Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Şirketlerin hedeflerine en kısa yoldan ulaşabilmeleri için doğru yöntemler ile ilerleyebilmelerinin yolu artık dijital pazarlamadan geçiyor. Pazarlama konusundaki ilerlemelere bakıldığında aslında günümüzde çok da verim alındığı söylenemez. Bunun asıl nedeni stratejilerin doğru saptanamaması.

Dijital pazarlamanın doğuşu tamamen yaratıcılık sayesinde oldu. Fakat zaman içinde kalıplaşmış bir takım stratejiler kullanılmaya başlandı. Dijital Pazarlama uygulamaları, gerçek ve o döneme uygun yöntemler ile yapıldığından zamanının en etkili uygulamalarını kapsıyordu. Şimdi ise ezbere uygulamalar kolaycılığın getirdiği dezavantaja neden oluyor.

Yaratıcılık Heyecan Vericidir Ama…

Sosyal medyanın getirilerinden biri olan dijital pazarlama heyecan verici olduğu kadar aynı zamanda para, zaman ve enerji sarf etme adına da geleceğe yaptığımız bir yatırım. Bu yatırımı doğru değerlendirebilmek için bazı kurallara uymak gerekir. Fakat bu kuralların esnekliğini de iyi değerlendirmek lazım. İlk Dijital Pazarlama keşfedildiğinde kullanılan yöntemler daha önce de belirttiğimiz gibi şimdiki zamanda yetersiz kalabiliyor. Şimdi bu kurallara bir bakalım.

Geri Dönüşüme Odaklanmak

Yaptığımız iş ne olursa olsun her zaman için denediğimiz yöntemlerin geri dönüşünü hesaplamamız gerekir. İlk Dijital Pazarlama ile hayata geçirilen yöntemlerin yetersizliği firma imajımızın sarsılmasına neden olabilir.

İnce Detaylar ve Önemsiz Görülenler

Yaptığımız işlerde önemsemediğimiz detaylar, üzerinden şöyle bir geçtiğimiz ve görmezden geldiğimiz konular çoğu zaman bizi amatör gösterebilir. Profesyonellik dediğimiz kavram, bu detayların ciddiyetine varmamız. Hele ki sosyal medya gibi bir mecrada bu detayların her biri önemli bir başlık olabilir. Araştırmalarımız ve ya paylaşımlarımızda en önemli konuları detaylar oluşturur.

Yarının Lideri Sensin

Bir lider olmak ve ya bir lider gibi davranmak.  Bu iki cümle aslında aynı anlama geliyor. Dijital pazarlamaya dahil bir iş yapıyorsanız bu eşdeğerliliği daha net görürsünüz. Çünkü dijital pazarlama yarını, ondan sonraki günü ve daha sonraki günlerin resmidir.

Sık Sorulan Sorular

İlk defa dijital pazarlamada boy gösterecekseniz kendinize sorduğunuz sorularınız olacaktır. İlk Dijital Pazarlama yöntemleri denenmeye başladığından beri bu sorular soruluyor. İşte sorularınız;

 • Büyük yatırımlara ihtiyacım olacak mı?
 • Hayır. Büyük yatırımlara ihtiyacınız yok. Dahil olduğunuz sosyal medya alanındaki bazı ücretli hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bu ücretli hizmetler çok yüksek meblağ gerektirmez.
 • Yaptığım yatırım dijital pazarlama taktiklerimi daha etkili hale getirir mi?
 • Elbette ücretli uygulamalar ile daha fazla kişiye ulaşma şansınız olur. Fakat en önemli durum sizin pazarlama yöntemlerinizde kullandığınız yaratıcılığınız olacaktır.
 • İş tecrübesi gerekli mi?
 • Hayır, tecrübeye ihtiyacınız yok. Çünkü dijital pazarlamanın ilk ve devam eden adımları yaratıcılık ile ilerleyebilir. Teknik konularda ise dahil olduğunuz mecrada nasıl ilerleyeceğinizi kavramanız yeterli.
 • İşimi övmeden iddialı olduğumu nasıl yansıtırım? Bu bana ne sağlar?
 • Kendinizi tanıtırken nasıl bir yöntem tercih edersiniz. Yeteneklerinizi öne çıkarmanız sizin için bir avantaj gibi görünse de aslında önemli olan ürettiklerinizdir. Aynı durum şirketiniz için de geçerli. Şirket faaliyetlerinizi paylaşmanız, üretimlerinizi anlatmanızdan çok daha etkili olur.

Başarıya Giden İki Anahtar “ Teknik Bilgi ve Strateji”

 • Dijital Marketing bilgilerinin toplamı karmaşıktır. Bu karmaşıklığı kısa yoldan çözmek ise bilgi sahibi olmak ile sağlanabiliyor.
 • Basit bir dil, Dijital Marketing için entelektüel olmanın nihai yoludur.
 • Pazarlama dalında yaygın olarak kullanılan gümüş mermi terimi, Dijital marketing için zorunlu değil. Bu da kullanıcılar için büyük bir avantaj. Çünkü Dijital pazarlamadaki her paylaşımınız bir gümüş mermi değerinde olacak.

Dijital Pazarlama için Kendinize Bir Görevler Belirleyin

 • Dijital Pazarlama dalında iseniz görevlerinizin olması gerekir. Pazarlamanızı en etkin şekilde yapabilmeniz için başkalarına sağladığınız fayda önemli olacak. İşe müşterilerinizin hedeflerine ulaşmaları için onlara yol gösterin.
 • Hedeflerinizin neden sizin hedefiniz olduğunu düşünün. “ Neden” sorusunu kendinize sık sık sorun.
 • Strateji ekibinizi oluşturun. Dijital pazarlama için ağ desteğiniz ve proje grubunuz ne kadar iyi ise başarıya giden yolunuz da o kadar iyi olacak.

 Djital pazarlama konusunda kendinize sormanız gereken önemli sorular var!

 • Dijital pazarlama çalışmalarınızda hangi birimleri etkilersiniz?
 • Dijital pazarlama çalışmalarınız, çalıştığınız şirketi bir bütün olarak etkiler. Yapacağınız çalışmalarda bir birim için özel olarak çalışma yapacağınızda, diğer birimleri etkilemeden çalışmanız önemli ve en çok dikkat isteyen konu.
 • Grup dinamiklerini yönetebiliyor musunuz?
 • Grup dinamikleri dediğimiz kısımda, proje grubunuzu bir ekip olarak yönlendirmenizden bahsedilir. Proje grubunuz ekip çalışmasına uygun değil ise dijital pazarlamanız başarılı olamaz.
 • Hangi ofis politikalarına dikkat etmelisiniz?
 • Çalıştığınız şirketin imajına uygun çalışmalar yapmanız önemli. Sağlık şirketinde iseniz sayfanızda mavi renk kullanmanız gibi.

Yazımızın devamı niteliğinde olan Dijital pazarlamanın en önemli kurallarını kapsayan 80/20 kuralları için bizi takip edin…

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)