Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Organik Ürünlerin Sosyal Medyadaki Yükselişi

Organik Ürünlerin Sosyal Medyadaki Yükselişi

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Çiğdem Güler Çankaya
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Organik ürünlerin günümüzde sosyal medyada ve e-ticaret sitelerinde oldukça fazla dikkat çektiğini görüyoruz. Sağlıklı yaşam için bu ürünlere talepte oldukça fazla. Yazımızda ekolojik farkındalığı ile beraber, dijital farkındalığı da oluşmuş, organic ürün girişimcilerini sizler için inceledik.

‘Doğa ayna gibidir; ona gülerseniz güler, kızarsanız kızar.’

Biliyoruz ki, özellikle son 30 yıldır ekosistemimiz hızlı bir yok olma tehlikesi ile karşı karşıya; ama biz bugün, doğayı kızdıranları mümkün olan en uzak köşeye bırakıp, organik ürünlerin, onu güldürmek için çabalayan üreticilerinden bahsedeceğiz. Ülkemizde, 70 bine yakın organik tarım üreticisi ve yaklaşık 200 çeşit organik ürün bulunmakta. Bu organik ürünlerin, sebze ve meyveden ev yapımı reçellere, atıştırmalıklardan baharatlara, Goji Berryden kinoaya kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığını söyleyebiliriz.

Ülkemiz de Facebook ‘un 42 milyon, Twitter’ın 11 milyon,  instagram’ın 22 milyon aktif kullanıcısı olduğunu düşünürsek, yazımıza konu olan girişimcilerin, duyarlı oldukları kadar öngörülü olduklarını da söyleyebiliriz. Gelin organik ürünlerin ganimetlerini girişimcilikle taçlandıran markaları birlikte inceleyelim.

portakalbahcem.com

Bu konuya en güzel örneklerden biri. Çünkü; site üzerinden yüzlerce ton taze meyve satışı gerçekleşiyor. Sitenin en popüler ürünü finike portakalı fakat bununla beraber greyfurt, mandalina, limon, bergamot gibi meyveler ve bu meyvelerden yapılan reçel, kurabiye ve lokumlar da alınabiliyor. Hatta taze sıkma meyve suyu almak bile mümkün.

Markanın, sosyal medya hesapları da başarılı şekilde yönetiliyor. Düzenli video veya fotoğraf içerikleri ile organik ürünlerin kampanyaları duyuruluyor ve tanıtımları yapılıyor. Twitter takipçi sayısı Instagrama göre oldukça düşük.

Sitesini incelediğimizde ise SEO puanı 74, puanlarını yükseltmek için anahtar kelime kullanımlarına dikat etmelerini ve 6,74 sn olan site yüklenme hızı, 3 sn’nin altına düşürmesini tavsiye ediyorum 🙂 ‘Finike Portakalı’ ve ‘Portakal’ kelimeleri ile arama yapıldığında site en üst sırada çıkıyor ancak ‘organik meyveler’ diye arandığında ilk sayfada yer almıyor. Bu durum anahtar kelime belirlemede ki bir eksiklik gibi görünüyor.

memlekettengelsin.com

Site, Anadolu topraklarının bereketine inanılarak  2009’da kurulmuş. Bursa’dan domates, Kayseri’den pastırma…Nerenin nesi meşhursa bizler için bir araya getirmişler. Ayrıca tüketicileri kendi lezzet üstlerinde kahveye davet edecek kadar da samimiler. Sitede aradığınız ürüne çok kolay ulaşabiliyorsunuz. Hatta kategori dolaşmaktan sıkılanlar için, tüm ürünleri bir arada bulabilecekleri kolay alışveriş bölümü de unutulmamış.

Google’da, organik ürünler yazıldığında en üst sırada  çıkıyor. Site SEO puanı 68, başlık etiketinde ve meta-açıklama etiketinde anahtar kelime kullanılmaması puanını düşürüyor. Markanın sosyal medya hesapları hesapları aktif olarak kullanılmakta. Genel olarak fotograf ve video içerik paylaşımları düzenli ve faydalı. Takipçi sayıları, birçok organik ürünler hesaplarına göre oldukça yüksek. Yine bu sitede de en fazla takipçi sayısını Instagram hesabında görüyoruz.Organik-urunlerin-sosyal-medyada-yukselisi-3 haticeteyze.com

Girişimçi Işıl Tan, Bodrum’da bir ilki gerçekleştirerek, Milas bölgesinde kendine has zeytin ağaçlarından ürettiği zeytinyağı ve diğer organik ürünleri satışa sunuyor. Organik ürünlerin lezzeti site tasarımına da yansımış 🙂 Hiç yorulmadan aradığınız ürüne kolayca ulaşıp satın alabiliyorsunuz.

Tasarımsal olarak keyifli sitenin, SEO puanı 58, ‘organik ürünler’ diye Google araması yapıldığında, adwords olarak üst sırada görünüyor.  Sitenin Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest hesapları var. Sosyal medya hesaplarında fotoğraf ve video içerik paylaşımları düzenli ve faydalı.

Organik ürünlere inanmış genç bir ekip tarafından yönetilen, Türkiyenin ilk ve en büyük organik ürünler girişimidir. Sitede yiyeceklerin yanısıra, temizlik ürünleri, bebeklere özel havlu ve giysi bulmakta mümkün. Site içi ürün sınıflandırma şekli, aradığınız ürüne çabuk ulaşmanızı ve satınalmanızı sağlıyor.

Site SEO puanı 58, ‘organik ürünler diye Google araması yapıldığında, adwords olarak görünüyor. Sosyal medyada Facebook, Twitter kullanıyor. Ayrıca site, organik tarım dünyasından bilgiler veren blog ile güçlendirilmiş. Organik ürünler satan e-ticaret siteleri için, kullanıcıyı bilgilendirmek adına bence bulunması faydalı bir bölüm. Sitenin sosyal medya hesapları takipçi sayısı düşük denilebilecek bir seviyede. İletişim dilini daha samimi bir seviyede tutması daha sıcak bir etkileşim sağlayacaktır.Organik-urunlerin-sosyal-medyada-yukselisi-5

organikim.com.tr

Organik ürünlerin ve organik malzemelerin bulunduğu site, tüketiciye sağlık dolu organik bir yaşam sunuyor. Site genel tasarımı aradığınız ürüne kolay ulaşıp, alışverişinizi hızlı tamamlamanızı sağlıyor. Ayrıca canlı destek hattı ile kullanıcının işini daha da kolaylaştırmışlar. Eğer ilk kez alışveriş yapacağınız bir siteye karşı tereddütleriniz oluşuyorsa, tüketici yorumlarının bulunduğu bölümden tecrübeleri okuyabilirsiniz.

Kullanıcıyı her manada düşündüklerini ıspatlamışlar 🙂 Sitenin, facebook, twitter ve instagram hesapları var fakat facebook dışında takipçi sayıları düşük. İçerikleri düzenli fakat sadece fotoğrafla desteklenmiş. Google Adwords yatırımı yapılmış, organik ürünler diye aratıldığında ulaşmak kolay.  Site SEO puanı 69.Organik-urunlerin-sosyal-medyada-yukselisi-6

240derece.com

Google’da organik ekmek diye arama yaptığımda ilk sırada karşıma çıktı. Tesadüf bu ya, çok yakın bir zamanda 240 derece’nin ekmek çeşitliliğine ve lezzetine dair övgüler dinlemiştim. Çocukluk arkadaşları Metin Haras ve Cem Melek, gezdikleri bir çok ülke ve şehirde ekmek çeşitlerini keşfedip analiz eden iki girişimci. Siteye, 240 Derece Ekmeği’nin nasıl yapıldığından, saklama koşullarına kadar işimize yarayacak bilgiler yerleştirilmiş.

Tüketiciyi düşünme potansiyelleri ‘ekmeğinizi dilimleyelim mi’ sorusuna kadar yükselmiş 🙂 Site, meraklısının keyifle okuyacağı yazılarla oluşturulmuş blog ile destekleniyor. Marka karakteri ve o karaktere uygun dili olan bir site, çok başarılı buldum 🙂 Sitenin facebook, instagram ve Google plus hesapları var. İçerik dilleri samimi ve kullanıcı ile etkileşim halindeler. Bu arada ekmekler öyle güzel görünüyorlardı ki, siteyi incelerken dayanamadım ve ekmek siparişimi verdim 🙂Organik-urunlerin-sosyal-medyada-yukselisi-7

dogaevinizde.com

Glutensiz gıda konusunda çok fazla çeşit bulunduran bir site, özellikle çölyak hastalarını önemsiyor, onlara yönelik çalışmalar yapıyorlar. Google’da glutensiz yazdığım da Adwords olarak karşıma çıktı. Site, glutensiz ürünler, organik ürünlerin birçok çeşiti, doğal ürünler, bebek ve çocuk ürünleri, vegan ürünler, sağlıklı yaşam ürünleri ve anti alerjik ürünler olarak kategorize edilmiş. Bu kategori şekli de sağlık sorunları nedeni ile belli bir beslenme şekline bağlı kalmak zorunda olanlar için büyük kolaylık olmuş.

Daha fazla sorunuz olursa da canlı destek bölümünden bilgi alabiliyorsunuz. Sitenin, facebook, twitter, instagram, google plus, ve pinterest hesapları var. Takipçi sayıları çok yüksek olmasa da, sosyal medyanın neredeyse tamamında bulunmayı tercih etmiş. İçerik fotograflarında, hissedilir derecede photoshop kullanmış olmaları, özellikle instagram kullanıcılarının pek hoşuna gitmemiş olabilir 🙂 Daha organik fotoğraflar kullanıp, sonrasında ki farkı görmelerini öneririm.Organik-urunlerin-sosyal-medyada-yukselisi-8

ekoorganik.com

2007 yılında faaliyet göstermeye başlayan site, sağlık, kozmetik, temizlik ve tekstil gruplarının, satışını gerçekleştiriyor. Site, tasarımsal olarak keyiflendirmese de, 3 bin çeşit organik ürün çeşidi ile hemen hemen ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Sitenin facebook, twitter, instagram ve foursquare hesapları var. Sosyal medya takipçi sayıları diğer bir çok organik ürünler hesaplarına göre yüksek. Özellikle facebook ve instagram takipçi sayısı yüksek.Organik-urunlerin-sosyal-medyada-yukselisi-9

Organik ürünlerin çıkışından bugüne, üretiminden satışına ve hatta alışına kadar emeği geçen, türümüzün değerli insanlarına teşekkür ediyor;  bu emeğin, çok üzdüğümüz ekolojik sistemimize fayda sağlamasını yürekten diliyorum.

10 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (5)

BANU

28 Mar 17

Bildiğim birkaç tane vardı ama sayenizde değişik organik siteleri de keşfetmiş oldum. Çok şahane bir yazı olmuş. Teşekkürler...

CANDAN

28 Mar 17

Çok faydalı ve detaylı bir yazı olmuş.. teşekkür ederiz

EREN

29 Mar 17

Mükemmel bir yazı olmuş.çok faydalı bilgiler var.bu sektörde çalışmayı düşünenlerin mutlaka okuması gereken bir yazı.

GURKAN YARAN

29 Mar 17

Harika ve çok faydalı bir yazı olmuş.Teşekkürler..

GAMZE

29 Mar 17

konuyla çok ilgileniyordum güvenebilecegim bir yol haritası olmuş emeginize sağluk.