Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

ONLINE/CANLI

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us

2. El Kıyafet Almak ve Satmak İçin Blog ve Uygulamalar

2. El Kıyafet Almak ve Satmak İçin Blog ve Uygulamalar

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Çiğdem Güler Çankaya
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Rene Descartes, bizimle aynı çağda yaşasaydı belki de şöyle derdi: “Tüketiyorum öyleyse varım.” 🙂  “Almadan yaşayamam ama artık koyacak yer bulamıyorum” diyenlerle, “Alayım ama ucuzundan, az kullanılmış olsun” diyenler, Yeni Dünya’da buluşma noktalarını hızlıca oluşturdu. 2. El kıyafet almak, satmak için uygulama ve bloglar, gerçek dünyamızda ki bit pazarlarının yerini çoktan aldı. Yıllardır bit pazarına yağmayan nurlar, dijital dünyaya yağdı 🙂

Bir önceki yazımda da dediğim gibi, 21. yüzyıl insanı olarak en önemli alışkanlıklarımızdan biri de, sürekli alışveriş yapıyor olmak. İhtiyaçtan alma kültürü, bir çoğumuz için çok eskilerde kaldı; çünkü hepimiz yoğun bir pazarlama bombardımanı altındayız. Dört bir koldan bilinçaltımıza, satınalıyor olmanın ne mutluluk verici bir eylem olduğu dikte ediliyor. Bilmiyoruz ki aslında aldıkça doyumsuz ve mutsuz oluyoruz 🙂 Bu noktada kapitalizmi sevgiyle(!) anmadan geçemeyeceğim 🙂 Neyse ki; 2. El kıyafet satmak ve almak için oluşturulan, uygulama ve bloglar tüketiciyi bir nebze de olsa israftan kurtarıyor. Hatta bu uygulama ve bloglara ihtiyaç duymadan, kendi sosyal medya hesaplarınızdan alım/satım yapmanız da mümkün.

Hemen  hepimizin, en az bir kere, hiç giymediğimiz bir kıyafeti alıp, dolabımız da ‘belki birgün giyeriz’ diye sakladığımız olmuştur. O giysi 100 sene de kalsa, ne atmaya ne giymeye yanaşmayız. Ya da o kadar çok alırız ki; giymeye sıra gelmeden kilo alırız / kilo veririz… Netice olarak bir çoğumuzun dolabında, o yada bu sebepten yepyeni giysiler sahipsiz ve mutsuz beklerler 🙂

“Kimsesiz giysileri sahiplendirelim” de diyebilirsiniz, “Dolabımızı nakde çevirelim”de… Sloganınız ne olursa olsun, aşağıda göreceğiniz, 2. El kıyafet almak, satmak için uygulama ve blogların işinizi çok kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Auvintage.com: Ahu Yağtu tarafından kurulan Auvintage, İkinci el, vintage ve yaratıcı tasarımları, sokak modası ve dünya trendlerinden parçaları sunan, online alışveriş sitesidir. Site içindeki blog bölümünde moda ve stil önerileri, röportajları ve son trendleri bulabilirsiniz. Site tasarımı ile kullanıcıyı yormadan, aranılan ürüne kolay ulaşılmasını sağlıyor.

 2-el-giysi-uygulama1 

Luxiko.com: Kadın, erkek ve çocuk dünya markalarının, 2. El alım ve satımının yapıldığı Luxiko‘yu  IOS ve Android  uygulamasını indirerek de kullanabilirsiniz.

2-el-giysi-uygulama2

Mervenindolabi.blogspot.com : Yalnızca bir kez giyilmiş ünlü markaların ürünlerini bulabileceğiniz bir blog. Sitede ki çantaların çoğu ya hiç kullanılmamış ya da bir kez kullanılmış durumda. Bana göre dezavantajı iade almıyor olması. 2 ürün alan müşterilerine küçük sürprizler yapmayı ihmal etmiyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

2-el-giysi-uygulama3

 Sendevarmi.com : Sendevarmi‘dan ürün alması da, satması da çok kolay. Kadın, erkek ve bebek 2. El alım, satım yapılabiliyor. Dilerseniz, App Store veya Google Play’den sitenin uygulamasını da indirebiliyorsunuz.

2-el-giysi-uygulama5

Modacruz.com : Modacruz kendini ikinci el moda platformu olarak tanımlıyor. Site tasarımı bu tanımlamaya uygun görünüyor. Lüks marka 2. El kıyafet almak ve satmak için özenle hazırlanmış bir site. App Store veya Google Play’den mobil uygulamasını da indirebiliyorsunuz.

2-el-giysi-uygulama6

 Dolap.com : Ferah ferah dolaşılan sitelerden biri olan Dolap.com‘da 2. El, giysi, ayakkabı, çanta ve aksesuarların alım, satımını yapabiliyorsunuz. Sloganları işi özetlemiş: Elden ele moda 🙂 Dilerseniz, App Store veya Google Play’den  sitenin uygulamasını da indirebilirsiniz.

 Gardrops.com : Giyim, aksesuar, kozmetik gibi ürünlerin 2. El satışının yapıldığı bir site. Ürün çeşitliliği fazla. Dilerseniz mobil uygulamasını da indirebilirsiniz. Bu arada birşey itiraf etmem gerekiyor; az kullanılmış parfüm satışı bana değişik geldi 🙂 Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Aldimsatiyorum.blogspot.com : Aldimsatiyorum‘un site tasarımını çok iç açıcı bulmasam da, ürüne ulaşmak konusunda sorunsuz. İkinci el kIyafet ve aksesuar satın alabilirsiniz.

Sikildimsatiyorum.net : Kendi tanımı ile, alışveriş bağımlısı birinin kendi fazlalıklarını satmak için kurduğu bir blog. Gözatmanızda fayda var. Buradan inceleyebilirsiniz.

alalimsatalim.com  ve ikincielim.com : Her iki site de birbiri ile aynı özelliklerde olduğu için ikisini birlikte önerdim 🙂 Vasıtadan, beyaz eşyaya, giyimden spor ve müzik aletlerine kadar hemen her çeşit ürünün ikinci el satışının yapıldığı bir site. Kendi satışlarınız için, ücretsiz ilan verebiliyorsunuz. Site tasarımı çok iç açıcı değil ama ürün çeşidi çok fazla. Bana ilginç gelen kısım,  evcil satış hayvan satışının da yapılıyor olması oldu.

garajsatisi.tumblr.com : Blooger, kendinin, ailesinin, eşinin, dostunun fazla giysi ve aksesuarlarının satışını yapıyor. Ürün çeşitliliği fazla değil ama yazıları keyifli 🙂

 Bernaboutique.com.tr : Lüks marka çanta, ayakkabı, aksesuar gibi ürünlerin 2. El satışını yapan keyifli bir site. Bernaboutique‘de üye olmadan ürün fiyatları görülemiyor fakat sergilenen ürünler oldukça iddialı.

Cliqueshop.com/tr/ : Şimdilik sadece Türkiye ve İsveç’te olan, diğerlerine göre farklı bir sistemleri var. 2. El kıyafetler alabileceğiniz gibi, 2. El kıyafeterini satmak isteyenlere kendi online markasını yaratma ve bunu ticarete dünüştürme imkanı da sunuyor. Özellikle satış yapmayı sevenlerin incelemesini tavsiye ediyorum.

2-el-giysi-uygulama7Sizde farkettiniz değil mi? Önerdiğim 2. El kıyafet almak, satmak için uygulama ve blogların, neredeyse tamamı kadın ihtiyaçlarına yönelik. Ama diğer taraftan bakınca, ülkemizde online alışverişi, erkekler kadınlardan daha çok yapıyormuş. Bu durumdan iki sonuç çıkıyor; ya erkekler elindekini paraya çevirmeyi bilmiyor ya da kadınlar düşünmeden çılgınca sadece alıyor 🙂 Hangi sonucu daha mantıklı bulduğumu tabi ki yazmayacağım 🙂

Bana bu konuyu vererek, bugüne kadar hiç dahil olmadığım bir dünyayı tanımama vesile olanlara teşekkür ediyor; fazlalıklarımızı alıp – satarken, ikinci elini bile alamayacak durumda olanların da unutulmamasını diliyorum.

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (3)

AYŞEN SUDENAZ DERELI

06 Jul 17

Bence harika çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok faydalanma fırsatı buldum sayenizde teşekkürler.

BLAUNILL

20 Jan 19

Çok faydalı eğlenceli gerekli bir yazı olmuş. Duyması gerekenlere ulaşmasına duacıyım. Allah razı olsun🤲🏼

EBRU BEKTAŞOĞLU

18 Sep 19

Hızlı tüketim alışkanlıklarımızı bırakarak ikinci el kullanımına yönelebiliriz. 💚

Sosyal Medya Kampusu
WhatsApp İle Gönder