Butik Otellerin Instagram Hikayeleri

Butik Otellerin Instagram Hikayeleri

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Betül Yalçın
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Butik otellerin Instagram sayesinde bilinirliklerini ve satışlarını arttırdıklarını görüyoruz. Yazımızda Instagramı doğru kullanarak başarıya ulaşmış butik otelleri sizler için inceledik.

Instagram 300 milyon’dan fazla aktif kullanıcıya sahip ve bu kullanıcıların %50’ye yakını 16-24 yaş aralığında. Ayrıca sık sık seyahat edenlerle de iletişim kurmak için etkili yollardan bir tanesi. Amerika’da gençlerin %30’u Instagram’ı en önemli sosyal paylaşım platformu olarak görüyor. Günde yaklaşık 80 milyon fotoğraf paylaşımının yapıldığı bir platform için bu yeterli sebep. Görsel olan her şey ilgi çeker, akılda kalıcılığı ve öğrenmeyi kolaylaştırır.

Günümüzün en çok görsel paylaşılarak kullanılan uygulaması şüphesiz ki hepimizin de aktif olarak kullanmış olduğu “Instagram” uygulamasıdır. Görsel kullanarak olay ve mekanları hikayeleştirme son zamanların en önemli pazarlama stratejilerinden biri. Tabii ki otelcilik sektöründe de bu strateji oldukça revaçta. Sosyal medya pazarlama stratejilerinde görselliğe verilen önemle birlikte pazarlama da farklı bir boyut kazandı. Sizler için derlediğimiz butik otellerin Instagram hikayelerine değinmeden önce bu konuya biraz daha değinmek istiyorum.

Görsellikle pazarlama o kadar güzel bir ikili olmuşlar ki Avustralya’nın Sydney şehrinde dünyanın ilk “Instagram” oteli açıldı. Fotoğraf paylaşım platformu Instagram’dan esinlenerek tasarlanan otel, özel dekorasyonuyla misafirlerine muhteşem fotoğraflar çekme imkanı sağlıyor. Otel 10.000 üzeri takipçisi olanlara ve her ay en yaratıcı paylaşımı yapan bir müşterisine de 1 gecelik bedava konaklama hakkı veriyor. Okuduğunuzda biliyorum ki hepiniz şu pozisyonu aldınız;

butik-otellerin-instagram-basarisi

Bende bir o kadar şaşkınım. Intagram çılgınlıklarımız konusunda sınır tanımayacak gibi görünüyor. Şimdi gelelim bu tatlı hotellerin hikayelerine.

butik-otellerin-instagram-basarisi-21. Adres Alaçatı Butik Otel

Öncelikle sizlerle Alaçatı’da bulunan Adres Alaçatı Butik Otel’den bahsetmek istiyorum. Bu otelin beni çeken tarafı Alaçatı’nın merkezinde bulunması ve kendine özel hikayeleri olan 12 farklı odaya sahip olması. Frezya, Ardıç, Sardunya, Begonvil, Limon, Hanımeli, Üç Gül, Zambak, Papatya, Kekik, Lavanta, Mimoza olmak üzere harika isimlere sahip olan odalar bende büyük bir merak uyandırmıştı. Begonvil ve Sakız bildiğiniz üzere Alaçatı’nın en önemli çiçeklerinden. Vedat Bey ve eşi sizleri sıcacık karşılıyor, odaların büyüleyici havasına kendinizi kaptırıyorsunuz.

Odaları deneyimlemek isteyenlere belirtmek isterim, 12 farklı odadan sadece ikisi çok özel; Lavanta ve Mimoza. Nedeni ise Lavantanın kendine has özel bir kokusunun olması ve ikisinin çok narin yapıda çiçekler olmasından kaynaklanıyormuş. Merak edenler için bir resim bırakıyorum.

butik-otellerin-instagram-basarisi-32. Sultan Cave Suites 

Mehmet Bey ile Instagram’ın Sultan Cave Suites Otel’e yaptığı katkılar üzerine konuştuk, bizlere misafirlerinin yaklaşık olarak %40’nın Instagram’dan geldiğini belirtti. Kapadokya’da bulunan ve sosyal medya da harika görüntüler paylaşan butik otellerin, oldukça etkileyici ve beklenen bir oranda satış sağladığını söyleyebiliriz.

Sultan Cave Suites, gezgin ve profesyonel fotoğrafçı olan misafirlerinin de fotoğraflarına hesabında yer veriyor, üstelik onların kendi dillerinde yazdığı postlar kullanıyor. Oldukça ilgi çekici değil mi?  Paylaştıkları muazzam fotoğrafların altına “Tag someone stay want with … “ çağrısı ile insanlar birbirini etiketliyor ve bu sayede Instagram üzerinden oldukça ilgi çeken, büyük bir kitleye ulaşan Otel; gezgin ve fotoğrafa ilgisi olan büyük bir kesimin uğradığı bir yer haline gelmiş oluyor.

butik-otellerin-instagram-basarisi-43. Karia Bel

Marmaris Bozburun’da bulunan Karia Bel, Instagram’ı oldukça aktif kullanıyor. Otel’in muazzam ikramlarından ve “Tatil zamanınız bizce geldi” diye bağıran köşelerinden paylaşımlar yapıyorlar. Bunların takipçiler üzerinde oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Sunduğunuz hizmeti ve insanların sizi ziyaret etmesi için çekici nedenleri paylaşırsanız misafir oranınız da artacaktır diyebiliriz.
butik-otellerin-instagram-basarisi-54. Perdue Hotel

Öncelikle Ölüdeniz’de bulunan Perdue Hotel’in, World Tourism Awards tarafından 2017 yılının en iyi Butik Hotel’i seçildiğini belirtmek istiyorum. Türkiye’de ilk defa çadır/oda konseptini denemek isteyen Hotel, kayaların arasında yer alan koylarda tamamen ahşap platform üzerine kurulmuş odalar oluşturmuş. Böylece her misafirine başka bir koyda yaşattığı bu ayrıcalıklı hizmeti Instagram hesabına yansıtarak ilgileri üzerine çekiyor.  Misafirlerinin paylaştığı fotoğrafları retweet etmeyi asla unutmuyor. Kim özel hissetmek istemez ki?

5. Swan Lake Selimiye

butik-otellerin-instagram-basarisi-7Swan Lake Selimiye, Instagram üzerinde içten paylaşımlar yaparak misafirleriyle gönül bağı kurmayı başarmış butik otellerin başında gelenlerden.  Öncelikle pasta ve harika tatlılar üzerine  blog açmış ve bu işe kalbini vermiş Damla, harika püf noktalarıyla katılmak isteyen herkese belli günlerde Swan Lake Selimiye’de uygulamalı pasta tarifleri veriyor. Tabii ki otelimiz bunu hemen hashtag ile taçlandırıyor ve takipçileriyle paylaşıyor.

Ancak benim kalbime dokunan kısım “Feride teyze” temalı post oldu. Feride teyze otelin bulunduğu bölgede mis kokulu çiçeklerini ve kekiklerini misafirlerle paylaşan tatlı mı tatlı bir teyzemiz. Pastaları süslemeleri adına katkıda bulunmak isteyen Feride teyze bahçesinden en güzel çiçeklerini Swan Lake Selimeye’ye getiriyor ve tabii ki gelen yorumlar da onun kadar cici.

butik-otellerin-instagram-basarisi-86. D Maris Bay

Datça’da bulunan D Maris Bay, misafirlere giden yolun onların midesinden geçtiğini düşünüyor olacak ki Nusr-et ile çalıştıklarını Intagram hesabından takipçileriyle paylaşmış. Tabii bu işin böyle bol kaymaklı baklava kısmı da var lakin, sizleri düşündüğüm için et görselinde yemek konusu ile ilişiği kesiyorum.
Repost yaptığı görselin üzerine D MARIS BAY LIKED ile birlikte ait olduğu Instagram adresini yazıyorlar. Bu harika bir repost yöntemi çünkü eminim ki herkes çekildiği en harika fotoğrafını paylaşacaktır. İşin ucunda repost varsa ve özel hissettiriyorsa tutmayın bizi!

7. Mola Cunda Otel

Mola Cunda Otel en sevdiğim şeyi yapıyor ve misafirlerini harekete geçirici bir post paylaşıyor. Biz buna CTA(Call to Action) da diyebiliriz. Hedef kitlesinin ne istediğine kulak vermesi ve uygulaması çok güzel bir detay. Ayrıca, misafirlerine ve tercih eden kitleye teşekkürlerini  Instagram hesabı üzerinden de eksik etmiyor.

Cunda Adası’nda olan güzel gelişmeleri, genç yeteneklere destek amaçlı katıldıkları piyano konserlerini , Zeytin Hasat Festival’i için nasıl zeytin topladıklarını ve tabii ki Cunda Adası’nda görülmeye değer yerleri  de takipçileri ile paylaşmayı ihmal etmiyorlar.  Mola Cunda’da Viski tadım günleri, Yoga Workshop’ları da oluyor.

Butik otellerin takipçileri ile iletişim halinde olması,  ne istediklerine değer vermeleri ve gelişmeleri, sunulan hizmeti, alınan aksiyonları paylaşmaları çok etkili oluyor. Siz de Instagram üzerinde dikkatleri üzerinize toplayıp, takipçilerinizi Otel’inize bekliyorsanız artık yapmanız gerekenleri biliyorsunuz. 🙂

butik-otellerin-instagram-basarisi-10butik-otellerin-instagram-basarisi-9

10 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)