Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

2. El Kıyafet Almak ve Satmak İçin Blog ve Uygulamalar

2. El Kıyafet Almak ve Satmak İçin Blog ve Uygulamalar

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Çiğdem Güler Çankaya
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Rene Descartes, bizimle aynı çağda yaşasaydı belki de şöyle derdi: “Tüketiyorum öyleyse varım.” 🙂  “Almadan yaşayamam ama artık koyacak yer bulamıyorum” diyenlerle, “Alayım ama ucuzundan, az kullanılmış olsun” diyenler, Yeni Dünya’da buluşma noktalarını hızlıca oluşturdu. 2. El kıyafet almak, satmak için uygulama ve bloglar, gerçek dünyamızda ki bit pazarlarının yerini çoktan aldı. Yıllardır bit pazarına yağmayan nurlar, dijital dünyaya yağdı. 🙂

Bir önceki yazımda da dediğim gibi, 21. yüzyıl insanı olarak en önemli alışkanlıklarımızdan biri de, sürekli alışveriş yapıyor olmak. İhtiyaçtan alma kültürü, bir çoğumuz için çok eskilerde kaldı; çünkü hepimiz yoğun bir pazarlama bombardımanı altındayız. Dört bir koldan bilinçaltımıza, satın alıyor olmanın ne mutluluk verici bir eylem olduğu dikte ediliyor. Bilmiyoruz ki aslında aldıkça doyumsuz ve mutsuz oluyoruz 🙂

Bu noktada kapitalizmi sevgiyle(!) anmadan geçemeyeceğim 🙂 Neyse ki; 2. El kıyafet satmak ve almak için oluşturulan, uygulama ve bloglar tüketiciyi bir nebze de olsa israftan kurtarıyor. Hatta bu uygulama ve bloglara ihtiyaç duymadan, kendi sosyal medya hesaplarınızdan alım/satım yapmanız da mümkün. Yalnızca hesap yönetimini ve reklam yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanız, bu alanda harikalar yaratmanıza yetiyor. Bunun için de sosyal medya eğitimi alarak işe koyulmaya başlayabilirsiniz.

Hemen  hepimizin, en az bir kere, hiç giymediğimiz bir kıyafeti alıp, dolabımız da ‘belki bir gün giyeriz’ diye sakladığımız olmuştur. O giysi 100 sene de kalsa, ne atmaya ne giymeye yanaşmayız. Ya da o kadar çok alırız ki; giymeye sıra gelmeden kilo alırız / kilo veririz… Netice olarak bir çoğumuzun dolabında, o ya da bu sebepten yepyeni giysiler sahipsiz ve mutsuz bekler. 🙂

“Kimsesiz giysileri sahiplendirelim” de diyebilirsiniz, “Dolabımızı nakde çevirelim”de… Sloganınız ne olursa olsun, aşağıda göreceğiniz, 2. El kıyafet almak, satmak için uygulama ve blogların işinizi çok kolaylaştıracağını düşünüyoruz.

Letgo.com: 2. el dediğimizde akla gelen en popüler uygulamalardan biri olduğu şüphesiz. Her ne kadar 2. el kıyafet satışı ile ön planda olmasa da, aktif satışlar düşündüğünüzden de fazla. Ürün çeşitliliğinin yanında web sitesinin yarattığı güven ortamı da, elbette bu sitenin satışlarını doğrudan etkiliyordur.

Zebramo.com: Kıyafet, teknoloji, dekorasyon gibi tüm ihtiyaçlarınızı düşünün. Şimdi de Zebramo’yu ziyaret edin büyük ihtimalle eksik bulamayacaksınız. Uygulama olarak veya web sitesinden 2. el kıyafetlere ulaşabilirsiniz. Marka, kategori ve kullanıcı bazlı filtreleme seçeneklerini de çok sevdiğimi söylemeliyim. Fiyat aralığı olarak da oldukça uygun olduğundan bir tıklayıp ziyaret etmenizde fayda var.

Modacruz.com : Modacruz kendini ikinci el moda platformu olarak tanımlıyor. Site tasarımı bu tanımlamaya uygun görünüyor. Lüks marka 2. el kıyafet almak ve satmak için özenle hazırlanmış bir site. App Store veya Google Play’den mobil uygulamasını da indirebiliyorsunuz.

2-el-giysi-uygulama6

Dolap.com : Ferah ferah dolaşılan sitelerden biri olan Dolap.com‘da 2. El, giysi, ayakkabı, çanta ve aksesuarların alım, satımını yapabiliyorsunuz. Sloganları işi özetlemiş: Elden ele moda 🙂 Dilerseniz, App Store veya Google Play’den sitenin uygulamasını da indirebilirsiniz.

Gardrops.com : Giyim, aksesuar, kozmetik gibi ürünlerin 2. el satışının yapıldığı bir site. Ürün çeşitliliği fazla. Dilerseniz mobil uygulamasını da indirebilirsiniz. Bu arada bir şey itiraf etmem gerekiyor; az kullanılmış parfüm satışı bana değişik geldi 🙂 Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İkincielim.com : Vasıtadan, beyaz eşyaya, giyimden spor ve müzik aletlerine kadar hemen her çeşit ürünün ikinci el satışının yapıldığı bir site. Kendi satışlarınız için, ücretsiz ilan verebiliyorsunuz. Site tasarımı çok iç açıcı değil ama ürün çeşidi çok fazla. Bana ilginç gelen kısım, evcil satış hayvan satışının da yapılıyor oluşu.

Facebookmarketplace:  Güncelin bir tarafından mutlaka yakalayan Facebook bu alanda da kendini göstermiş. Üyelik sistemiyle çalışan Marketplace‘de ücretsiz ilan açarak ürünlerinizi sergileyebiliyorsunuz.

Bernaboutique.com.tr : Lüks marka çanta, ayakkabı, aksesuar gibi ürünlerin 2. el satışını yapan keyifli bir site. Bernaboutique‘de sergilenen ürünler oldukça iddialı.

Fark ettiniz değil mi? Önerdiğim 2. el kıyafet almak, satmak için uygulama ve blogların, neredeyse tamamı kadın ihtiyaçlarına yönelik. Ama diğer taraftan bakınca, ülkemizde online alışverişi, erkekler kadınlardan daha çok yapıyormuş. Bu durumdan iki sonuç çıkıyor; ya erkekler elindekini paraya çevirmeyi bilmiyor ya da kadınlar düşünmeden çılgınca sadece alıyor 🙂 Hangi sonucu daha mantıklı bulduğumu tabi ki yazmayacağım 🙂

Bana bu konuyu vererek, bugüne kadar hiç dahil olmadığım bir dünyayı tanımama vesile olanlara teşekkür ediyor; fazlalıklarımızı alıp – satarken, ikinci elini bile alamayacak durumda olanların da unutulmamasını diliyorum.

13 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (3)

AYŞEN SUDENAZ DERELI

06 Jul 17

Bence harika çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok faydalanma fırsatı buldum sayenizde teşekkürler.

BLAUNILL

20 Jan 19

Çok faydalı eğlenceli gerekli bir yazı olmuş. Duyması gerekenlere ulaşmasına duacıyım. Allah razı olsun🤲🏼

EBRU BEKTAŞOĞLU

18 Sep 19

Hızlı tüketim alışkanlıklarımızı bırakarak ikinci el kullanımına yönelebiliriz. 💚