Clubhouse: 5 Adımda Etkili Konuşmacı Olmak

Clubhouse: 5 Adımda Etkili Konuşmacı Olmak

2020 yılında kullanıma sunulan, davetiyelerin havada uçuştuğu ve bir süredir etkisi azalsa da popülerliğini koruyan Clubhouse, hayatımıza girişiyle “Nasıl etkili konuşmacı olabilirim” sorusunu da beraberinde getirdi. Çünkü sosyal medya mecralarının arasına katılmasıyla, büyük bir kitleyi kendi tarafına çekti.

Uygulamanın popüler olmasıyla diğer sosyal medya platformları gibi Clubhouse da kendi fenomenlerini yetiştirmeye çoktan başladı bile. Eğer sizde; dinleyici sayımı nasıl arttırabilirim, Clubhouse fenomeni nasıl olunur gibi sorunların yanıtlarını arıyorsanız, bu ipuçları tam size göre! 🙂

Odayı Kurmadan Önce Plan Yapın

Odanızda konuşulacak konuları belirleyip, sorulacak soruları planladıktan sonra odanızı oluşturmalısınız. Katılımcılar odaya girdiğinde odanızın konusu ve konuşmanız birbirinden farklı olduğunu duyarlarsa, istedikleri sonucu alamadıkları için başka odaya gidebilirler.

Tabii konunun akışı sohbet içinde farklı yönlere kayabilir, bu gibi durumlara da hazırlıklı olmalısınız. Konuyu toparlama ve belirli bir düzende ilerlemek için söz sizde! 🙂

Etkili Konu Başlıkları Seçin

“Konu Başlıkları” odanızdaki konuşmanın konusunu anlattığı kadar, dikkat çekici olmalı. Böylece başlığınız hem odanızı kullanıcılara daha iyi tanıtacak, hem de kullanıcılara odaya girmek için bir sebep verecek. Sıkıcı görünen bir başlık yerine daha yaratıcı ve dikkat çekici bir seçim yapmak, kullanıcılarda merak uyandıracak ve dinleyiciler bu sohbetin bir parçası olmak isteyecekler.

Hadi, bu iki maddeyi beraber örneklendirelim.

Clubhouse da konuşma yapmak için bu blog yazısını oda konusu yapalım ve katılımcılara ipuçları verelim. Öncelikle konuşulacak konumuzu seçelim. Bu konu: “Nasıl Clubhouse fenomeni olunur?” olsun. Sonrasında ise oda moderatörlerini belirleyip, sorulacak soruları ve konuşma planımızı oluşturduktan sonra etkili bir konu başlığı seçelim.

  • Konu: Nasıl Clubhouse fenomeni olunur?

Bu kuracağımız odanın moderatörleri ise Sosyal Medya Kampüsü Eğitmenleri olsun.

  • Sorular:

Hedefin ne?

Clubhouse da hangi sektör üzerinde konuşmak istiyorsunuz?

  • Konu Başlığı: 5 Adımda Clubhouse Fenomeni Olmak

Buradaki en önemli nokta, başlığınız ile insanları odanıza çekebilmektir. Nasıl Clubhouse fenomeni olunur, sorusu dikkat çekici gibi dursa da kullanıcının kafasının karışmasına sebep olabilir. Çünkü buradaki soru daha interaktif ve net olmayan bir anlam taşıyor. Bu yüzden “5 Adımda Clubhouse Fenomeni Olmak” başlığını tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Dikkat çekici ve net olmak başlık seçiminizin ilk ve vazgeçilmez kuralı olmalı.

Odayı Birkaç Moderatörle Yönetin

Buradaki en önemli nokta odanın yönetimini sağlamak ve konuşmadan kopmamaktır. Siz odadakiler ile ilgilenirken ya da konuşmanızı yaparken diğer moderatörler de oda düzeni ile ilgilenip el kaldıran (söz hakkı almak isteyen) dinleyicileri konuşmaya dahil edebilirler.

Yani önemli olan bir yandan konuşmanın akışını yönlendirirken diğer yandan konuşmadan kopmamak. Odanızdaki kişi sayısı ve konunuz, çoğu zaman bu yönetimi tek başınıza yapabilmeniz için zorlayıcı olabilir.

Herkese Söz Hakkı Verin

Kısa da olsa herkese söz hakkı vermelisiniz. Bu durum odanızın hem adil bir şekilde yönetildiğini gösterir, hem de katılımcıları aktif hale getirmiş olursunuz.

Tabii bu noktada sosyal medya trollerine karşı dikkatli olmakta fayda var. TV ya da radyo programlarında olduğu gibi konuşmanın amacından uzak, kötü bir şaka yapma amacıyla sizden söz hakkı isteyen kullanıcılar olacaktır. Bu kişileri tespit ettiğinizde engellemenizi tavsiye ederiz.

Takipçi Sayısı Yüksek Kullanıcıları Davet Edin

Kullanıcıların kurduğunuz odayı keşfedebilmeleri için odanızdan haberdar olmaları gerekir. Bunun en kolay yolu da takipçi sayısı yüksek kullanıcıları odanıza davet etmekten geçer.

Clubhouse algoritmasında kullanıcılar herhangi bir odada konuşmacı olduklarında, arkadaş listesindeki kullanıcılara bildirim gider. Bu sayede odanız daha çok kişiye ulaşabilir. Ayrıca odanızın konusuna uygun ve dijital alanda yüksek takipçisi olan kişileri de konuşmacı olarak davet etmeyi unutmayın.

Bonus:

Clubhouse’ta takılanlara, uygulamanın nasıl bir şey olduğunu sormalısınız, duyacağınız cevaplara çok şaşıracaksınız. 🙂

  • Daha önce hiçbir uygulamada bu kadar vakit geçirmemiştim.
  • Bugün sabaha kadar uygulamadan çıkamayacaksın!
  • Clubhouse çıktığından beri uyku düzenim bozuldu.
  • Clubhouse’u seviyorum çünkü yeni insanlar tanıyorum. İlginç şeyler öğreniyorum.

Clubhouse’a ilk katıldığım zaman çevremdeki insanlara sorup bu tarz cevaplar aldığım için çok şaşırmıştım. Şimdi bu kısmın neden bonus olduğuna gelelim. Pandemi döneminde sosyalleşmek isteyen insanların en çok kullandığı uygulama haline gelen Clubhouse; ünlüler, girişimciler ve kendi alanlarında uzman birçok kişilerin bir araya gelmesine olanak sağladı ve bu sayede kullanıcılar, Clubhouse ile aralarındaki bağı koparamıyor.

Sizin de Clubhouse deneyimlerinizi ve uygulama ile bağınızı koparamama sebeplerinizi yorumlarda görmek için sabırsızlanıyoruz. 🙂

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)