Uzaktan Çalışma: Çalışanların Geliştiği bir Ortam Oluşturmak İçin 5 Adım

Uzaktan Çalışma: Çalışanların Geliştiği bir Ortam Oluşturmak İçin 5 Adım

Uzaktan çalışma, şirketler için yeni bir norm haline geliyorken, yaşanan küresel gelişmelerin de etkisiyle iyice hız kazandı. Ancak, uzaktan çalışmaya geçmek her zaman kolay bir süreç olmayabilir. Bireylerin kişilik tipleri ve çalışma tarzları göz önünde bulundurulmalı ve iş zihniyeti ile kişisel zaman arasında sağlıklı bir denge ve ayrımın sağlanması önemlidir.

Uzaktan çalışmayı besleyecek kaynaklarla çalışanları desteklemenin yanı sıra, yöneticiler ve ekip liderleri herkes için olumlu ve üretken bir uzak ortam oluşturmak için bu ipuçlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Güven Önce Gelir

Uzaktan çalışanların, çalıştıklarını veya üretken olduklarını kanıtlamaları gerektiği düşünülemez.

Güven oluşturmak, yönetime uzaktan dahil olmakla başlar. Uzaktaki çalışanların katılımı, geleneksel bir ofis ortamına alışmış yöneticiler için zor olabilir. Ancak uzak çalışanlarınızın ihtiyaçlarını anlamak, bağlantı ve empati kurmak için zaman ayırın.

Ayrıca, uzaktan çalışma programlarında bulunan esnekliğin hiçbir şekilde kötü bir şey olmadığını bilin. Araştırmalar, uzaktan çalışanların kendi programlarını takip ettiklerinde verimliliği artırdıklarını gösteriyor.

Uzaktan çalışan bağlılığı, harici çalışanlarınızı ofis içi personelinizle aynı kurallara zorlamak anlamına gelmez. Esnek çalışma tamamen çok yönlülükle ilgilidir. Eğer çalışanlarınıza özgürlük ve güven verirseniz, uzaktan çalışma etrafında güçlü bir kültür oluşturabilirsiniz.

İletişim ve Zamanlama Normlarını Ayarlayın

Uzaktan çalışmanın ve uzak ekibi yönetmenin birçok faydası vardır: Geleneksel işgücüne nazaran daha az dikkat dağılması, daha yüksek verimlilik, daha düşük stres ve moral artışı bunlardan bazıları olarak sayılabilir.

Ancak, uzaktan çalışma, izolasyon ve bağlantı kesme duygularına da katkıda bulunabilir. Ofiste yüz yüze yapılan hazırlıksız ancak önemli görüşmeler, iletişim normları oluşturulmamışsa, uzak çalışanları yanlışlıkla hariç tutabilir. Neredeyse tüm uzaktan iletişimin eşzamansız olarak gerçekleştiğini unutmayın. Uzaktan çalışma sürecinde taraflar; farklı mesaj türlerinin kullanılabilirliğini, yanıtlama beklentilerini ve molalarda veya kişisel zaman bloklarında yanıt sürelerini kabul etmelidir.

Bilgileri ve güncellemeleri paylaşmak ve belgelemek için ekip normları oluşturun. Ofis içindeki ve dışındaki çalışanların, belirli bir proje veya görev etrafında aynı bilgi, kaynak ve iletişime erişiminin olmasını sağlayın. Böylelikle karışıklık duygularını azaltabilir, yanlış anlama riskini en aza indirebilir ve uzak çalışanlarla iletişim hatlarının açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Hem Teknolojiye Hem De Eğitime Yatırım Yapın

Uzaktan çalışanlar; güvenilir yüksek hızlı internete, etkin noktalara sahip cep telefonlarına, VPN’lere ve mükemmel donanıma ihtiyaç duyarlar. Bu kaynakları onlar için yerinde çalışanlar gibi sağlamayı taahhüt edin.

Aynı şekilde, hem ofis içinde hem de uzakta, tüm kuruluşunuzun etkili sohbet araçları ve telekonferans seçenekleriyle oluşturulduğundan emin olun. Sık sık görüntülü sohbet kullanıyorsanız, uzak çalışanların dışarıda bırakılmaması için doğru ekipmanları eşit olarak ayarlayın.

Uzaktan çalışanlara kapsamlı gizlilik ve güvenlik eğitimi sağlamak da oldukça önemlidir. Uzaktan çalışanlar ev, kafe veya ortak çalışma alanları gibi kamusal alanlarda çalışma esnekliğine sahip olsa da, ekranlarında görüntülenebilecek bilgileri nasıl tam olarak güvenceye alacaklarını veya hassas bilgilerle ne zaman toplantı yapacaklarını bilmeleri önemlidir.

Son olarak, eğitime yapılan bu yatırım yöneticiler için de geçerlidir. Kuruluşunuzdaki her yöneticinin uzak ve dağıtılmış ekiplerle etkili bir şekilde çalışma konusunda resmi ve etkili bir eğitim aldığından emin olun. Bu, uzaktan kapsayıcılığın genel bir kültürünün oluşturulmasına ve bireysel yöneticilerin uzaktan çalışma hakkında sahip olabileceği önyargıların dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca, ekip üyelerinin ihtiyaçları gereğince uzaktan çalışabilmeleri için kuruluşunuz genelinde eşit fırsatlar yaratacaktır.

Bir Avukat Olun

Uzak çalışanların toplantılarda, sosyal etkinliklerde ve hatta liderlikte ihmal edilmeleri kolaydır. Bunun olmasına izin vermeyin. Sosyal toplantılardan ekip toplantılarına kadar uzaktan çalışanlar için bir kapsayıcılık kültürü oluşturun.

Uzaktan çalışanların toplantılarda tam katılımcı gibi hissetmelerini sağlamanın bir yolu; sohbet, telekonferans hattı veya ekran gibi iletişimleri izleyebilen bir uzak avukat/savunucu belirlemektir. Uzak çalışanlarınız için, ekstra bir “el kaldırmanın” ve bu avukatın bunu hemen fark etmesinin bir yolunun olduğunu bilmek, odanın tam katılımcısı olmadıklarını hissetmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

Ofis içi çalışanlar için, uzaktan savunuculuk, odadaki herkesin seslerinin duyulmasını sağlamaya yardımcı olan toplantılara, duraklama ve check-in rutinleri eklemek için iyi alışkanlıklar oluşturur.

Son olarak, uzaktan çalışanlarınız da dahil olmak üzere herkesin çabaları için tanınmak istediğini unutmayın. İletişim kanallarınız üzerinden çalışanların başarılarını yayınlamayı deneyin. Dijital kanallar, uzaktan veya ofis çalışanlarını eşit görünürlükle kutlamanızı sağlar. Uzaktan çalışanlar da dahil olmak üzere tüm ekip üyelerinizin başarılarını yayınlamak, uzaktan çalışan katılımını sağlamanın ve kurum kültürü anlayışınızı korumanın harika bir yoludur.

Yüzyüze Görüşmek İçin Zaman Yaratın

Uzaktan çalışan bağlılığı söz konusu olduğunda, yüz yüze etkileşimin güvensizliği yönetmede ve iş arkadaşı ilişkilerini geliştirmede en önemli faktörlerden biri olabileceğini unutmayın.

Ana ofis dışında coğrafi olarak çeşitli yerlerde uzaktan çalışanlarla çalışıyorsanız, bölgelerini ziyaret ederken onlarla buluşmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu bir iş toplantısı veya kişisel bir ziyaret olarak sonuçlanırsa, bölgeyle ilgili önerilerini isteyebilir; böylelikle, yaşadıkları ve çalıştıkları yer hakkında ilk elden bir fikir edinerek daha güçlü bağlantılar kurabilirsiniz.

Uzak çalışanların ara sıra ofisi ziyaret etmesi mümkünse, üç aylık ekip toplantıları ve şirket çapındaki etkinlikler gibi önemli etkinlikler için bunu yapmalarını sağlayın. Bunlar hem uzaktan hem de ofis çalışanlarının etkileşimde bulundukları insanları daha yakından tanımaları için harika zamanlardır.

Bununla birlikte, koşulları seyahat etmesine izin vermeyen çalışanların bu tür gündelik etkinliklere tam olarak dahil olmalarını sağlama şansı da eşit derecede önemlidir. Uzaktan çalışanların katılmak için görüntülü sohbete çağrılabilmesi için ekip toplantıları oluşturmayı veya bir iş gündemi tarafından yönlendirilmesi gerekmeyen normal açık sohbetler için zaman oluşturmayı düşünün.

Uzak Çalışma Dönemi İçin Dönüşüm

Dağıtılmış ekiplerin ve bulut bilişimin erişilebilirliği, esnek çalışmanın her zamankinden daha mümkün olduğu anlamına gelir. Nesil olarak, uzaktan çalışmanın önemi gittikçe artacak ve iş esnekliği en çok aranan iş avantajlarından biri haline gelecektir. (Bkn. Ocak 2020’den beri LinkedIn üzerinde “uzaktan çalışma” aramaları üç kat arttı.)

Kültürünüzü uzaktan çalışanlarınız için ne kadar çok geliştirirseniz, tüm çalışanlarınızın aynı ekibin bir parçasıymış gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Tüm ekip üyelerinizin uyumlu bir grubun parçası olduklarını hissetmesi için onları nasıl bir araya getirebileceğinizi düşünün. Bu, moralin teşvik edilmesine ve uzak ekiplerde meydana gelebilecek bağlantısızlık veya güvensizlik duygularıyla mücadele etmeye yardımcı olur.

Uzaktan çalışanların katılımını sağlamak ve döngüde tutmak için bir plan oluşturmak, sonuçta tüm ekip üyelerinize fayda sağlayacaktır.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)