10 Adımda Network’ünüzü Geliştirmenin Yolları

10 Adımda Network’ünüzü Geliştirmenin Yolları

#SosyalMedyaKampüsü Business Development Director

Gözde Günel
#SosyalMedyaKampüsü Business Development Director

İş hayatında başarınızı sürdürülebilir kılmanın en önemli ayaklarından biri, iyi bir Network sahibi olmaktan geçiyor. İyi iletişim kanallarıyla oluşturduğunuz güçlü bir Network, hem sosyal hem de teknik anlamda size birçok avantaj sağlayacaktır.

Farklı sektörlerden ve meslek gruplarından kişiler tanımak, iletişiminizi sürdürmek hem kişisel gelişiminizde hem de iş hayatınızda sizi zenginleştirecektir.

İş hayatınızdaki başarınızı, finansal sermayenin yanı sıra sosyal sermayeniz ile daha yukarı taşıyabileceğinizi unutmayın.

İşte 10 Adımda Network’ünüzü Geliştirmenin Yolları:

  1. Ertelemeden Hemen Başlayın

Her işte olduğu gibi network kurarken de ön yargılarınızdan uzak olun. Şuan yeri değil, cümleye nasıl başlayacağım gibi çekinceler ile bir daha yakalayamaya bileceğiniz fırsatları kaçırmayın derim. Network kurmak zaman alır. Bu yüzden ertelemeden işe en yakın çevreniz ile hemen başlayın.

  1. Kaliteli Sohbet Etmeyi Öğrenin

Gündemi yakından takip edin ve karşı tarafın ilgisini çekecek gelişmelerden bahsedin. Kendinizi tanıtmak için bir hikayeniz olsun. Neler yaptığınızı ve neler yapmak istediğinizi kısa cümleler ile belirtin.

  1. Tanışmak İstediğiniz Kişileri Belirleyin

İlham aldığınız, birlikte iş yapmak isteyebileceğiniz kişileri belirleyin. Onların katıldığı ya da katılabileceği ortamlarda nasıl tanışabileceğinize dair planlarınız olsun.

  1. İletişim Bilgilerinizi Bırakın

Sosyal Medya ile artık iletişim kurmak çok daha kolay. Tanıştığınız kişiler ile kartvizit alışverişinin yanı sıra, zaman kaybetmeden sosyal ağlardan da kişi listenize ekleyin.

  1. Karşınızdakini Dinleyin

Sağlıklı bir iletişim kurmak için dinlemeyi bilmek çok önemli. Hep konuşan taraf olmayın, karışınızdakinin de kendisini ifade etmesine fırsat verin. Böylelikle belki de çok tanışmak istediğiniz kişinin sizin işiniz için uygun olmadığını veya vizyonunuzu genişletecek fikirlerinin olduğunu öğrenme şansınız olabilir.

  1. Çevrenize Yeni Kişiler Katın

Yapılan en büyük hatalardan biri de bir seminer, eğitim, toplantı gibi ortamlarda sürekli tanıdığınız kişiler ile birlikte olma eğilimi… Bu gibi organizasyonlara gittiğinizde tanımadığınız kişilerin yanına oturmayı tercih edebilirsiniz. Otururken mutlaka kendinizi tanıtarak birinin yanına oturun, en azından isminizi ve mesleğinizi söyleyebilirsiniz. Böylelikle karşı tarafta kendini tanıtma ihtiyacı duyacaktır. En az 2 yeni kişiyle tanışacağım gibi hedefler koyun kendinize, bunun için çabalayın.

  1. İletişiminiz Sürekli Olsun

Yeni kişiler ile tanıştıktan sonra iletişiminizi sürekli kılın, kendinizi unutturmayın. Sadece tanışmış olmak ilişkide olduğunuz anlamına gelmez. Takipte kalın, özel günlerde ve gelişmelerde tebrik mesajı iletin. Sosyal Medya paylaşımlarında yorum yapmaktan çekinmeyin.

  1. Sosyal Yaşam

Profesyonel organizasyonlarda yer alamaya çalışın. Hatta bu gibi etkinliklerde görev üstlenin. Sosyal Medya hesaplarınızda iş hayatı, mesleğiniz ile ilgili paylaşımlarda bulunun. Hatta kişisel web siteniz veya blog sayfanızda bu konudaki görüşlerinizi yazıp paylaşabilirsiniz.

  1. Kişisel Markanızı Yaratın

İş alanlarınız ve tecrübenizi göz önüne alarak iyi olduğunuz alanları belirleyin. Tanıştığınız kişilere de bu alanlardan bahsedin. Başarılı olduğunuz alanda insanların aklına gelen ilk isim olmaya çalışın. Bu alanı faydaya nasıl dönüştürebilirsiniz, doğru kişilerin bu özelliklerinizi bilmesini nasıl sağlarsınız düşünün.

  1. Almadan Önce Vermeyi Bilmek

En önemlisi Network kurarken sadece sizin fayda kazandığınız bir düzen olmadığını, kazanmadan önce vermeyi bilmek gerektiğini unutmayın. Yardım ve desteklere açık olun. Network’ünüzdeki kişiler için neler yapabileceklerinizi paylaşın. Yardım teklif edin, Onlar için neler yapabileceğinizi sorun.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)