E-Ticaret Sürecini Takip Etmenin En Kolay Yolu: Pazaryeri Entegrasyonu

E-Ticaret Sürecini Takip Etmenin En Kolay Yolu: Pazaryeri Entegrasyonu

İşletmeler pazaryerlerindeki mağazaları yönetebilmek ve e-ticaret süreçlerini kolaylaştırmak için e-ticaret pazaryeri entegrasyonları kullanıyor. Çünkü e-ticaret sektöründe hızlılık ve pratiklik büyük önem taşıyor. Bunun en büyük destekçisi de pazaryeri entegrasyonu uygulamaları olunca talep bu yönde büyük artış gösteriyor.

Hadi konuya bir örnekle giriş yapalım; orta ölçekli bir işletmeye sahipsiniz ve ürünlerinizi farklı dijital pazaryerlerinde satmayı planlıyorsunuz. E-ticaret sitenizden satış yapmak için birçok aşamayı yönetmeniz gerekiyor. En temelde fatura kesme, kargo için fiş yazdırma, stok ve kargo takibini yapma, sipariş ve ödemeleri takip etme… Bunlar gibi birçok işlemi ayrı ayrı takip etmelisiniz.

Bahsettiğimiz işlemleri tek başınıza ve manuel olarak yapmak size çokça zaman kaybettirecek, hata yapma oranınız da her işlem için ayrı ayrı artacaktır. Üstelik bu olası hatalar da e-ticaret sitenizin güvenilirliğini azaltacak. Tam da bu sebeple ürünleriniz için düşündüğünüz pazaryerlerinde bu işlemlerin takibini kolay ve güvenilir yoldan yapmalısınız. Pazaryeri entegrasyonu dediğimiz kolay kullanımlı bir panel de tüm bu ihtiyaçlarınıza cevap verebilir.

Öncelikle pazaryeri ve pazaryeri entegrasyonu nedir bu terimleri gerçekten biliyor muyuz, bunlara bir bakalım. 🤔

Pazaryeri Nedir?

Dijital alanda satıcıların ürünlerini sergileyebildikleri ve alıcıların ise satın almak istedikleri ürünlere ulaşabildiği ortamlara pazaryeri denir.

Kavram olarak uzak gelse de dijital de var olan her kullanıcının bu konuda bir deneyimi olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin en büyük pazaryeri platformu örneklerine bakarsak Trendyol, Amazon, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, EPttavm, Sanalpazar, Çiçeksepeti gibi pek çok uygulamadan bahsedebiliriz. Mesela Trendyol’dan hiç alışveriş yapmamış biri hala var mıdır?👀

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Entegrasyon kelimesi bütünleşme, bir araya gelerek birleşme anlamına gelir. Pazaryeri entegrasyonu ise e-ticaret pazaryerlerinde ürünü bulunan satıcıların ürün yükleme, kargo, muhasebe, satış analizleri gibi işlemlerini tek bir panelden yönetebilmelerini sağlayan kapsamlı bir sistemdir.

Satıcılar için büyük bir kolaylık sunan pazaryeri entegrasyonu aşağıdaki işlemleri tek bir panelden kontrol etme imkanı sağlar.

1) Ürün Yükleme:

Özellikle fazla sayıda üründen bahsediyorsak ürün yüklemenin hem iş gücü hem de zaman kaybına sebep olacağı kesin. Üstelik her platformun farklı bir yapıda olduğunu da unutmayalım. Yani yönetilmesi zor karmaşık bir süreç. Pazaryeri entegrasyonu ise her bir ürünün ayrı ayrı tüm pazaryeri platformlarına yüklenmesi işini kolaylaştırır. Entegrasyon sonrası toplu veya manuel olarak ürün yükleme işlemleri kolayca yapılır.

2) Ürün Güncelleme:

Senkronize sistemler ile ürünlerin satışı gerçekleştiğinde stok miktarları otomatik güncellenir ve hatalı satışların önüne geçilir. Entegrasyon fiyat değişikliklerinin de otomatik güncellenmesini sağlayarak oluşabilecek maddi zararı önler.

3) Ürün Listeleme:

Sistem içerisine yüklenen ürünlerin bütün halinde veya belirlenen pazaryerlerinde listelenmesi anlamını taşır. Listeleme işleminde çeşitli kuralların oluşturulabilmesi pazaryerinde satış yapan satıcıların büyük ölçüde işlemlerini kolaylaştırır. Örneğin; oluşturulacak otomatik listeleme kuralları ile stok sayısı belirlenen miktarın altına düşen ürünlerin listelenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece satışların kontrol altında tutulması gibi önemli işlemler kolaylıkla yapılabilir.

4) Sipariş Takibi:

Dijital pazaryerlerinden gelen tüm sipariş işlerinin tek bir ekrandan tamamlanmasını sağlar.

5) Fatura ve Kargo Etiketi Hazırlama:

Platformlardan gelen siparişlerin faturalarını tek ekrandan yönetmek mümkündür. Ayrıca kargo entegrasyonları sayesinde yine tek ekrandan tüm kargo işlemlerinin yapılabilmesini sağlar.

6) Müşteri Mesajlarının Yönetilmesi:

Müşterilerden gelen mesajlar tek bir panelden kolayca ve hızlıca cevaplanabilir.

7) Stok Takibi:

Pazaryerlerinde gerçekleşen tüm satış stoklarının pazaryeri entegrasyonu olmadan tek bir noktadan yönetilmesi neredeyse imkansızdır. Yapılan tüm satışların stoktan düşürülmesi ve kontrol altında tutulması sürekli kontrol gerektirir. Pazaryeri entegrasyonu tek ekrandan tüm platformlar için stok takibi ve kontrolü yapılmasına olanak sağlar. Böylece fazla satışın önüne geçilir ve satışta stok sorunlarını ortadan kalkar.

8) Raporlama:

Günlük özet raporuyla faturalarınızın durumunu düzenli olarak takip edebilirsiniz, tabii bu zaman tasarrufunu da beraberinde getirir.

9) Muhasebe, Erp:

Sattığınız ürünlerde yedek stok ihtiyacı, elde ettiğiniz kar gibi birçok konuda satış operasyonunuza destek verir.

Pazaryeri entegrasyonlarının diğer faydaları;

  • Pazaryerlerine ayrı ayrı fiyat tanımlayabilme
  • Pazaryerlerine ayrı ayrı kategori tanımlayabilme
  • Tüm siparişlerini tek panelden yönetebilme
  • Her sipariş için ayrı ayrı kargolama işlemi yapabilme
  • Tüm pazaryerine ayrı kargo ve desi ücreti girebilme
  • Toplu marka güncelleyebilme

Pazaryeri Entegrasyonu Çözümleri

Şimdi gelelim bu entegrasyonu sağlamak için kullanılabileceğiniz, işinizi kolaylaştırıp zamanınızı size geri verecek birkaç pazaryeri entegrasyonuna. Bu paneller ücretli ve ücretsiz versiyonlarıyla yukarıda sıraladığımız özellikleri tek bir kontrol noktasından yönetmek için hizmet sunarlar.

Sopyo

Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor, N11, Çiçeksepeti, PttAvm, Akakçe pazaryerleri için kullanılır. Sipariş, ciro, en çok satan ürün, kategori ve marka bazlı raporlarla kargo yönetimi, e-fatura yönetimi ve muhasebe yönetimi gibi destekler sunar.  Başlangıç, profesyonel, gelişmiş olmak üzere 3 ayrı paket içeriğine sahiptir. En güzel yanı da tüm paketlerde ilk 14 gün için ücretsiz deneme imkanı sunmasıdır. Keşif için yeterli bir süre değil mi?😉

Profeed

Türkiye’de Java yazılım dili ile kodlanan ilk ve tek pazaryeri entegrasyon uygulamasıdır. Kodlama dili sayesinde minimum kaynak ile maksimum performans sunar. Trendyol, Hepsiburada, Aliexpress, Amazon, Çiçeksepeti, Gittigidiyor, N11, Morhipo, Modanisa, Flo, Vodafone Yanımda ve Brendfoni pazaryerleri ile entegrasyon imkanı vardır. Tek panelden bütün pazaryerleri siparişleri yönetilebilir ve etkin bir şekilde ürün stok yönetimi yapılabilir.  

Ayrıca gelişmiş ürün eşleştirme özelliğine sahiptir. Bu sayede ürünleri kolayca yayınlayabilir, toplu stok aktarımı yapabilir ve etkin mutabakat sistemi sayesinde pazaryerleri ile finansal verilerinizi takip edebilirsiniz. Ek olarak kargo firmaları ile tam entegre çalışır. Firma hacmine göre farklı çözümler içeren paketler sunar.

Prapazar

Birden fazla pazaryerinin tek panelden yönetilmesine dayanır. Zaman tasarrufu sağladığı gibi yapılan ticari faaliyetin her aşamasına detaylı ulaşma imkanı sunar. Analizler özelliği ile gelen sipariş sayılarını devamlı takip edebilirsiniz. Ayrıca hangi saatler arasında ne kadar sipariş geldiğini belirler ve şehir bazlı analizlerinizi toplar.

Yurtiçinde bulunan Trendyol, Hepsiburada, Çiçeksepeti, Amazon, Gittigidiyor, PttAvm, N11, Morhipo, Akakçe, Cimri.com, Modanisa, Farmazon, Flo gibi birçok pazaryeri için kullanımı vardır. Ek olarak yurtdışı satışı için hizmet sunan Ebay, Amazon, Aliexpress, Etsy, Ozon gibi pazaryerleri için hizmeti de mevcut. Aynı zamanda sosyal medya mağaza entegrasyonu olarak da Instagram, Facebook ve Google Merchantcenter  gibi mağaza entegrasyonu da olduğunu söylemeden geçmeyelim. Denemek isteyenler 5 günlük ücretsiz demo imkanı var.

Akıllı Ticaret

N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, N11Pro, Trendyol, EPttAVM, Sanalpazar gibi entegrasyonlar ile e-pazaryerleri için oluşturduğunuz ürünleri tek bir merkezden yönetmenizi sağlar. Akıllı Ticaret Pazaryeri, Akıllı Ticaret Pazaryeri Pro, Akıllı Ticaret Pazaryeri Max, Buybox olarak 4 farklı paket içeriği vardır. 15 gün boyunca tam sürüm ücretsiz deneme özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

StockMount

StockMount ile satıcılar bir kez tanımlama yaparak işlerini büyük oranda kolaylaştırır. Çünkü sonrasında tüm ürün ekleme, ürün silme, ürün güncelleme, fiyat güncelleme, stok miktarı güncelleme gibi işlemler her gün otomatik olarak yapılacaktır.

Yönetici masasını, satışları, mesajlaşmayı, entegrasyonları, listelemeyi, ürün ve kullanıcı menülerini standart servis olarak sunar. Bu servisler tüm paketlerde yer alır. Akakçe, Gittigidiyor, Amazon, ePttAvm, Hepsiburada, N11, Trendyol gibi pazaryeri entegrasyonu seçenekleri mevcuttur. Diğerlerinden farklı olarak kullanıcılarına ihtiyaca yönelik bireysel paket oluşturma şansı da tanır. Oluşturulan paketi de 1 ay ücretsiz deneme imkanı sunar.

Sentos

N11, Gittigidiyor, Hepsiburada entegrasyonu ile ürünü, stoğu, siparişi ve faturaları kolayca yönetmeyi sağlayan bir başka panel hizmeti de Sentos. Bu hizmetlerin yanında barkodlu satış, alacak-verecek takibi, şube ve depo yönetimi ve belirlediğiniz tarihler içinde bir üründen kaç adet satılmış, kaç adet iade alınmış, belirlediğiniz tarihler içinde işletmenizin cirosunu grafiksel olarak gösterimi nedir, belirlediğiniz tarihler içinde işletmenizin karı, masrafların düşülmüş ve düşülmemiş şekilde gösterimi gibi farklı detaylara sahip raporlara da ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak size zamanınızı geri verecek tüm bu entegrasyonları sağlayacak birçok panel hizmeti mevcut. Dijital dünyada bir yola girdiyseniz trendleri ve hayatı kolaylaştıracak yenilikleri takip ettiğiniz sürece o yol size yük olmak yerine büyümenin de anahtarı olacaktır. E-ticaret süreçleri hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyenlerle de E-Ticaret Eğitimi’mizde görüşmek dileğiyle. 😊

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)