YouTube Shorts: Kısa Videoların YouTube Hali

YouTube Shorts: Kısa Videoların YouTube Hali

Tiktok’un hayatımıza hızlı girişiyle tüm sosyal medya platformları yeniden bir silkinip ayağa kalktı. Ama Tiktok’un hızlı yükselişinin önüne geçebilen olamadı. Aylık 800 milyon aktif kullanıcısı olan uygulamanın yeni trendlerin öncüsü olması da zaten kaçınılmazdı. Pandeminin de etkisiyle kullanıcı kitlesini genişletince tüm dikkatler platformda toplandı. Tiktok önce Instagram’da Reels şekline büründü. Şimdi de YouTube dilinde yeniden doğuyor. Vee karşınızda YouTube Shorts!

15-30 saniyelik kısa video formatının bu kadar talep toplayacağını kim bilebilirdi? Video formatında yeni bir trend olunca YouTube’da kaçırmadı tabii. 16 yıldır dünyanın en popüler uygulaması olunca trendleri takip etmemek olmaz. 🙂 Neymiş bu YouTube Shorts, kısa video trendine neler katabiliyormuş, diyenleri buraya doğru alalım, cevapları birlikte bulacağız.  

Tiktok’a Rakip Mi Yaratılıyor?

YouTube kaliteli içerik sunan tüm içerik üreticilerine harika bir alan yaratıyor. Video içeriğin gücünü hepimize ilk gösterenlerden YouTube, kendi içinde marka yaratma ve kariyer konusunda yıllardır fırsatlar sunuyor. Elbette, tüm içeriklerini yaratıcılık ve trendler şekillendiriyordu. Şimdi de trenler ağır bastı ve YouTube shorts özelliği ile işi daha eğlenceli ve basit üretime taşıyor.

YouTube ürün yöneticisi Todd Sherman’da tam olarak bunun altını çiziyor.

“YouTube için bu yenilik doğal bir geliştirmedir. YouTube dijital kameralar ile masaüstü bilgisayarlarla oluşturulan bir video yazılım sistemiydi. Artık mobil telefonlarının özelliklerinin gelişmesiyle yeni video dünyasına adım atmak istiyoruz.”

Yani YouTube Shorts’un çıkış hikayesi yalnızca Tiktok ile rekabetten gelmiyor. Aynı zamanda haklı ve isabetli sebeplere dayanıyor. Bizim her şeyi hazır seven ve hızına yetişilmeyen sevgili GenZ kuşağımız, bu yeniliğin temel sebebi. YouTube içerik üretme potansiyelini canlandırmak için kolay ve basit algoritmasını, bir adım ileri taşıyor. YouTube’u GenZ için geleneksellikten çıkarıp güncelin ortasına yerleştiriyor. Zaten YouTube, en güzel uyarlamalarıyla her kuşağın gözdesi olarak kalmayı da böyle başarıyor.

YouTube Shorts Nedir?

Kısa video formatının atası Tiktok olunca ikisini karşılaştırmamak olmaz. Temel olarak her ikisi de aynı özelliklere sahip olsa da YouTube Shorts’un farklılaşmak için çalıştığı söylentiler arasında. Tiktok’a benzerlikleri ve farklılıklarıyla YouTube Shorts’u hadi birlikte keşfedelim.

YouTube Shorts İçin Video İçerik Üretim Zamanı!

YouTube Shorts, içerik üretmek isteyenlere öncelikle özel bir kamera açıyor. Sonrasında bu kamerayla 60 saniyede istediğiniz müzik ile kısa videoları oluşturup, düzenleyip paylaşabiliyorsunuz. Bu arada içerikler için üst sınır 60 saniye olsa da hedef kitlenize daha rahat ulaşmanız ve etki etmeniz için YouTube 15 saniyelik zaman aralığını öneriyor.

Geniş bir efekt seçeneğinden şimdilik bahsedemiyoruz. Ama ses konusunda önünüz açık… 🙂 İçeriğinizi oluştururken seçtiğiniz müziğin, istediğiniz bölümünü kullanabilir veya başka bir ses eklemesi de yapabilirsiniz. Videonuzu kaydettikten sonra eklediğiniz metinlerin ekranda bulunma süresi de sizin ellerinizde!

Diğer platformlarda olduğu gibi kaydınızı hızlandırıp, yavaşlatabilirsiniz. Zamanlayıcı özelliğiyle telefonunuza dokunmadan videonuzu başlatıp, sonlandırma imkanınız da var.

Son olarak YouTube Shorts imzasını kitle bölümünde atıyor. Videonuzun çocuklara özel olup olmadığını belirleyeceğiniz kısım sayesinde, çocuklara özel  bir alan yaratıyor.

Tüm Videolar Yerlerineeee

Shorts videolarının izleyiciye ulaşması için birkaç ipucunu gözden kaçırmamanız gerekiyor. Eğer videonuzu YouTube Shorts üzerinden kaydedecekseniz #shorts etiketini mutlaka ekleyin.  Elbette başka bir uygulamayla oluşturulan videonuzu da paylaşabilirsiniz. Bunun için paylaşımınızın açıklama bölümünde yine #shorts etiketini kullanabilirsiniz.

YouTube Shorts’un videolarınıza özel bir alanı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Videolarınızın izleyici ulaşma bölümü, “Short Shelf” yani short video rafı olarak adlandırılan bir alan. Diğer bir deyişle üretilen videoların bir arada olduğu kısa video kütüphanesi.  Kısa içeriğiniz ile ilgilenen abonelere, shorts yüklemesi yaptığınızda anlık bildirim gidiyor ve videonuz izleyicisiyle buluşuyor.

Ayrıca shorts videolarında kullanılan ürünleri tanıma sistemi olacağı konuşuluyor. Yani izlediğiniz videodaki ürün, sizin ilgi alanınızı belirleyecek, böylece bir sonraki shorts videonuzun ortaya çıkacak.

YouTube Shorts vs YouTube İçerik Üreticileri

YouTube Shorts kanal kullanıcılarına avantaj sağlayacak bir özellik oldu. Yine kaliteli, eğlenceli veya faydalı içerikler üretilecek ama çok daha kısa zamanda, belki de çok daha geniş kitlelere…

İçerik üreticileri daha kısa zamanda içerik çıkarabilecekleri gibi kanalda daha aktif ve kısa zamanlı içerikler yaratarak abone sayısını arttırabilecek.

YouTube şimdilik shorts özelliğinin kazanç seçeneğiyle ilgili bir açıklama yapmıyor. Buna rağmen çok ses getirecek etkilere sahip olacağı ön görülüyor ve YouTube içerik üreticilerine sağlanması istenen desteğin shorts üreticileri için geçerli olduğu düşünülüyor.

Tüm YouTube içerik üreticileri aynı gemide ama YouTube Shorts, GenZ’nin deyimiyle geleneksel YouTube içeriklerinden farklı bir boyuta ve iş modeline doğru bir yolu hazırlıyor.

YouTube Shots’a içerik üretme fikri şimdiden çok heyecan veriyor. Bir süredir başı çeken Tiktok’u kenara atar mı, bilemeyiz ama çok sayıda kullanıcısı olacağına eminiz. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)