Dijital Pazarlama Uzmanlığı Kariyerinde Önemli 10 Adım

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Kariyerinde Önemli 10 Adım

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

 

Bu yazımızda Dijital Pazarlama Uzmanlığı Kariyerinde Önemli 10 Adım konusunu ele alacağız. Günümüzde yeni bir iş kolu olan dijital pazarlama uzmanlığı, hali hazırdaki işini dijitale uyarlamak isteyenlerin ve yeni bir iş arayanların uzmanlaşmak istediği bir iş tanımı.

Dijital Pazarlama Uzmanları, ilgili kanallarda içerik üreten, Seo ve Sem reklamlarını verebilen, E-mail pazarlama ve sosyal medya pazarlama konularında bilgili, web site güncellemeleri ile ilgilenen ve bu alanlarda ki pazarlama çalışmalarını Google Analytic, Google Ad vb. gibi programlarda okumalarını yaparak aksiyonlar alabilen kişilerdir.

Başta çok uzun bir iş tanımı var gibi gelse de bazı önemli adımlar ile dijital pazarlama uzmanı olmak görüldüğü kadar zor değil ! Peki kariyerine dijital pazarlama uzmanı olarak devam etmek isteyen kişilerin bu kariyer yolculuğunda dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Dijital Pazarlama Uzman olmak istiyor ve özgeçmişinizi buna göre hazırladığınızı varsayalım. Öncelikle siz bir markasınız! ve markanızı dijitalde iyi pazarlıyor olmanız gerekir. Bu örnek üzerinden Dijital Pazarlama Uzmanlığı Kariyerinde Önemli 10 Adım’a bakalım.

1. Marka Entegrasyonu Bilmek

Dijital Pazarlama uzmanları ilgili markanın iletişim dilini ve hedef kitlesini iyi biliyor ve analiz edebiliyor olması gerekir. Tıpkı sizin iş aradığınız sektörün sizin hedef kitleniz olması ve onun sizden istediklerini analiz etmeniz gerektiği gibi.

2. Stratejik Planlama Ve Müşteri Yönetimi Yetkinliklerine Sahip Olmak

Dijital Swot analizini ortaya koymak ve bunlara uygun dijital pazarlama planlamaları yapmak Dijital Pazalama Uzmanlarının iş tanımlarının önemli bir parçasıdır. Sizin kendi Swot’unuzu ortaya koymanız ve özgeçmişinizi hazırlarken güçlü yanlarınızı parlatmanız gibi.

3. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu ) Uygulamalarını Kullanabilmek

Dijital dünyada en önde olmak, arama sonucu ekranında en üst sıralarda olmaktan
geçiyor. Dijital Pazarlama Uzmanları, anahtar kelime çalışmaları, anahtar
kelimelerin performansı, Seo’nun takibi ve analizini, firmalarının arama
ekranlarında en üstte çıkabilmeleri için yaparlar.

Sizin Özgeçmişinize dönersek, Dijital Pazarlama uzmanı arayan bir insan
kaynakları sorumlusu, belirli anahatar kelimeleri Cv’nizde arar ve eşleşmelerinize
bağlı olarak adaylar arasında en üste çıkmanız şaşırtıcı olmaz.

4. İçerik Geliştirme Becerisi

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Kariyerinde Önemli 10 Adım yazımızın 4. adımında ise Dijital Pazarlama Uzmanlarından bloglar için içerik üretimesi ve bu içeriklerin Seo’ya uygun yazması beklenir. Video, grafik, slayt ve resimleri kullanarak içerikleri
zenginleştirmesi ve tasarlaması istenir.

İçeriğinizi Özgeçmişiniz olarak düşürsek içerik geliştirme becelerinizi ortaya
koyabilmek içi harika bir şans. Özgeçmiş tasarımınız, fotoğrafınızın kalitesi ve
içeriğiniz….

5 İçerik Pazarlama Yeteneği

Storytelling (hikaye anlatıcılığı) nihai kitleyi  ikna etmek ve konunun akılda kalıcığını sağlamak açısında kullanılan yöntemlerden biri. Markalar pazarlama iletişim stratejilerini bu yöntem üzerinden kurgularlar. Kitlelerin ilgilendikleri konu ile ilgili okumaktan daha çok izlemeyi sevdikleri bu dönemde, dijital pazarlama uzmanları video içeriklerini kurgularken iyi yazılmış  bir hikaye üzerinden konuyu aktarırlar.

Kişisel marka hikayenizi, akılda kalıcı olabilmesi için hikayenizi iyi bir storytelling ile anlatmak bu noktada harika bir fikir gibi gözüküyor.

6. Sosyal Medya Marka Konumlandırması ve Geliştirilmesi Yapabilme

Dijital Pazarlama kendi içinde sosyal medya pazarlama fonksiyonunu da içerir.
Sosyal Medya stratejileri oluşturmak, Sosyal Medya iletişim dilini belirlemek ve
bunlarla entegre Sosyal Medya Kampanyalar yürütmek firmaların Dijital
Pazarlama Uzmanlarından yapabilmelerini bekledikleri yetkinliklerdir.
Sizin markanız açısından baktığımızda Linkedinde kendinizi nasıl
konumlandırıyorsunuz ?

7. Facebook- Instagram Reklamcılığı Bilgisi

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Kariyerinde Önemli 10 Adım yazımızın 6. önemli adımına geçiyoruz. We are Socail 2018 verilerine bakıldığında Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısı bilinenin aksine her geçen gün artıyor. 51 Milyon Facebook kullanıcı sayısı ile dünyanın en çok Facebook kullanan 9. Ülkesiyiz. Aynı şekilde Instagramda 33 milyonluk kullanıcı adediyle de adetsel bazda dünyada beşinciyiz. Rakamlar bu şekilde cezbedici iken firmaların Dijital Pazarlama uzmanlarından , Facebook ve Instagram için strateji geliştirme, Reklam planlamaları yapma ve Reklam performanslarını ölçebilmeleri bekleniyor. Peki Dijital Pazarlama Uzman olmak isteyen kişini Özgeçmişine bu alanların ne gibi faydası olacak. Unutmayın ki networkünüz ve İnsan kaynakları sorumlularıda Facebook ve Instagram kullanıyor.

8. E-mail Pazarlama Konusunda Yeterli Bilgi  Sahibi Olma

Mail , aslında dijital dünyanın bize işlevsel olarak fayda sunduğu en iyi iletişim kanallarından biri. Tabi ki dijital pazarlama ile ilgilenen firmalar bu iletişim kanalını interaktif şekilde kullanmak istiyor. Tüketici ile e-mail yoluyla kurulan iletişimde, e-mail kampanya türleri, responsive mailing tasarımı ve mailing otomasyonları gibi konular da  dijital pazarlama uzmanlarından stratejiler geliştirilmesi isteniyor.

Tıpkı sizin mail üzerinden kendi iş arama kampanyanız doğrultusunda firmalara mail atarken mailinizin içerik tasarımı ve gelen maillere cevap verme stilinizi en iyi şekilde yapabilmeniz gibi.

9. Kullanıcı Yönetimi  Tasarım (UX)  Ve Müşteri Yönetimi ( CX)

Müşteri yolculuğu dijitalde ki satışların performansını artıran en önemli unsurlardan biri. Firmalar, hedef kitlelerinin bu yolculuğunu en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak istiyor. Hal böyleyken  kullanıcı yönetimi tasarımı (UX) ve müşteri yönetimi (CX) çalışmaları dijital pazarlama uzmanlarının görev tanımlarında yer alıyor.

Sizin dijital dünya daki varlığınızın yolcusu, özgeçmişinize vakit ayıran kişilerdir. Öz geçmişiniz ya da linkedin profiliniz kullanıcı yönetimi tasarımına(UX) uygun olup olmadığına bu nokta da dikket etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

10. Lead Yönetim Becerisi

Firmalar dijital pazarlama uzmanlarından yapmış oldukları çalışmalar sonucu, müşteri edinme maaliyetini ve müşteri adayı elde etme ile bu müşteri adaylarının satışa dönüştürme hızının uyumlu olup olmadığına dahil raporlar sunmalarını isterler. Dijital pazarlama uzmanların vereceği raporlar yapılan çalışmaların performansını ve gerekli revizeleri ortaya koyar.

Sizde dijital pazarlama uzmanı olmak için  atmış olduğunuz tüm adımlarda geri dönüş alma hızınızı, aldığınız dönüşlerin sizin ile ne kadar uyumlu olup olmadığını görmeniz ve gerekli düzeltmeleri bu noktada yapmanız gerekir.

Dijital pazarlama uzmanlığı kariyerinizde sizden beklenenler ve sorumluluklarınız yukarıda ki gibidir. Bu kariyer yolculuğuna yeni başladıysanız ya da yukarıda ki başlıklarda geliştirmek istedikleriniz varsa iyi bir eğitim programı fikri sizin için harika olacaktır.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)