Canımız Emojiler

Canımız Emojiler

Günümüzün çok büyük bir kısmını sosyal mecralarda geçirdiğimiz bu dönemde sayıları 3000’i bulan emojiler kuşkusuz iletişimimizin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Neredeyse her cümlenin sonuna mutlaka bir emoji koyar olduk. Hatta bazen cümle bile kurmaya gerek duymadan sadece emojilerle anlaşıyoruz. Hal böyle olunca, sonunda kalp olmayan bir ‘’seni seviyorum’’, artık kalplisi  kadar tatmin etmiyor bizi sanki. Ya da başlı başına bir kalp bile “seni seviyorum”un yerine geçebiliyor.

Karşı tarafa vermek istediğimiz hissi veya mesajı emojiler çok daha güçlü hale getiriyor. Yazı yazmaktan hoşlanmayanların kurtarıcısı, yazmayı sevenlerin de en büyük destekçisi. Sahi bu sarı kafalar yokken ne yapıyorduk biz?😅

Markalarda Emoji Kullanımı

Yakın çevremizle olan kişisel yazışmalarımız dışında, özellikle Z kuşağına hitap eden markaların da emojilerle  iletişim yoluna gittiğini sık sık görüyoruz artık. Yapılan çalışmalar emoji kullanılarak hazırlanan içeriklerin diğerlerine göre daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. Markalar samimi görünmenin, sağlam bir bağ kurmanın en güçlü yollarından birisinin emojilerden geçtiğini çok iyi biliyor.

Ancak gereksiz ve abartılı emoji kullanımı antipati toplamaya da sebep olabilir. Markamızın emoji kullanmaya uygun bir karakterde olup olmadığını iyi saptamalıyız. Görüldüğünde markamızı çağrıştıracak, akılda kalacak, markamızla bütünleşecek emojiler tercihimiz olmalı.

Kimler Kullanıyor?

Veriler emojilerin en çok arkadaşlar arasında kullanıldığını gösteriyor. Kullanıcıların %61’i iş hayatında da kendileriyle aynı seviyedeki çalışma arkadaşlarıyla konuşurken emoji kullandıklarını belirtiyor.

Peki ne anlama geldiğinden emin olmadığımız emojiler?İşte tam da bunun için emojipedia.org var. Tüm emojilerin ne anlama geldiklerini buradan görebiliyoruz.

Ortak Bir Dil

Aynı dili konuşamadığımız kişilerle bile bir bağ yaratabilme yolu da yine emojilereden geçiyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi  klasik emojilerin ardından cinsiyet sahibi, ten renklerine kadar seçebildiğimiz her durumu anlatabildiğimiz emojilerin, aklımıza bile gelemeyecek çeşitli nesnelerin, bayrakların, hayvanların, yiyecek içeceklerin hayatımıza girmesi. Ve inanabiliyor musunuz? Tüm bu gelişmeler üzerine 2014’ten beri 17 Temmuz’da kutlanan resmen bir ‘’Dünya Emoji Günü’’müz var. 😨

Hangi Emojileri Kullanıyoruz?

Adobe 2019 Emoji Trend Raporu’na göre emoji kullananların %62’sinin amacı konuşmayı daha eğlenceli hale getirmek, %42’si için emojiler duygu ve düşüncelerini kelimelerden daha iyi ifade ediyor, %31’i içinse emoji kullanmak cümle kurmaktan çok daha hızlı.

Tüm dünyada en çok kullanılan emojiler ise şu şekilde:

Nereye Gidiyor Bu Emojiler ?

Emojilerin daha da değişip gelişeceğini tabii ki tahmin edebiliyoruz. Ama ne şekilde? Artık çeşitli seçeneklerleriyle benzerinizi oluşturabileceğiniz Apple’ın Memoji ‘si, hatta yüzünüzü tarattığınızda sizin tıpa tıp benzeriniz olan bir dijital karakter yaratan uygulamalar varken daha ne kadar gelişebilir bu emojiler büyük bir merak konusu.🙄

Hangimiz derdik ki Shigetaka Kurita’nın iki nokta, tire ve parantezi yan yana koyarak yarattığı gülücükten bugünlere geleceğiz?😅

Gülen ve güldüren emojilerimiz eksik olmasın.😁

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)