Ali İhsan Varol ile Sosyal Medya Sohbeti

Ali İhsan Varol ile Sosyal Medya Sohbeti

#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Deniz Çerçioğlu
#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Sosyal Medya Kampüsü olarak eğitimlerimizin 4. Döneminde yine çok önemli bir ismi ağırladık. Eğitimimize konuşmacı olarak katılan Ali İhsan Varol ile Sosyal Medya Kampüsü kurucusu Baturay Elönü’nün modetörlüğünde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Çoğumuz kendisini Kelime Oyunu programıyla tanıdık ancak sanılanın aksine Ali İhsan Varol uzun yıllardır Televizyon sektöründe. 20 yıllık bir televizyon geçmişine sahip olan Varol’u, Kelime Oyunu programından sonra, yine geniş bir izleyici kitlesine sahip olan “Kardeş Payı” dizisinde izlemiştik.

Ali İhsan Varol ile Sosyal Medya üzerine katılımcılarla soru cevap şeklinde gerçekleşen sohbetin detayları şöyle;

Sosyal medya hesaplarınızı yöneten birisi var mı?

Sosyal medya hesaplarımın kontrolü bende, paylaşımları kendim yapıyorum.

En çok kullandığınız sosyal mecra hangisi?

En aktif kullandığım mecra Twitter. Bu sayede artık gazete okumuyorum. Gündemi sosyal medyadan takip ediyorum. Twitter’ı günlük gibi kullanmayı anlamıyorum.

ali ihsan varol

Sosyal medyayı neden aktif olarak kullanmıyorsunuz?

Bazen gündelik hayatımdan, bazen karşılaştığım ilginç şeyleri paylaştığım oldu fakat çok kötü geri dönüşler alabiliyorsunuz. Kimisi bunları umursamaz ama ben kafama takıyorum. O yüzden biraz geri duruyorum.

Kelime Oyunu programını sunmaya nasıl başladınız?

Kaba tabiriyle 20 senedir televizyoncuyum. Daha sonra Kelime Oyunu programının sorularını hazırlamaya başladım. Ucuz süren sunucu arayışı neticesinde, uygun bir aday bulamayıp bu görevi de ben üstlendim. Kanal ilk adımda bizden reyting beklemediği için 4, 5 aylık bir süreçte işi öğrendik. Bu sürede bize kemik bir izleyici kitlesi kazandırdı ve devamı artarak geldi.

Tanındığınız için mi bu kadar mütevazisiniz?

İster istemez tepkilerden dolayı hayatınızı belli bir düzenin içine sokuyorsunuz. Bir keresinde arabamın camından dışarı sigara atmıştım, kötü bir tepki aldım artık atmıyorum. Biraz eski bir tişörtle sokağı çıkmıştım hiç tanımadığım birisi eski diye kızdı… Normalde sokakta dağınık birini görünce bu ne hal kardeşim demiyoruz ama bana dediler. Ben de ister istemez dikkat ediyorum. Bir taraftan iyi, sonuçta evimize misafir geldiğinde de kibar davranıyoruz.

Gezi Parkı Olayları’ndaki tavrınızdan dolayı sizi sahiplenen bir kitle oldu. Normal olanı dile getirdiniz ama kimse yapmayınca bu bir sorumluluk haline geldi. Bu duruma ne diyorsunuz?

Evet sonra iş büyüdü haber oldu. İşin bu noktaya geleceğini bilmiyorsunuz. Sosyal medyanın gücünü o zaman anladım. 11.000 takipçim vardı bir anda 70.000 oldu. İnci sözlükte konuşuluyor, herkes mesaj atıyor. Kanalı arıyorlar “Yayın mı kalktı, sakın kaldırmayın” diye. Aslında yaptığım normal bir şeydi. Daha önce Kpss soruları için sehven verildi denilmişti. Ben programıma bunu da taşıdım. Sehven yanlışlıkla demek. Ama bu o kadar ses getirmedi. Gezi döneminde normalde zaten yaptığım bir şeyi yapmıştım.

Sizin tarafta sizin görmediğiniz başka işler de oluyor aslında. Siz sosyal medya kısmını görürken, başka boyutları da oluyor. Samsung olarak size daha önce bir  kampanya sunmuştuk. O projeyi yöneticilerimize sunarken de sizinle ilgili aldığımız güzel tepkiler vardı.

Ben o dönem siyasi bir şey yapmadım aslında. Stüdyo taksimdeydi. Her gün o ortamdaydım ve onca olayın içinden geçip, programı “Merhaba, hoş geldiniz” diyerek gündemi görmemezlikten gelerek programı sunamazdım. Sosyal hayatımda gördüklerimi programıma yansıtıyordum, yine aynısını yaptım.

ali ihsan varol

Televizyonda böyle olaylar olduğunda capsler yapılıyor, videolar hazırlanıyor. Sizin programınızdan sonra böyle şeyler oldu mu? Takip ettiniz mi?

Ben etmesem de sağdan soldan geliyor. Caps mizahını ben çok seviyorum. Eskiden gülmediğimiz şeylere şu anda gülüyoruz. Bu hoşuma gidiyor. Caps mizahını da özellikle takip ediyorum.

Kelime Oyunu sosyal medyada online olarak düzenlenemez mi?

Düzenlenebilir aslında. Bunun aplikasyonları da yapıldı. 2,3 yıl da baya iyi gitti. Ama karşılıklı iki yarışmacının aynı anda online yarıştığı olmadı tabi.

İnstagram aslında tam size göre. Çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak istemez misiniz?

Evet aslında öyle.  İstanbul’da hala değişik bitkiler var. Bunların fotoğrafını çekip, instagramda tanıtmayı düşünmüştüm. Sanırım biraz üşengecim.

Ünlüler sosyal medyada ürün tanıtarak, gittikleri mekanları tanıtarak bu alanlarla PRlarını iyi yaparak bile gelir elde ediyorlar. Siz hiç bunları yapmıyorsunuz. İlerde yapmayı düşünüyor musunuz? İnternette yarışma düzenler misiniz?

Ben internette bir program yapmayı düşündüğümde içgüdüsel olarak televizyon boyutunu kurguluyorum. Kafamda bu konuda aşamadığım bir duvar ördüm.  İnternette nasıl yapılır bilmiyorum. Eğer bir mesai harcayacaksam, yatırım yapacaksam bildiğim kanala yöneliyorum ama bu yanlış. Televizyonun bittiğini görüyorum.

İnternette bir şey yayınlayacağız, bunun televizyondaki kadar kaliteli olması için ciddi bir sermaye lazım. O sermaye de yok.

Twitter üzerinden kendisine ulaştığımız Ali İhsan Varol’a, #SosyalMedyaKampüsü ile gerçekleştirdiği hoş sohbeti ve samimiyeti için çok teşekkür ederiz. Katılımcılarımızın da keyif alarak dinlediği Ali İhsan Varol’u, bizlerde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Umarız kendisini harika işlerin içinde görmeye devam ederiz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)