2015’de Sosyal Ağlarda Neler Olacak?

2015’de Sosyal Ağlarda Neler Olacak?

Şimdi Ne Olacak?

2015 halihazırda hayatımıza girmişken, içinde neler barındırdığına bir göz gezdirelim. 2014’te yükselişe geçen sosyal medyanın yeni yüzleri, 2015’e de hızlı giriş yaptı. Peki sene nasıl geçecek?

Facebook, yeni yılda da “Kral benim!” diyor, tahtını kimseye devretmeye niyetli değil. Yeni yılda, daha etkili, daha vurucu reklam ve içeriklerle hedef kitleye ulaşacak. İş dünyası için “Facebook for Work” ün beta versiyonunu göreceğiz. Böylelikle Facebook, farklı bir versiyonuyla da yine bizimle olacak.

En ekonomik bütçeyle reklam yapılabilen en iyi platform olan Facebook ise sürekli değişen algoritmasının nedeniyle reklam verenler tarafından  geri dönüşler istenilen düzeyde olmadığından eleştirilmekte de olsa Facebook algoritmasının arkasında var barışı olduğunu savunan açıklamalar yapıyor.Tüm bunlara rağmen Facebook,google kadar reklam için tercih edilen ve memnuniyeti yüksek reklam platformu olduğunu söylersek pek de yanlış yapmayız.

Twitter, özellikle ülkemiz genelinde çok yoğun kullanılıyor. Ancak yeni yılda, sadece aracı olmaktan çıkıp, kişiselleştirilmiş pazarlama çözümlerine ortak olması bekleniyor. Önündeki hedefleme problemini aşabilirse, “Buy Button” denemesini hayata geçirecek.

Twitter 2014’de ki reklam başarısızlıklarını geride bırakmak için çalışmalar yapacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Instagram, müthiş yükselişiyle hayatımıza girdi. Tam tamına 300 milyon kullanıcıya ulaşarak Twitter’ı geride bıraktı. Kapalı devre çalışıp, link paylaşılmasına dahi izin vermeyen Instagram için söyleyebileceğimiz şey, bu sene kendisinden mümkün olduğunca yararlanmamız. Çünkü 2016 için beklenen, markaların Instagram’da ilk zamanki kadar büyüme ve etkileşim rakamlarına ulaşamayacakları. Instagram kullanıcısının Pinterest kullanıcısına alım gücü düşük 80 USD ila 90 USD arasında olduğu dile getirilmektedir.

Söylenenler bu yönde. Bakalım 2015-2016 bize neler gösterecek?

Youtube, kendi ağı üzerindeki videoların kolaylıkla gif formatına dönüşmesine izin verecek. Bu uygulamayı yeni yılda tanıtacaklar. Bakalım hangi yaratıcı beyinler, bu uygulamayı muhteşem bir pazarlama stratejisine dönüştürecek?

Google’dan sonra Youtube dünyanın 2. büyük arama motoru olması mutlaka kullanıcıları için extra çalışmalar yaparak Youtube yönetiminin sürprizler hazırlaması söz konusu olabilir.

Hiçbir zaman modası geçmeyecek olan Blog… Her zaman geçerliliğini koruyacak güvenli bir liman gibi. Ancak buna güvenerek içeriği boş bırakmamak gerekiyor. İçerik pazarlamasını, hedef kitleye en doğru şekilde sunmak, bloğun başarı anahtarı olacak her zamanki gibi.

Linkedin günden güne yayılıyor ve sanırım kurumsallığa biraz eğlence getirmenin zamanı geldi. Bu konuda Linkedin’den bir hareket bekliyoruz.

Vine ve Snapchat 2014’ün ikinci yarısında patlayıp ve hayatımıza çok hızlı bir giriş yaptılar. Kullanılacakları alanlarda başarıyı getirecekleri çok açık.

2015’te aramıza yeni katılacaklar olacak mı bilemiyoruz ancak yine capcanlı bir yılın bizi beklediği kesin!

Pinterest “The Places” aracı sizi bir adım öteye götürerek harita üzerinde topladığınız görsellere ait yerleri işaretlemenizi sağlayarak tatil hayallerinizi görselleştiriyor. Pinterest kullanıcılarının alım gücünün diğer ağlardaki kullanıcılara göre daha fazla olduğunu düşünürsek yatırım yapılması gereken sosyal ağlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.Kişi başına düşen alım gücü 90 USD ila 120 USD olarak kabul edilmektedir.

Görünen tek dez avatajı her ülkede yaygınlaşamaması ve istenilen seviyeye gelememesi fakat pintrest’in yaygınlaşmak için 2015’de süprizleri olacağı kesin olduğu gibi  kullanıcı hızıyla beraber kullanımıda ülkemizde artmaya başladığın ıda gözden kaçırmamak gerekir.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)