OHAL Durumunda Marka İletişimi

OHAL Durumunda Marka İletişimi

Editör

Baturay Elönü #SosyalMedyaKampüsü Kurucusu

Türkiye’de dijital marka yöneticisi olmak Bakırköy Akıl, Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesindeki düşünen adam olmak gibi bir şey olsa gerek çünkü sabah metroda insanların yüzüne baktığımda hepsinde aynı ifade vardı işte bu beni çok ürküttü ve bu yazıyı yazmama vesile oldu.
İnsanların yüzlerinde son bir senedir ülkece yaşadığımız her şeyin bıraktığı izleri okudum. Umutsuzluk, şimdi ne olacak?, ne yapacağım(z), boşuna yaşıyoruz vs ifadelerini gördüm. İlk defa Türk insanlarının suratları tıpkı Japonlar gibi tıpatıp aynı geldi. Korku filmi sahnesinde yeri olacak bir sahne ile güne başladım ama kendimi bırakmadım.

#SosyalMedyaKampüsü eğitimlerinde ve konuştuğum her yerde marka = insan mottosu üzerinden anlatacaklarımı anlatım o nedenle yazımın başlığı da “Ohal Markaları” çünkü bu olağan üstü hal iş dünyasında olağan üstü halsizlik yaratmamalı.

Ekonomi bakanlığının atacağı adımlar, ekonomistlerin tavsiyeleri hamleleri burada belirleyici birinci faktör belki ama burada toplum olarak enerjimizi doğru olarak yönlendirir psikolojik olarak güçlü olursak sosyal yaşantımızın ve iş hayatımızın yaşayacağımız zorluklara karşı daha dirençli olabilir bu süreci başarılı atlatabiliriz.Milgram_deneyi

İlk önce toplum olarak tüm bireylerin bu durumu kabullenmeleri ve hiç bir şeyin 15 Temmuz öncesi gibi devam etmediğini bilmemiz gerek.  Solomon Asch ve Stanley Milgram‘ın uyumluluk deneyindeki deneyler gibi olaylar zincirine  yaşayarak uyum göstermek yerine yaşadıklarımızın farkına varmak ve bir şeyler yapabilmek adına muhakeme yeteneğimizi göstermemiz gerek

dusunen adam

Fransız Heykeltıraş Auguste Rodin‘nin felsefi düşüncenin simgesi haline gelen en ünlü eseri “Düşünen Adam Heykeli” gibi olalım ve düşünelim.

Ve bir markanın iletişimini doğru gerçekleştirmek istiyorsak işe kendimizden başlamamız şart.

Peki neler yapabiliriz?

Olaylar başlar ve gelişirken şahsım dahil bir çok insan olaylara uyumluluk gösterip hızlı düşünerek sosyal medyada paylaşımlar yaparak doğru yada yanlış iletişimlerde bulunduk. Yaşadığımız paniğin bunda etkisi var ama hemen taraf olduk ve bir çok arkadaşlık dostluğu da hayatını kaybeden insanlar gibi yitirdik. Tarafsız olmanın da taraf sayıldığı bir ülkede stratejilerinizi daha sağlam zeminler oturtmalı daha yapıcı ve birleştirici olmalısınız.

Her şeyin başı iletişim

İletişim kurmak bir şeyler konuşmak, yazmak, paylaşmak değil iletişim farklı görüşlerdeki insanlarla birlikte köprüler kurabilmektir ve illa aynı görüşte olup mutabakata varmanız gerekmez.

Ortak değerler

Türkiye gibi başka bir ülke var mı bilmiyorum ama din, dil, ırk, mezhep bakımından bu kadar zengin olan bir ülke kültürel şahlanma ve gelişimde zirve yaşaması lazım iken bu zenginlikler avantajını değil hep dezavantajını yaşamakta.  Toplumumuzun en güzel çıkış noktası ortak değer ve paydalardır.

Markalar ortak değerler üzerinden yürür ise hem toplumu doğru yönlendirmiş olur hem de olağan üstü hal dönemlerinde sessiz kalmamış iletişime geçmiş olur.

Bu süreçte sessiz kalmakta doğru değil ama çok seslilikte doğru yönetilmez ise markaların başına iş açabilir o nedenle ölçüsünde ve yerinde yapmak çok önemli.

Sosyal medya’da paylaşılacak iletişim birleştirici, milli duygularımızı, kültürel yapımızla beraber sanatsal estetiği barındırmalı ki değer gören içerikler olabilme olasılığı artsın ve mümkünse bu içerikler hiç metne gerek duymadan kreatif görsellerle halledilmeli.

Metin görsele daha sakıncalı geliyor bana nedense çünkü yazacağınız 140 karakter bilse olsa defalarca okusanız yada şirket içerisinde bir kaç kişi okusa ve onaylansa da mutlaka başka görüşler tarafından sert eleştirilirle yaklaşanlar olabilir.

Social media time management and web strategy concept with a clock and social network word and sign printed in multiple colors 3d render image.

Zaman ve içerik

Örnek verecek olursak 17 Temmuz, 18 Temmuz darbe girişiminden sonra açıklama yapan bazı markaların o güzel metinlerini hiçe sayarak – geç kaldınız diye yorumlayanlar oldu ki bence bir marka için makul bir süre zaten ortalık karışık adamın hafta sonu gitmiş ne olduğunu siyasetçiler bile anlamamış anında açıklama yapılması hem yanlış hem de arada da kaynamasına neden olabilirdi.

BKNZ: KOÇ HOLDİNG FACEBOOK PAYLAŞIMI

Diğer bir örneği de ÜLKER – Yıldız Holding’den vermek istiyorum. Yine güzel bir basın açıklaması ama altında – Şu memleketten o kadar para kazanıyorsunuz meydandaki insanlara bir bisküviyi bile çok gördünüz gibi yorumları facebook sayfalarında görebilirsiniz.

BKNZ: ÜLKER – YILDIZ HOLDİNG FACEBOOK PAYLAŞIMI

Yani siz güzel milliyetçi duygularla hiç sağ sola bulaşmadan temiz bir basın açıklaması yaptığınızı düşünürsünüz ama işte sizi gelip başka yerlerden vurabilirler.

O nedenle görselde tarihi derinliği olan milli ortak değerlerimizi sanatsal estetikle toplum kültürümüzün özümlediği yaratıcı görseller çalışılmasının daha makul olduğunu düşünüyorum. Metin kullanmasının mecburi olduğu yerlerde ise uzun mesajlar içermeyen ve yine görsele entegre olmuş bir metin yazılması şart diyebilirim.

Tüm bunlar olumsuz yorumları keser mi hayır ama daha insaflı, daha az olumsuz yorumlar almanıza yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Ülke gündemi kalabalık ve kaos ortamındayken, marka olarak çok fazla rol almamalı sosyal medyada paylaşılacak içeriklerin siyasi açıklamaların ve gelişmelerin zamanına göre ayarlanmalı. Burada tavsiyem sular hep durulduğunda iletişime geçmeniz.

Hisleri harekete geçiren, pozitif, birleştirici, umutlu, mutlu ve güçlü insanlar olduğumuzu mutlaka vurgulamalıyız. Baktığınızda toplumsal sorumluluğu da biraz üstlenmiş oluyorsunuz çünkü bu ülkenin huzur ortamı sizin şirketinizin geleceğidir aynı zamanda o nedenle elinizi taşın altına rolünüz kadar sokarak sorumluluktan kaçmamalısınız.

Her şeyden önce yapılması gereken

Markalarının önce çalışanlarına hayat kaldığı yerden devam etmiyor, hiç bir şey eskisi gibi değil itirafını yaparak gerçekçi yaklaşmalı. Olağan üstü hal durumunun olağamutlu marka calisanlarin üstü halsizlik yaratması halinde hem çalıştıkları şirkete hem de ülkeye faydası olmayacağını duygusal, samimi şekilde anlatılmalı ve bu zaman zarfında yapılacak masumane hataları da hoş görerek yönetimsel olarak esneklikler gösterebileceğinizi ima edebilirsiniz.

Bu süreçte çalışanlarınızın motivasyonunu arttıracak hamleler yapılarak zihnen yıpranmış çalışanlarınızın performansını normal seviyeye yada daha yüksek seviyelere çıkartmış olursunuz ayrıca  toplumsal psikolojiye yaptığınız bu katkıda çok değerli olacağını da unutmayın çünkü toplum bilinci yerinde ise bu gibi büyük krizleri atlatabiliriz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)