Dijital Göçebe ‘lerin Yaşadığı Ortak Sorunlar

Dijital Göçebe ‘lerin Yaşadığı Ortak Sorunlar

Dijital işler yapabiliyor, kurumsal binaları terk etmek, yaşadığınız şehirden uzaklaşmak, yeni dünyalar ve coğrafyalar tanımak istiyorsanız, yolunuz Dijital Göçebe’nin yolu.

Kolay olup olmadığı konusunda ahkam kesen güruha katılmayacağım çünkü bence bu tamamen kişisel bir cevap gerektiriyor. Mesela aşağıda sıralayacağım konular hepimizin ortak sorunları olmakla birlikte, hiç birisi beni çok derinden etkilemedi.
Hayat bence nasıl algıladığımız ve anlamlandırdığımıza göre şekillenir. Dayatılan kalıplardan sıyrılarak kişisel ve küresel yolumuzu yaratmak, hayatımızı kendimize göre kurgulamak bizim inisiyatifimizde. Aksine inandırmaya çalışanı dinlemeyin..!
Her ne kadar deneyimlerimizle hayatı kolaylaştırabilsek de, Dijital Göçebe olmanın doğası itibariyle karşılaştığımız ve başa çıkmamız gereken ortak konular var.

Ben değineyim, siz deneyimleyin.

1- İnternet Bağlantısı: Ezeli ve Ebedi Sorun

Ne yazık ki her ülke, her bölge ihtiyaç duyduğunuz dijital altyapıya, internet bağlantı hızına ve kalitesine sahip olmayacak. Ve emin olun belli başlı ülkeler dışında illa ki bir yerlerde bu sorunu yaşayacaksınız. Görüntülü yaptığınız toplantılar yarı yerde kesilecek, dosyalar inmeyecek, gitmeyecek, açılmayacak… Bazı günler internetiniz bile olmayacak. Panik yapmayın. Çünkü yapsanız da bir şey değişmeyecek.

Akışa bırakın ve güzel kısa bir yürüyüş yapın 🙂

2- Seyahat Hali Çalışma Performansını Etkiliyor

Seyahat etmek dediğiniz keyif verici olduğu kadar zorlayıcı bir eylem. Fiziki ve sosyal ortamınıza alışmak zaman alabiliyor ve bu, çalıma performansını doğrudan etkileyen bir faktör. Hava değişikliği, farklı gıdalar, yeni eviniz, yatağınız, insanlar… Tüm bunlara alışmak hem zaman alabiliyor, hem de bünyenizi ve psikolojinizi yorabiliyor.

3- Başarı Garantisi Yok

Sabit kaynaklarınızı, düzenli gelirinizi, alışık olduğunuz bir hayatı terk ediyorsanız deneyimlerinizin ne yönde ilerleyeceğini her zaman kendiniz tayin edemiyorsunuz. Bu dijital göçebe hayatı, kurumsal hayatını daha yeşil çayırlar için terk edip, yolunu kaybetmiş nice gezginler gördü. Evet, ne yazık ki hayatta ve her işte olduğu gibi, bu yolda da herkes sıfırdan başlayıp zirveye tırmanamıyor.

4- Dijital Göçebe İçin İş Nerede Biter, Eğlence Nerede Başlar?

Eğer müşterinizle aranızda 8 saat fark varsa, toplantı yapmak için sabahın 4’ünde uyanır, kendinize gelir ve toplantıya katılırsınız. Kendinizi disipline edemez ve çalışma saatlerinizi sağlıklı şekilde organize edemezseniz ya sabaha kadar oturur, ya gece yarısına kadar çalışırsınız.
Dengeleyemediğiniz iş hayatınız vücut sağlığınızı, vücut sağlığınız psikolojinizi, psikolojiniz işinizi, sosyal yaşantınızı ve en sonunda da özel hayatınızı ele geçirir ve bozar.

5- İlişkileriniz Zayıflar

Göçebe olarak yaşamak sizi uzun süre evinizden uzak tutar. Arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan, ailenizden ayrı düşersiniz. Özel günlere katılamazsınız. Zor zamanlarında sevdiklerinizin yanında olamazsınız. Saat farkından ötürü her an arayamazsınız bile. İlişkileriniz yavaş yavaş zayıflamaya, bulanıklaşmaya başlar.
Dünyayı gezmek ve işinizi, ayaklarınızı okyanuslara nazır sallarken yapmak elbette çok keyifli ve elbette yapılabilir. Zorluklarını yola çıkmadan bilin istedim. Çünkü bilirseniz, pek çoğumuzun düştüğü hatalara düşmez, çektiği sıkıntıları daha bilinçlice ve daha hızlı atlatırsınız.

Yola düşeceklere, dünyayı keşfedeceklere selam olsun.
Ups! Internet bağlantısı yine gidiyor… 🙁

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)