2016’nın Mobil Yıldızı We Heart It!

2016’nın Mobil Yıldızı We Heart It!

#SosyalMedyaKampüsü Digital İçerik Uzmanı

Füsun Gunda ARIKAN
#SosyalMedyaKampüsü İçerik Uzmanı

We Heart It, 2007’de tohumları atılmış ve 2011’de milyonlarca kullanıcıya ulaşmış, görsel ve video tabanlı bir sosyal ağ. İlham verme, kendini ifade etme ve yaratıcılık üzerine kurgulanmış. Bugüne kadar 60 milyarın üzerinde görsel ve video paylaşılmış, paylaşımlar 10 milyarın üzerinde beğeni almış.

Kullanımı çok kolay. Birkaç basit ve hızlı adımdan sonra kendi dünyanızı yaratabiliyor ve paylaşabiliyorsunuz. Bazı detaylarda yeni bir yaklaşımı, farklı bir duruşu var. Örneğin Pinterest’in aksine yorum yazabileceğiniz bölümleri yok. Bunun yerine kişileri etiketliyorsunuz. Facebook jargonunda “profil” , Pinterest’te ise “pin board” olarak alışageldiğimiz kişisel alanlar, We Heart It’de “canvas” yani “tual” olarak geçiyor. Paylaşımları “Like” lamak yerine “Kalp”liyorsunuz vb.

we_heart_it_pinterest

 

Kullanıcıları ağırlıkla (%73)  24 yaşın altında ve kadın ( %70). Oysa Pinterest bunun tam tersine ağırlıkla 24 yaş üstü kullanıcılardan oluşuyor. We Heart It, trafiğin 2/3’sini mobilden alıyor. Bu açıdan desktop’ta fırtınalar estiren Pinterest’ten daha güçlü. Tabi ki bu bir tesadüf değil.

Bugün 5 milyar olan ve sayısı artmaya devam eden mobil kullanıcılar,  görsel içerikleri yazıya kıyasla çok daha hızlı tüketiliyorlar. Yani görsel internetin mobil dünyada tartışmasız yeni trend olmasına ve bu trendi de en çok gençlerin sahiplenmesine şaşırmayalım. Yaşlarının büyümesiyle birlikte yeni Pazar kendiliğinden oluştu. Dünya şimdi onları dinlemek, anlamak, iletişim kurmak ve tüm bunları yaparken de yine onların dilini öğrenmek ve kullanmak zorunda. Bu da yoğun görsellik, samimiyet ve çılgın bir hız demek.

Genç kitlenin romantik rüzgârını, birbirinden güzel ve huzurlu manzaraların paylaşıldığı fotoğraflarda rahatlıkla hissedebilirsiniz.  We Heart It’de yazı içeriğine sadece görsellerin üzerinde, motive edici özlü sözler olarak rastlayabiliyorsunuz. Onlar da alabildiğine pozitif, duygusal ve varoluşçu tonda.

Platformda yorum yapma imkânının olmaması da görünen o ki yine bu ruhu korumak için. Bu tozpembe atmosferi ve insanların morallerini bozabilecek hemen hiçbir şeye izin verilmiyor. Yani We Heart It tam anlamıyla bir duygusal sığınak, ruhani bir tual.

Gençlerin kendilerini daha rahat hissettikleri bir alana yönelmek istemeleri aslında gayet anlaşılır. Aileleri, iş arkadaşları ve hatta dünyanın neredeyse tamamıyla paylaşmak zorunda kaldıkları Facebook’ta artık kendilerini rahat hissetmiyorlar.  Duygularını, düşüncelerini, ilgi alanlarını içlerinden geldiği gibi ifade edecekleri bir yere ihtiyaçları vardı ve bu platform onlara, kendilerini belki de başka hiçbir yerde olamadıkları kadar özgürce paylaşma imkânı sağladı.

Bu ihtiyacı ve We Heart It’i tercih etme sebebini yine bir genç, 75.000 kalpten daha fazlasını çalmış görseli ile anlatıyor. (“Eğer beni tanımak istiyorsan, We Heart It hesabıma bak, Facebook’uma değil”)we_heart_it_nedir

We Heart It, Pinterest gibi ticarileşmiş, ürün kataloğuna benzeyen mecralardan ne kadar da farklı, değil mi? Düğün, hamilelik, yemek tarifleri, elişleri, seyahat paylaşımları gibi yetişkinlerin telaşlı dünyasına hitap eden pek çok konu We Heart It’te yok.

Her köşesinde ayrı bir buhran yaşanan dünyamızda belki de hepimizin bu gençlerden sevgi almaya ve ticaretten arınmış bir alana ihtiyacı var. Denemeye değer. Zaten denemesek de gençler bizlere sevginin ne olduğunu öyle ya da böyle hatırlatacak, kendimizi farklı ve yeni bir şekille ifade etmenin yolunu bizlere öğretecekler. Bence hiç vakit kaybetmeyin ve bir an önce We Heart It uygulamasını indirin. Fotoğraflar muhteşem.

8 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)