Anahtar Kelime Bulmanızı Sağlayan 6 Araç

Anahtar Kelime Bulmanızı Sağlayan 6 Araç

Anahtar kelime, bir yazı metni içerisindeki konuyu, en net şekilde ifade edebilen kelime ya da kelime grubunu ifade ediyor. Anahtar kelime araştırması da insanların arama motorlarına yaptıkları aramalarda görünmek isteyenler için hayati önem taşıyor. Yazının geniş kitlelere ve hedeflenen özel kitleye ulaşması için doğru seçimler yapılması çok önemli. Hal böyle olunca “Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?” sorusu önem kazanıyor.

Anahtar kelimeyi seçerken potansiyel müşterilerin işletmeyi veya web sitesini nasıl aradığını düşünmekle başlamak iyi bir fikir olabilir. Rakiplerin web sitelerinde gezinmek de ufuk açıcı bir alternatif gibi görünüyor.

Önemli olan bir plan ve strateji dahilinde ilerlemek. Mesela her zaman kısa, orta ve uzun vadeli sıralama hedefleri olmalı. Sonrasında işin içine girince detaylar şekillenmeye başlıyor. İlk adımları artık bildiğimize göre şimdi sıra işi biraz daha profesyonelliğe taşıyalım.

Çoğu zaman ek bir bütçe ayırmanıza gerek kalmadan yazınızı hedef kitlenizle buluşturabilmeniz için bazı anahtar kelime bulma araçlarını sizler için sıraladık.

1)Google Trendler

Hemen hemen herkesin bildiği ve akla ilk gelen Google Trendler tabii listemizin başını çekiyor. Bu araçla dünya çapında en çok kullanılan arama motoru Google’ın, arama sonuçlarını bölgesel ve tarihsel trendler bazlı filtreleyebiliyorsunuz.

Anahtar kelimenizin zaman içindeki istatistiklerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz araç, aynı zamanda istatistikleri görselleştirme imkanı da sunuyor. Yani raporlama ve sunum hazırlama planlarınız varsa, etkili yardımcınız hazır demektir. 😉

Diğer yandan sonuçları anlık olarak listeleyebiliyorsunuz. Belki gündemde olan bir konuyla alakalı yazı hazırlamak isteyebilirsiniz. Yazınızın içinde olan trend bir kelime yazınızı, doğal olarak web sitenizi, otomatik üst sıralara taşıyor. Türkiye’de son 1 hafta içinde hangi kelimelerin veya cümlelerin arandığına bakarken yepyeni fikirlerin ortaya çıkmaması için bir neden göremiyoruz.

İşin içinde Google olunca iş daha kapsamlı olmazsa olmuyor. Arama teriminizi hangi Google platformu üzerinde aramak istediğinizi seçme özgürlüğüne de sahipsiniz. Google Web Arama, Görsel Arama, Google Haberler Arama, Google Alışveriş, Youtube Arama…

Google Trendler’deki arama terim sonuçlarını Facebook, Twitter, LinkedIn ve Tumblr üzerinden paylaşabildiğinizi de söyleyelim. Ekibinizin dikkatini çekmek istediğiniz anahtar kelimeler her yerde. 🙂

2)Ubersuggest

Ubersuggest, çok kısa sürede seçtiğiniz dilde anahtar kelime bulan ve analiz eden temelde ücretsiz bir tool. Kullanıcı dostu arayüzü ile Ubersuggest’te daha kapsamlı analizler yapmak isterseniz belirli bir ücret vermeniz gerektiğini de söyleyelim.

En genel yaklaşımla Ubersuggest’in sundukları; anahtar kelime, anahtar kelime analizi, rekabet analizi, backlink-analizi, site denetimi, içerik-fikirler.

Araçtan en iyi şekilde yararlanmak için Google hesabı ile giriş yapmalısınız. Böylece size özel sonuçlardan hedeflerinizi ve çalışmalarınızı şekillendirmenizi kolaylaşıyor.

Mesela SEO değerine veya içeriklerinizle hedefe ulaşmanızın kolay mı yoksa zor mu olduğuna kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Diğer yandan gerekli geri bağlantılarını ve alan puanınını belirtmek her araçta bulabileceğimiz şeyler değil. 🙂

Overview (Genel Bakış) bölümü, içerik fikirleri konusuna ilişkin sekmeyi de içeriyor. Anahtar kelime araştırmasından sonra, içerik formatı veya genel olarak kullanıcıların ilgisini çeken içerikler hakkında fikirler bulmanıza yardımcı oluyor.

Anahtar kelime araması başlatmak için tek yapmanız gereken alan adını girmek. Alan adı üzerinden arama yaptığınızda, anahtar kelimelerinizin mevcut sıralama konumlarının Traffic Analyzer menüsündeki Anahtar Kelimeler bölümünde görüntüleyebiliyorsunuz. Ubersuggest bu alanda Mangools‘un SERP İzleyicisi (ücretli) aracıyla sık sık karşılaştırılıyor.

3)Keyword Sheeter

Keyword Sheeter, Google’dan binlerce otomatik tamamlama önerisi alıyor. Başlamak için temel anahtar kelimenizi giriyor ve “Sheet Keywords”e tıklıyorsunuz.

Özellikle seri bir şekilde çok sayıda anahtar kelime elde etmek istiyorsanız bu aracı seçmenizi öneriyoruz. Dakikada yaklaşık 1000 kelime bulan Keyword Sheeter bulduğu kelimeleri kolay ve ücretsiz bir şekilde dışa aktarma imkanı sunuyor.

Kullanıcılarına göre dezavanatajı kapsamlı bir analiz raporu olmaması, trend dataları ve arama miktarlarını göstermemesi.

Ayrıca anahtar kelimeleri Keyword Planner’ın yaptığı gibi gruplandırmıyor. Ama pek çok araçta olmayan “pozitif ve negatif filtreleri” var. Bu filtreler uzun kuyruklu aramalar için büyük avantaj sağlıyor.

Anahtar kelimelerle ilgili gerçek veriler, ücretsiz sürümde oldukça sınırlı. Keyword Sheeter’ın anahtar kelimeleri aramanıza izin veriyor ama verileri içeren bir rapor almak için ücret ödemeniz gerekiyor.

4)Keyword Tool

Keyword Toolun ücretsiz sürümü, saniyeler içinde 750’den fazla anahtar kelime oluşturabiliyor.

Aslında Keyword Tool, reklam verenler için oluşturulmuş bir araç. Yani içerik oluşturma veya SEO amaçlı bir bakış açıcı, bolca eksik ortaya çıkarabilir. Ancak yine de rekabet, önerilen teklif, ortalama aylık aramalar, anahtar kelimeler hakkında değerli verileri içeriyor.

Keyword Tool web siteniz için içerik oluşturmak için kullanılabilecek popüler anahtar kelimeleri gizlemiyor. Bu özelliği de onu içerik pazarlaması ve SEO konusunda, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya en iyi alternatif haline getiriyor.

5)Rank Tracker

Rank Tracker’ın ücretsiz ve ücretli iki sürümü bulunuyor. Tabii kapsamlı SEO analizi için ücretli olanı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Markalı raporlar oluşturmak, projelerinizi bir buluta kaydetmek veya sıralama geçmişinizi görmek yalnızca ücretli sürüm kullanıcılarına sunuluyor. Yine de her iki sürüm de olduk.a işlevsel.

Aradığınız veya kaydettiğiniz anahtar kelimelerde sınır olmadığı gibi yerel sıralama takibinde de özgürsünüz. Akla gelebilecek her konumu sorunsuz bir şekilde izleyebiliyorsunuz. 🔍

Rekabetçi anahtar kelime araştırması yapabiliyorsunuz. Buradaki kelime stratejileriniz de sayfanız için büyük önem taşıyor. Küçük bir tüyo, zorluğu veya rekabeti düşük olan kelimeler arama sonuçları sıralamalarında, üst sıralara çıkmanızı sağlayabilir.

Rank Tracker’ın tüm büyük arama motorları tarafından desteklenmesini de avantajlı görünüyor.

6)Answer The Public

En iyi stile sahip bir tool olarak bilinen Answer The Public ücretsizdir ve sunduğu sonuçlar, Google otomatik tamamlama özelliğinin uzantılarıdır. 

En büyük dezavantajı, tek seferde yalnızca bir anahtar kelime arayabiliyor oluşunuz. Bu yüzden anahtar kelimelerinizi toparlamanız daha uzun sürebiliyor.

Buna karşı raporlarınızı indirebiliyorsunuz. Hızlı müşterileri sunumu hazırlamaya kim hayır diyebilir ki.😎

Yerel SEO, sizin konum odaklı olarak görünür olmanızı sağlayıp, görünürlüğünüzü arttırıyor. Answer The Public’de de yerel sonuçlara bakmayı ihmal etmeyin. Böylece işletmeniz o bölgede arama yapan kişiler tarafından kolayca bulunabilir.

Yazılımın ücretsiz sürümünde günde sadece 3 anahtar kelime araştırabiliyorsunuz. O yüzden aracı açmadan karar vermenizi öneririz.

 BONUS

Anahtar kelimenizi Google’da aratmak basit ama etkili bir yöntem! Google’ın en temel anahtar kelime bulma yöntemi bu olabilir. Sayfanın en altında bulunan 8 anahtar kelimeyi elimizdekilerle karşılaştırıp işinize yarayacağını düşündüklerinizi listenize ekleyebilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)