Sosyal Medyada İşe Alım Stratejisi Geliştirmek

Sosyal Medyada İşe Alım Stratejisi Geliştirmek

İş arayışındaki adaylar online dünyada gezerken, İnsan Kaynakları departmanlarının gözü artık çevrimiçi adaylarda. Yeni nesilin daha fazla ilgisini çeken sosyal medya işe alım süreçlerinin etkisini fark eden işverenler; firmalarına katkı sağlayabileceğini düşündükleri adaylar ile tanışmak, onlarla iletişim kurmak ve bünyelerine katmak için sosyal medyayı kullanmaları gerektiğini anladılar.

Doğru kullanıldığında her derde deva olan sosyal medyanın, işe alım süreçlerine katkısı da büyük. İşte bunlardan birkaçı…

Sosyal Medyanın en hoşumuza giden tarafı, maliyet tasarrufu sağlaması.

Firmanız için sosyal medya üzerinden açılacak bir kariyer sayfasının yönetim maliyeti için ayırdığınız bütçe içerisinde birçok hizmet yer alıyor. Marka görünürlüğünün arttırılması, istediğiniz kadar ilan paylaşımını gerçekleştirebiliyor olmanız, tüm verileri raporlandırabilme olanağı, düşük bütçeler ile verilebilecek reklamlar ile ilan başvurularınızı daha çok adaya duyurma olanağı sunuluyor. Tüm bu hizmetleri düşündüğümüzde maliyet açısından avantajlı bir mecra.

Çalışanlar şirket hakkındaki görüşlerini sosyal medya üzerinden daha gerçekçi açıklıyor!

Firmalar İnsan Kaynakları politikalarını şekillendirirken çalışanlarının;  şirket hakkındaki görüşlerini öğrenmeye, sundukları tüm olanaklar için memnuniyeti ölçümlemeye ihtiyaç duyarlar. Çalışanların şirket içi yapılan memnuniyet anketlerinde, düşüncelerini sosyal medyada olduğu kadar özgür yansıtamadıklarını görüyoruz. İnsan Kaynakları uzmanları sosyal medyayı kullanarak daha gerçekçi bilgilere erişebilir ve bu doğrultuda strateji geliştirebilirler.

Çalışanlar sosyal medyada firmalarını sahipleniyorlar.

Bir diğer tablo ise çalışanların sosyal medya üzerinde firmalarını sahiplendiğini gösteriyor. Yapılan kampanyaları, iş ilanlarını ve duyuruları kişisel hesaplarında paylaştıklarını; firmaları için yapılan olumlu/olumsuz yorumlara sahiplenici bir dürtü ile cevap verdiklerini görüyoruz.

İşverenler sosyal medyada aktif ya da pasif aday havuzuna ulaşabilme imkanına sahipler.

Çalışanların sosyal medyada bulundukları kurum ile iletişim halinde olması, kişisel hesaplarında firmasına ait içerikler paylaşması ile işverenler çalışanlarının çevrelerine rahatlıkla girebiliyor.  Böylelikle işverenler, genişleyen bu çevredeki adayları kendi kariyer sayfalarına çekerek  aktif/pasif bir aday havuzuna ulaşmış oluyorlar.

Her işin meyvesini toplamak için bir strateji gerekir. Sosyal Medya İşe Alım Süreci içinde öyle…

İşveren tarafı olarak sosyal medya kampanyalarını aktifleştirmeden önce işveren markası ve işe alım ihtiyaçlarını tanımlamak ve hedeflerinizi kısa-orta-uzun vadede planlamanız gerekli. Bu plan doğrultusunda stratejinizi inşaa etmeniz daha sağlık olacaktır.

İşe öncelikle kendinizi açıklayarak başlayın.

Şirket kültürünüzü ve çevrenizi iş arayanların beklentilerini karşılayacak nitelikte açıklayın. Mevcut personeliniz ile şirket kültürü ve çevresi hakkında yaptığınız röportajları uygun görseller ile sosyal medya sayfalarınızda potansiyel adaylar ile paylaşmaktan çekinmeyin.

Heveslendirin!

Ekiplerinizi tanıtın. Potansiyel bir adayın, firmanızda çalışmayı arzu ettiği ekibi tanıması hatta ekip üyelerini fotoğraflarıyla görmesi kuruma ve işe olan istekliliğini arttıracaktır. Ekiplerin başarılarını, iç uyumunu vurgulayıcı noktalara değinin. Böylelikle adaylar, ekibe olan uygunluklarını kendi içlerinde ölçme fırsatı bulurlar ve daha bilinçli iş başvurusu yapmış olurlar.

Sosyal Medya İşe Alım Sürecinde En Dikkat Edilmesi Gereken Adımları Neler?

Aslında temeli doğru adayla doğru işveren arasında, doğru yerde iletişim kurabilmek olan bu süreçte sürekliliği ve güncelliği olan bir iletişim modeli oluşturabilmek mesele. Bunun için önce eldeki kaynakları doğru kullanmakla başlayın.

Elinizdeki en değerli kaynağınız, mevcut çalışanlarınız! Bu yola, çalışanlarınız ile el ele çıkamıyorsanız önce bu durumu iyileştirmelisiniz. İşe Alım Stratejiniz, mevcut çalışanlarınızın kişisel hesaplarında duyuru paylaşımı yapma konusunda teşvik edici olmalı. Mevcut çalışanlarınız paylaşırsa, potansiyel adaylarda yarattığınız işveren markası algısı artacaktır.

“ Content is King! “

İçerik planını doğru oluşturabilmek çok önemli. Dışardan basit gibi görünen fakat işin içine girdiğinizde birçok kriteri içinde barındıran, sınırları hayal gücünüze ve marka duruşunuza bağlı bir derya…

İçerik planlarınızın hem mevcut çalışanlarınıza hem de potansiyel adaylarınıza hitap etmeli. Bunu yaparken örneğin ilan içeriklerinizde; ağırlıklı olarak şirket ile alakalı konulara yer verirken, doğrudan şirket hakkındaki bilgileri arka planda vermelisiniz.

İçeriklerinizi doğru hazırlayabilmek için takipçilerinizi dinleyin ve tanımaya çalışın. Önem verdiğiniz konular hakkında takipçilerinizin görüşlerini almak için onlara sorular sorun. Verilen cevapları tek tek değerlendirmeye özen gösterin, cevaplarınızda kişiye özel, sıcak bir dil kullanın.

Günümüz dünyasında işe alım yöntemlerinde sosyal medya önemli bir yol. Değişen kuşaklar ve beklentileri karşılayabilmek, adaylara hitap edebilmek için işe alım stratejilerine sosyal medyayı dahil etmek zorundayız.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

CEREN ARIKOĞLU

08 Sep 15

Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten. Bu tür bilgilendirici yazılara ihtiyacımız var.