Baturay Elönü Kocaeli Üniversitesinde Yoğun ilgi Gördü

Baturay Elönü Kocaeli Üniversitesinde Yoğun ilgi Gördü

Sosyal Medya Kampüsü Kurucusu Baturay Elönü; Kocaeli Üniversitesi Alternatif Gelişim Kulübü’nün özel davetiyle 13 Ekim’de düzenlenen “Sosyal Girişimcilik” seminerine katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi ve katılım gösterdiği etkinlikte “Girişimcilik” konuşuldu.

Konuşmanın başında kentkart’da yaptığı projelerden ve sosyalmedyakampusu.com’dan bahseden Baturay Elönü deneyimlerini aktararak, öğrencileri “girişimcilik” üzerine harekete geçirecek bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun detaylarını merak edenler için derledik.

Hayallerinize hırslanın!

Baturay Elönü farklı bölümlerde okuyan öğrencilere konuşmasında “Ne iş yapacak olursanız olun mutlaka hayallerinize hırslanın! Girişimcilik sadece yeni bir şey icat etmek değildir. Olan bir şeyi geliştirmek de bir girişimdir o nedenle öncelikle kariyer girişimcisi olun ve kariyeriniz için girişim fırsatlarını kaçırmadan kendinize olabildiğinde yatırım yapın, etkin olmazsanız donanımlı olamazsınız. Kişisel donanımınızı zenginleştiremezseniz, neticesinde yaşadığınız hayatın farkında olamaz, farkındalık yaratamazsınız. Başarı için bir derdiniz olmalı kendinize gelişmekle alakalı bir dert yaratın hayatla bir davanız olsun. Okul dışındaki dünyayı kullanarak kampüslerin dışına çıkın.” diyerek konuşmasına şu sözlerle devam etti,

Kocaeli Üniversitesi Baturay Elönü

“Kültürünüzü geliştirmek için mutlaka kitap, sinema, tiyatro, müzik, spor ve gezilere vakit ayırın, ayrıca okuduğunuz bölümü bitirmeden her sene deneyim elde etmek için büyük markalarda staj yapmaya çalışın. Dört sene sonra kazandığınız çevre ve deneyimle iş aramadan iş sahibi olan bir mezun olacaksınız ve bunu hiç yapmadıysanız bugünden, yani yarından önce yapmak için çalışmalara başlayın.”

“Değişim bir yenilik değildir. Değişim var olan bir şeyi daha iyi yapabilmek adına yaptığımız bir hamledir. Yenilik ise hayatımıza hiç olmamış bir şeyi kazandırmaktır. Bu nedenle değişime, yeniliğe açık esneklikte olabilecek motivasyonu sağlayarak, gelişmelere hızlı adapte olmalısınız. Yeteneğinizi, zekanızı ve çalışkanlığınızı ancak bu şekilde öne plana çıkarabilirsiniz.”kocaeli universitesi Baturay Elönü

Para için bir şey yapmayın para eden bir şey yapın!

“Paraya odaklanarak yapmak isteyeceğiniz şeyler başarısız olacaktır. Bu projeler günün sonunda para kazanmak için üretilir ama önce insanların hayatına dokunacak ihtiyaçlara göre proje üretmeli ve geliştirmeliyiz. O zaman para eden bir çalışmanız mutlaka olacaktır. Projeleri hayata geçirmek için ise hayal etmeden önce istemeniz gerekir. Çoğu insan bunu karıştırır: Hayal etmek, istemek değildir! İstemek harekete geçiren bir eylemdir. Harekete geçirilmeden kurulan proje (düşünce) hayalleri boştur ve havaya uçacaktır önce gerçekten isteyerek eyleme geçiş yapmalı ve ilk başta yapılacak iş ise araştırmaktır çünkü yaratıcılık burada gizlenmiştir.” dedi.

“İnternette projenizle alakalı araştırmalar yaparak, gireceğiniz sektörde insanların neler konuştuğunu, yazdığını dinlemelisiniz ve topladığınız bilgilerle geliştirmeler yaparak strateji ve plan oluşturmalısınız.”

En iyi fikir İcraata geçen fikirdir

“Tecrübe kazanmak için en güzel şey harekete geçerek bol bol projelerinizi uygulamaya dökmektir. İcraata geçmeyen hiçbir fikrin değeri yoktur.Tüm fikirler güzeldir ama yalnızca uygulamaya dökülmüş fikirler değer görür.”

İnandığınız bir şeyle herkesi ve her şeyi harekete geçirebilirsiniz

“İnsanlar inandıklarını değil korktukları gerçekleri yaparlar. Bu nedenle her zaman garantici ve toplumda genel aklın kabul gördüğü doğruları yaparlar. Halbuki bir şey yapmak fark yaratabilen üst akılların işidir. Korktuklarınızı değil inandıklarınızı yapın. İnandığınız şeyle herkesi ve her şeyi harekete geçirebilmeniz kesinlikle mümkün.”

whatsapp-image-2016-10-16-at-18-30-471

İnsanların tasması algısıdır

“Dünyada tüm insanlar algıyla yönetilir. Aslında hepimiz genel bir algının esiriyiz ama mağlup olduğumuz bir çok algı yönetimi var… Bu algı yönetimlerinden dışarı çıkarak farkındalığımızı göstermeliyiz.”

Baturay Elönü konuşmasının sonunda en güzel tweetleri atan öğrencilere #SosyalMedyaKampüsü’nden ücretsiz eğitim vereceğini açıkladı. Kendisini 1.5 saat soluksuz dinleyen öğrenciler ile kapanış selfiesi çekilerek, teşekkür etti.

Kocaeli Üniversitesi Alternatif Gelişim Kulübü, etkinlik sonunda Baturay Elönü’ye teşekkür sertifikası takdim  ederek etkinlik sonlandırıldı.

Fotoğraflar

Kocaeli Üniversitesi Baturay Elönü

Kocaeli Üniversitesi Baturay Elönü

7 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)