Video İçerik SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur?

Video İçerik SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur?

Arama motorları, kullanıcılarına en alakalı içeriği sunabilmek için devamlı bir dönüşüm halinde. Son yıllarda tahtını iyice sağlamlaştıran video içerikler de bu dönüşüm sırasında öne çıkanlardan biri olmayı başarıyor. Çünkü araştırmalar video içeriklerin daha dikkat çekici ve akılda kalıcı olduğu konusunda oldukça hemfikir. Asıl soru ise video içerik SEO’ya nasıl yardımcı oluyor?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) arama sonuç sayfalarında görünürlüğünüzü arttırmanız için yapmanız gerekenleri kapsar.  Yani tüm çevrimiçi pazarlama varlığının temelidir; katılımları, dönüşümleri ve sonuç olarak da karınızı artırmayı doğrudan etkiler. Bu yüzden siteler için oldukça önemlidir.

Sitenizin aramalarda ilk sıralara yükselmesi bu kadar önemliyken, video içeriğin gücünü de kullanmadan geçmek olmaz. Pek aşina olmadığımız “video içerikleri SEO ile uyumlandırma süreci”nde ise  birkaç nokta site başarınızı beklentilerinizin üstüne bile çıkabilir.

Video içerik neden bu kadar önemli?

Çünkü Google önem veriyor. Dünyanın en çok tercih edilen arama motorunun sonuç sayfalarında kullandığı algoritma elbette, SEO’nuzu nasıl geliştireceğiniz konusunda etkili olacak.

Google, sadece metinler üzerinden bir değerlendirme yapmayı bıraktı. Kullanıcılarını daha net sonuçlara ulaştırmak için tam olarak ne sunmak istediğinizi öğrenmeye çalışıyor. Yani, Google‘a göre sitenizde metinlerin yanında kaliteli videolar da varsa sayfalarınız daha çeşitlidir ve öncelik artık sizindir.

Tabii, video içerik ve SEO bağlantısı yalnızca Google için bir kriter değil. Dünya çapındaki diğer arama motorları ve en önemlisi Youtube‘da sizi diğerlerinden ayırt edici bir hale getirebiliyor. Verilerin görselleştirilmesi üzerine gidilen bir dönemde Youtube kendine ayrı bir alan yaratmayı başarmış tartışmasız en etkili platformlardan.

Gerek ticari gerek bireysel anlamda büyük imkanlar sağlayabilen Youtube’da yaptığınız doğru SEO doğru kitleye ulaşmanız için oldukça önemli. İzlenme sayısı, beğeni, yorum gibi değerlendirme araçlarında avantaj sağlar. Youtube için SEO önerileri yazımızı hala okmadıysanız

Videolar en iyi hikaye anlatıcıları

Yazılı içerikler insanların ilgisini üzerine toplamak konusunda etkisiz kalabiliyor. Fotoğraf veya görsellerin ilgi çekiciliği ve akılda kalıcılığı tartışılamaz ama bu sefer de derdimizi tek bir kareye sığdırma sorunu ile karşılaşıyoruz. Videolar tüm bu içeriklerin iyi yönlerini toplayarak içerik üreticilerinin ve izleyicilerin en yeni gözdesi haline geliyor.

Bu noktada ise videonuzun kalitesi büyük önem taşır. İçeriğiniz izleyiciye bir şeyler sunmalı, izleyenleri güldürebilir, eğitebilir, şaşırtabilir veya şok edebilir olmalıdır.  Hatta tüm bunların birleşimi ile gündem yaratabilirsiniz. Derdinizi anlattıktan sonra ise geriye yalnızca akıllıca SEO yapmak kalıyor.

Kaliteli bir trafik yakalama şansı..

İçeriğinizin başarıya ulaşmasını istiyorsanız, öncelik her zaman hedef kitlenizi iyi tanımanızdır. Video içerik için de durum böyledir. Hedef kitlenizin yaş aralığı, eğitim düzeyi, cinsiyeti nedir? Ürününüzü hedef kitlenize anlatmak için en etkili yol ne olabilir? Video içeriğin amacı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabını hazırlanmadan içerik hazırlanma aşamasına geçmek mantıksız olacaktır.

Aldığınız yanıtlarına göre hazırlayacağınız içerik sizi belirlediğiniz hedef kitleye başarı ile ulaştırır. Bu sayede içeriğinizden beklediğiniz aksiyon sağlanabilir.

Diğer yandan insanların Youtube ve sosyal medya kanalları üzerinden video izleyerek sayfanızı ziyaret etme oranı daha yüksektir. Zaten bu da video içeriğe yatırımların artmasının temel sebebidir. Yani, ne kadar çok video içeriği oluşturursanız sayfanıza o kadar trafik çekmiş olursunuz.

Video içeriklerinizle insanları sayfada daha uzun kalmaya davet edin

Sayfa ziyaretçilerinin sitenizde kalma sürelerinin önemini biliyor musunuz? Sitenizin yüksek bir trafiği varsa ancak ziyaretçiler sayfada kalış süreleri birkaç saniye ile sınırlıysa bu içeriğinizin etkili olamaması  ve ziyaretçilerin aradıkları cevaplar için başka yerlere gittiğinin habercisidir.

İnsanların video izleme oranı bir blog yazısı okumasına göre daha yüksektir. Sayfanıza gelenlerin kalıcı olmasını sağlamak için video etkili bir yöntemdir. Böylece arama motorları algoritmalarında üst sıraya taşır.

Sonuç

Video içerikler SEO’nuzun değerini arttırmanıza yardımcı olur. Arama motorlarında üst sıralara yerleşmeniz için videolar büyük bir avantaj olabilir. Sizin yapmanız gerekenler ise kaliteli video ve başarılı SEO. Kaliteli içeriğinizle doğru kitleye ulaştıktan sonra sitenizin başarılar kazanmaması için önünüzde bir engel yok.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)