesyonel destek alırken bazı firmalar ise bu ihtiyacını kendileri karşılamak istiyor. Bazı şirketlerin ise zaten sektörü bu… LinkedIn kurumsal profillerine çalışan bulabilmeleri için destek oluyor. Bu destek de yine daha rafine bir hal almış durumda bulunuyor. İş ilanları sekmesinde sayfanıza gelen herkese mevcut boş pozisyonlar gösterilmiyor. Şirketinizin iş ilanları sekmesine gelmiş bireysel kullanıcılar kendi profillerine uygun ilanlar varsa görebiliyor.

Ekiple Tanışın Modülü

Kurumsal sayfanızı ziyaret eden her kişinin profiline kendi profiline benzer şirket çalışanı profillerini görme olanağı sağlıyor. Böylelikle kişisel kullanıcı kendine benzeyen şirket çalışanlarının geçmişleri ve nitelikleri hakkında bilgi sahibi olabiliyor, ekibi tanıyabiliyor. Kurumsal hesabınız vasıtasıyla da şirketinize başvurmak isteyen kişilere bu özelliği kullanarak daha net bir fikir sahibi olma şansı sunuyorsunuz. Buradaki ince nokta ise şirket profilinizden bu görüntüyü düzenleme olanağınızın olmayışı. Bu konuda ancak görünürlüğü değiştirebilecek yetkiniz var. Bunun dışında şirketinizle ilişkili profilleri otomatik olarak sistem çekiyor.

Çalışanlara Ait İç görüler Modülü

Kendisini şirket profiliniz ile ilişkilendirmiş çalışanlarınızdan yola çıkarak istatistiki verilerden oluşturulmuş bilgiler bütünüdür. Çalışanlarınızın şirket profilini oluşturması da denebilir. Bu özellik de kurumsal kullanıcılar tarafından düzenlenemiyor olup ancak görünürlüğü değiştirilebilir niteliktedir.

LinkedIn Hesap Analizi

Tabi ki diğer tüm sosyal medya mecraları gibi LinkendIn verilerini de anlamlı kılan detaylar analiz ve bu analizlerin yorumlamalarıdır. LinkedIn size analizleri verir yorumlamalar size kalır. Peki neler analiz edilebilir? Genel anlamda analiz özelliği sayfa performansınızı takip etme olanağı sunar diyebiliriz. Gönderdiğiniz mesajların yarattığı etkileşimi takip edebilir, temel ölçütlere göre eğilimleri gözlemleyebilirsiniz. Takipçilerinizin demografik bilgi ve kaynaklarını analiz edebilirsiniz. Sayfa trafiğinizi ve aktivitelerinizi daha iyi anlama olanağı sunduğu özellikler de analiz avantajları arasında yer almaktadır.

Bunlar LınkedIn’in kurumsal kullanıcılarına sağladığı imkanların bazıları. Kullanım şekliniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda keşfedilmeyi bekleyen çok özellik var ve var olmaya devam edecek. Dijital hareketliliğin ve gelişimin müthiş bir hızla yaşandığı çağımızda takipte kalmakta fayda var.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)