Netflix Türkiye’de!

Netflix Türkiye’de!

#SosyalMedyaKampüsü Öğrencisi

Mehmet Ayaz Secgil #SosyalMedyaKampüsü Editörü

Netflix nedir?

Kısaca, internet üzerinden yayın yapan bir yayın organı olarak tanımlanabilse de, biraz daha detayına girildiğinde;

‘2007’den bu yana yayın izleme özelliğini aktif bir şekilde üyelerinin kullanıma sunmuş olan, 190’dan fazla ülkede aktif bir şekilde hizmet veren ve 83 milyonun üzerinde üyesi bulunan; üyelerine orijinal diziler, belgeseller ve sinema filmleri seçeneklerini sunarak, zaman içerisinde günde 125 milyon saatten fazla dizi ve film izlenme kapasitesine sahip olmuş olan, dünyaca ünlü internet televizyon ağıdır.’ şeklinde açıklanabilir.

Netflix nedir sorusundan başlayarak, kullanım ve içerik detaylarına değinmiş olacağımız bu yazımızda söze kısa bir geçmişe gezinti ile başlamamız daha doğru olacaktır diye düşündüm.

Nereden çıktı bu Netflix?

1997 yılında Reed Hastings ve yazılım yöneticisi Marc Randolph ’in, İnternet üzerinden film kiralama hizmeti sunmak için birlikte Netflix’ i kurması ile başlayan Netflix serüveni;

 • İlk DVD kiralama ve satış sitesi Netflix.com‘ u kullanıma sunması,
 • Kişiselleştirilmiş film önerileri sistemini kullanıma açması,
 • Üyelerin televizyon dizilerini ve filmleri anında kişisel bilgisayarlarında izlemelerini sağlayan yayın özelliğini kullanıma sunması, Xbox 360 oyun konsolu, Blu-ray disk çalarlar ve TV set üstü kutularında yayın yapmak için tüketici elektroniği şirketleriyle ortaklık kurması,
 • Latin Amerika, Karayipler, Hollanda ve Caneda’da da hizmete sunulması,
 • Primetime Emmy Mühendislik Ödülünü kazanan ilk ve tek televizyon ağı olması,
 • İlk Netflix orijinal filmi “Beasts of No Nation” un yayınlanması ve günümüz itibari ile tüm dünyada yayında olması ve günümüz 2016 yılı itibari ile tüm dünyada aktif olarak kullanıyor hale gelmiş olması, gibi gelişimlerle yoluna devam etmiş olup; elde edilen bu gelişimlerden ötürü zaman içerisinde sektörde lider bir konuma gelmiştir.

Nasıl Kullanılır?

Netflix üyeleri yayınları istedikleri kadar, istedikleri zaman, istedikleri yerde, İnternet’e bağlı neredeyse tüm cihazlarda izleyebilme şansına sahiptirler. Yayınların tamamını reklamsız olarak ve herhangi bir taahhütte bağlı bulunmadan oynatabilir, durdurabilir ve daha sonra izlemeye devam edebilirler.
Üyelerine televizyon, tablet, akıllı telefon, oyun konsolu ve bilgisayar üzerinden sorunsuzca ve anında erişerek dizileri ve filmleri istedikleri zaman, istedikleri şekilde ve istedikleri yerde izleme imkânı sağlayan Netflix, içeriğinin yüzde 80′ i hâlihazırda Türkçe dublajlı veya altyazılı olan Hollywood filmlerini, en iyi yabancı dizileri, Türkçe film ve dizileri, belgeselleri, bağımsız filmleri, stand-up komedileri ve çocuklara özel olarak sunulan yüzlerce içeriği anında izleyebilme imkânı sunmaktadır.

Mobil kullanıcıları da düşünen Netflix, mobil ağ üzerinden izlendiğinde üyelerin kullandıkları veri miktarını daha iyi yönetmesine yardımcı olabilmek için mobil veri kontrollerini sağlıyor.

Hangi cihazları desteklediği kısmına gelirsek, kısaca bir tablo ile özetleyelim:

netflix_turkiyede

Tarife & İçerikler:

İlk etapta Euro bazından ödenen üyelik ücretlerinin, Türk Lirası olarak yeniden düzenlenmesinin ardından;

Sadece 1 cihaz desteği bulunan ve HD kalitesinden faydalanamayan Basic paketi 15.99 TL,

2 cihaz aynı anda film veya dizi izleyebilme özelliği olan, HD desteği de mevcut olan Standart paket 27.99 TL,

4 cihaz aynı anda film veya dizi izleyebilme özelliği olan, Ultra HD desteği de mevcut olan Premium paket ise 39.99 TL olarak güncellenmiştir.

Şikâyet & Beklentiler:
Netflix ’in Türkiye’ye gelmesinin ardından aktif ve potansiyel kullanıcıların;

Ödeme işleminin Euro üzerinden hesaplanması (çözüme kavuştu), Türkçe alt yazı seçeneğinin olmaması (toplantıda yapılan açıklama sonrası çözüme kavuştu), içeriklerin sınırlı olması (toplantıda yapılan açıklama sonrası çözüme kavuştu), internet servis sağlayıcıları ile herhangi bir anlaşmaya varılmamış olması gibi şikâyetleri bulunmakla beraber bu problemlerin çözümü noktasında beklentileri bulunmaktaydı.

netflix_turkiyede_basin

Bunun üzerine 22 Eylül 2016 Perşembe günü, Netflix CEO’su Reed Hastings platformun Türkiye hedeflerinin anlatılacağı bir basın toplantısı düzenledi ve şunları aktardı:

“Son derece popüler olan ve dünya çapında tanınan Türk dizileri, Türk insanının ne kadar müthiş bir hikaye anlatıcısı olduğunu gösteriyor. Netflix, bu içeriklerin dünyada tanınmasında etkin bir şekilde rol almayı hedefliyor. Tamamen Türkçeleştirilmiş bir Netflix sunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Netflix, Türkiye’de hem Netflix’ in orijinal içeriklerini hem de Türkiye içinden ve dışından alınan içerikleri koleksiyonuna ekleyerek büyümeye devam edecektir.”

Konu ile alakalı birkaç bilgilendirme notu eklemem gerekirse;

Netflix; Güneşi Gördüm,  Kelebeğin Rüyası, Recep İvedik 4, Düğün Dernek 1 ve 2 gibi oldukça popüler filmleri ve Leyla ile Mecnun, Suskunlar, Karadayı, Ezel, Kurt Seyit ve Şura, Diriliş Ertuğrul ve Filinta gibi dizileri içeren güçlü bir koleksiyonu Türk izleyicisine sunmaya hazır konumda gözüküyor.

 • House of Cards, Stranger Things, Narcos, The Get Down, Marvel’s Daredevil ve Jessica Jones gibi tüm dünyada fenomen olmuş Netflix dizileri; Making a Murderer, Winter on Fire ve Chef’s Table gibi ödüllü belgeseller ve Adam Sandler’ın başrolünde olduğu The Do-Over ve Ridiculous 6 gibi orijinal filmler artık Türkçe dublaj ve altyazı ile Türk izleyicilerin de hizmetine sunuluyor.
 • Küçük izleyiciler Beat Bugs, Çizmeli Kedi, Project Mc2 ve Puffin Rock gibi orijinal yapımları buradan izleme şansına sahip olacaklar.
 • İlk yerli telekomünikasyon ortağı olarak mobil hizmet sağlayıcısı Vodafone ile anlaşma imzalayan Netflix, aynı zamanda Türk televizyon üreticisi Vestel ile de işbirliği yaptığını duyurdu.
 • Reklamlardan bunalmış izleyicilere belki de en güzel haber: Netflix’ te herhangi bir reklam yayını yapılmıyor.
 • Türkiye’deki kullanıcılar, www.netflix.com/tr adresinden kaydolarak Netflix’ i bir ay boyunca ücretsiz olarak deneyebilirler.

İyi Seyirler! 

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)