Dijital Pazarlama Uzmanı İçin 10 Tüyo

Dijital Pazarlama Uzmanı İçin 10 Tüyo

Kendini sürekli yenileyen dijital dünyada pazarlama trendlerini ve sizi bir adım öne çıkartacak tüyoları öğrenmek ister misiniz? Sadece büyük markaları değil, küçük işletmeleri de yakından ilgilendiren ve işinize yarayacak 10 tüyoyu sizin için listeledik. Dijital pazarlama uzmanı olanların bu tüyoları kaçırmamasını öneririz.

1. Pazarlama ve Marka Bilinci Oluşturma Arasındaki Farkı Bilin

Dijital pazarlama uzmanları her şeyden önce pazarlama ve markalaşma arasındaki farkı özümsemelidir. Bu iki terim bazen birbirinin yerine kullanılsa da aslında anlamları çok farklıdır.

Markalaşma, müşterinizin işinizi nasıl algıladığıyla ilgilidir. Sunduğunuz ürün veya hizmet değil; logo, web sitesi tasarımı ve çeşitli platformlardan müşterilerinize gönderdiğiniz tüm mesajlar markalaşma sürecinin bir parçasıdır.

Dijital pazarlama ise markalaşma çabalarınızı güçlendirmek için tasarlanmış satış taktikleridir. İlgi uyandırmak ve sosyal medya platformlarında topluluk oluşturmak yerine, ürün ve hizmetlerine daha fazla odaklanmış pazarlama kampanyaları yürüttükleri için birçok küçük işletmenin başarısız olduğu yer tam olarak burasıdır.

Ürün veya hizmetlerinizi sosyal medyada açıkça tanıtmak, sadık takipçilerden oluşan topluluklar oluşturmanıza yardımcı olmaz. Bu iki önemli alan arasındaki farkı daha iyi kavrayabilmek ve etkili şekilde kullanabilmek adına güçlü bir altyapıya sahip olmanız size fayda sağlar. İyi bir Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı kendi vizyonunuzu ve pazarlama anlayışınızı hayata geçirebilmeniz için yol gösterici olabilir.

2. Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin

Google tarafından yapılan araştırmaya göre, insanların % 49’u, kötü bir mobil deneyim yaşadıkları markalardan bir daha alışveriş yapmayacaklarını söylüyor.

Dijital pazarlama uzmanı olarak web sitenizi mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Böylece hızlı çalışan, iyi bir UX ve UI tasarıma sahip mobil sitelerde ziyaretçiler sayfalar arasında beklemek ya da boğulmak yerine satın almaya odaklanacaklardır.

3. Hedef Öne Çıkan Snippet’ler

Uzun yıllar boyunca SEO’nun amacı, sitenizi arama sonuçlarının “bir numaralı” konumuna getirmek oldu. Şimdi ise hedef, “sıfır noktası” yani “Öne Çıkan Snippet”lerde daha fazla SEO görünürlüğü elde etmek. 2021 SEO ve dijital pazarlama eğilimleri buna öncelik veriyor.

Öne çıkan snippet, diğer arama sonuçları girişlerinden farklı çalışır. Küçük bir kutu içinde ve üstte görünür. Etkileşim sağlamak adına sahip olduğu pek çok faydanın yanı sıra snippet’ler bazen Google Asistan tarafından da sesli aramalarda okunur olabilir.

4. Görsel Aramalar İçin Görsel ve Video SEO

Mevcut resimlerinizle bir arama yapabileceğinizi, hatta arama için çektiğiniz fotoğrafları kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?  Daha fazla kullanıcı bu görsel arama tekniklerini keşfettikçe, SEO da değişmeye başladı.

Eğer bir e-ticaret markasıysanız, kendinizi Google Lens’e alıştırın. SEO tekniklerinizi doğru kullanın ve potansiyel müşteriler, ürünler veya barkodlar için resim araması yaptığında, dijital pazarlamanızı bir adım öteye taşıyarak rakiplerinizden trafik çekin.

5. İnteraktif İçerikler Pazarlayın

Etkileşimli içerik katılımı artırmanın yanı sıra kullanıcıları eğlendirir. Testler, açık uçlu sorular, anketler, yarışmalar, hediye çekilişleri, anketler vb etkileşimli bir dijital pazarlama stratejisi markanız için başarılı sonuçlar doğuracaktır.

Etkileşimli içerik ayrıca kişiselleştirmeye yönelik daha büyük bir eğilimin parçasıdır. Kullanıcıların seslerini duyurmalarına imkan tanımak, markayla daha kişisel bir bağ kurmalarını sağlar. İnteraktif içerik pazarlamasını veri toplamak için de kullanılabilirsiniz.

6. Canlı Yayın Yapın!

Canlı yayın yeni bir şey değil, ancak yüz yüze etkileşimin sınırlı olduğu Covid-19 pandemisinde, daha çok insan tarafından benimsendi. Bu da dijital pazarlamacıların canlı yayın üzerine daha fazla strateji geliştirmesine, farklı platformlarda müşterileriyle canlı yayınlar aracılığıyla daha fazla etkileşime girmesini sağladı.

Bunun en iyi yanı yüksek bütçeli prodüksiyonlara ihtiyaç duymamanız! Sadece bir akıllı telefon veya iyi bir web kamerası dünyaya açılmanız için yeterli.

7. E-posta Stratejinizi Optimize Edin

HubSpot’a göre pazarlamacıların yaklaşık % 80’i son 1 yılda e-posta etkileşiminde artış gözlemlediğini bildirmiş. Pazarlama kampanyalarında daha fazla e-posta kullanmayı düşünüyorsanız hiç gecikmeden kolları sıvayın deriz, çünkü istatistikler e-posta pazarlamasının küçük işletmeler için en yüksek yatırım getirisine sahip olduğunu gösteriyor.

8. Sesli Arama İçin Optimize Edin

Dijital Pazarlama Enstitüsü’ne göre:

Bir sesli arama stratejisini benimsemek (…) ilişkileri geliştirecek ve marka bağlılığı oluşturacak benzersiz ve optimize edilmiş bir müşteri deneyimi oluşturmakla ilgilidir.”

Müşteriler evde akıllı cihazları benimsemeye devam ettikçe, sesli aramaya yatırım yapan markalar rekabette öne çıkacak. Ürün ve hizmet için doğru stratejiyi belirlemek de dijital pazarlama uzmanı sorumluluğunda olacak.

9. Microinfluencer Tercih Edin

İşletmeler tek bir büyük isme odaklanmak yerine bütçelerini daha küçük, ortalamanın üzerinde sayıda fakat sadık bir sosyal medya takipçisine sahip microinfluencer’lar arasında bölüştürmeyi, yarışmalar ve ürün hediyeleri yoluyla geri dönüş oranlarını artırmayı tercih ediyor.

10. Dijital Pazarlama Uzmanı Formülü: AIDA

Dikkat, İlgi, İstek ve Eylem (Attention, Interest, Desire and Action). Bu pazarlama stratejisi 1898’den bu yana kullanılıyor ve hala popüler.

Potansiyel müşterinin dikkatini çekmek, onda bir istek duygusu yaratmak, kalplerini kazanmak ve sorunlarına bir çözüm sunmak tüm dijital pazarlama kanallarında son derece iyi çalışıyor.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)