Markaların Sosyal Medya Analizleri – Mavi

Markaların Sosyal Medya Analizleri – Mavi

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Şevval Karsan
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Gündemi takip ederek paylaşım yapan ve yeni teknolojileri markasında kullanan Mavi, markaların sosyal medya analizlerini yaparken örnek gösterebileceğimiz iyi markalardan biri olarak düşündük. Markaların sosyal medyada hangi mecralarda olduğu ve bunları nasıl kullandığı en önemli konulardan biri. Günümüzde kullanıcıların satın alma alışkanlıklarını etkileyen sosyal medya mecraları; satışları arttırmak ve marka algınızı daha çekici hale getirmek için çok önemli alanlar haline geldi.

Markanın kendi kimliğini oluşturması bir yana, kimliğine uygun içerik paylaşması ve strateji belirlemesi de çok önemli. İlk 3 maddede de incelediğimiz, dijitalde en dikkat edilen sosyal medya mecraları, iyi bir strateji yapıldığında satışlara oldukça iyi dönüşler sağlamaktadır.

1.Mavi’nin sosyal medya konumlandırması

Sektörde rakip markalara göre kullanıcıyla etkileşim oranı oldukça fazla. Yeni teknolojileri de markasında kullanan ilk markalardan biri. Güncel durumu ve ortalama paylaşım sayıları da şu şekilde;

  • Instagram’da 536.735 takipçi-günde ortalama 3 paylaşım
  • Twitter’da 178.107 takipçi-günde ortalama 2 paylaşım
  • Facebok’ta1.640.521 hayran- günde ortalama 1 paylaşım

2.Mavi’nin İnstagram hikayesi

Herkesin bildiği gibi instagram güzel içerik paylaşma yani “sanat” paylaşma mecrası. Reklamlar, kampanyalar kullanıcının ilgisini çekmiyor. Mavi de kullanıcıyı reklama boğmadan aksine gözüne hitap edecek şekilde paylaşıyor. Sizin de gözünüze hitap ederse kendinizi sitesinde buluyorsunuz..mavi-instagram

Mavi dizilere entegre ettiği markasını eşzamanlı olarak Instagram hesabından da paylaşıyor. Dizilerde o çok beğendiğimiz güzel giyimli insanların neler giydiğini çok rahat şekilde görebiliyorsunuz. Instagramı amacına yakışır şekilde kullanan insanların da Mavi kombinleri sayfada bulunabiliyor.

mavi-instagram-3

3.Twitter’a Mavi bakış

Twitter’da gündemi yakından takip eden Mavi’nin, toplum tarafından çok sevilen bir dizide de kendisini göstermesi kaçınılmazdı. Bu fırsatı Twitter içeriklerinde de paylaşıp takipçinin ilgisini çekmeyi başardı. Bu mecrada biraz daha kullanıcıyla etkileşimi arttırmak adına ufak aktiviteler yapıyor ama bu konudaki eksikliğine birazdan değineceğim.

mavi-instagram-5mavi-instagram-6

 

 

 

 

 

 

 

4. Facebook’a Mavi bakış

Teknolojiyi de yakından takip eden ve aktif paylaşımlar yapan Mavi, yenilikleri markasında kullanıyor. Ayrıca beğenilen ünlü isimleri marka yüzü yaparak markaya olan etkileşimi arttırıyor, adından bahsettiriyor.. Ee tabi beğenilere de bir katkısı olmuyor değil.

mavi-instagram-7mavi-instagram-8

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Mavi sosyal medyada neyi daha iyi yapabilir dersek

Çoğu konuda başarılı olmasına rağmen takipçiyle etkileşime geçme konusunda biraz zayıf. Harekete geçirecek içerikler paylaştığında takipçi sadece içeriğe bakıp geçmez, bir şeyler yapma isteğinde bulunur. Markanın kimliğine ve uyguladığı konsepte göre ufak eğlenceli etkinlikler yapmak her zaman takipçinin hoşuna gidecektir. Bir de bulunduğu mecraya göre farklı içerik paylaşmak markayı daha farklı kılacaktır. Tek düze paylaşımların olduğu bir hesaba kullanıcının ilgisi de uzun süre olmaz.

6. İletişim dili

İletişim dili ne fazla rahat ne fazla resmi. Tam olması gerektiği yerde diyebiliriz. Yukarıdaki içerik örneklerinde de gördüğünüz gibi daha çok genç kitleye yönelik dinamik bir dili var. Sadece pozitif yönleri olan bir marka değil elbette. İletişimdeki eksikliğiyse kullanıcı yorumlarına cevap vermemesi. Yine marka kimliğine yakışır şekilde ne çok resmi kalıplaşmış cümleler kurmalı ne de kullanıcıyla arasındaki samimiyeti fazla kaçırıp laubali olmalı. Güçlü bir markaysanız bunun bir ortasını bulmalı ve samimi bir iletişim kurmalısınız.

BİLİNMEYENLER

  • Sharebugg ,Microsoft Kinect ve Tweetwall gibi yeni teknolojileri kullanan ilk markalardan birisi.
  • Periscope’ta ilk lansman yapan marka.
  • #aşıkoldum etiketiyle başlattığı kampanya 100 bin paylaşımı geçerek en etkili sevgililer günü projesi seçildi.

Yazının sonuna kadar geldiysen bonusu hak etmişsin demektir. Keyifle bakabileceğin hatta üye olup kendi stilini paylaşabileceğin bir site; ilovemavi.com !

1 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)