SEO Nedir ve Küçük İşletmeler İçin Nasıl Çalışır?

SEO Nedir ve Küçük İşletmeler İçin Nasıl Çalışır?

“SEO nedir ve nasıl çalışır?”ı açıklayabilmek adına bu basit SEO rehberini hazırladık. İşinizi nasıl etkilediğini ve iyi durumda olmak için neler yapmanız gerektiğini daha iyi anlayabilmeniz için SEO’nun bazı temel özelliklerini de ele alacağız.

Eğer hala buradaysanız, muhtemelen bu soruların cevabını siz de merak ediyorsunuzdur. O zaman haydi başlayalım.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen ve web sitenizi arama motoru sonuç sayfasından organik veya ücretsiz trafik almak için optimize etme sürecini ifade eden bir kısaltmadır.

Başka bir deyişle, SEO, sitenizi bir arama motoru için daha çekici kılan web sitesi tasarımı ve içeriğinde belirli değişiklikler yapmayı içerir. Bunu, arama motorunun web sitenizi arama motoru sonuçları sayfasında en iyi sonuç olarak göstermesini umarak yapabilirsiniz.

Sıralamayı etkileyen tüm farklı faktörler söz konusu olduğunda arama motoru optimizasyonunu oldukça karmaşık bulabilirsiniz, ancak temel süreci anlamak o kadar da zor değil.

SEO, kuruluşların sitelerinin alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama motorlarında yüksek sıralarda olduğundan emin olmak için geçtiği süreçtir. Örneğin, bir kuş evinin nasıl inşa edileceği hakkında bir yazınız olduğunu varsayalım. İçeriğinizi doğru kişilerin önüne getirmek için, bu blog yayınınızı “kuş evi inşa etmek” ifadesini arayan herkes için en iyi sonuç olarak görünecek şekilde optimize etmeniz gerekir.

İşletmeniz için SEO’nun birçok faydası vardır. SEO’nuzu geliştirerek, arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza ve onlarla etkileşime geçmenize yardımcı olur. Daha ilgi çekici ve etkili SEO odaklı içerikler oluşturarak, daha hedefli organik trafik getirme şansınızı artırabilirsiniz.

SEO’yu Etkileyen Faktörler

Artık SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre, arama motoru optimizasyonu sıralamanızı etkileyebilecek bazı faktörlere göz atalım. 

Arama motoru devi Google, siteleri sıralamak için kullandıkları algoritmayı asla vermeyecek gibi gözüküyor. Ancak, arama motoru sonuç sayfası (SERP) sıralamalarını etkileyen bazı faktörler hakkında oldukça iyi bir anlayışımız var. Bu faktörler, aşağıda ele alacağımız hem sayfa içi hem de sayfa dışı faktörleri içeriyor.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO’yu Etkileyen Faktörler

1. İçerik Pazarlaması

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO’nun bazı faktörlerine dalmadan önce, içerik hakkında konuşalım. İçerik, hem arama motorlarını çekmede hem de kuruluşunuzun site ziyaretçileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmada etkilidir.

Sitenizde ne kadar kaliteli ve alakalı içerikler varsa, arama motorlarının sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralara yerleştirme olasılığı o kadar artar.

Benzer şekilde, sitenizde ne kadar ilgi çekici ve etkili içerik varsa, ziyaretçilerinizin web sitenizde kaliteli zaman geçirme ve hatta belki de satın alma işlemi yapma olasılığı artar.

Hem arama motorları hem de ziyaretçileriniz için optimize edilmiş içerik oluşturmanın sırrı, iyi yazılmış ve kitlenizle en alakalı konular üzerinde çeşitli içerikler oluşturmaktır.

İçerik teklifinizi ve dolayısıyla arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için odaklanabileceğiniz birkaç içerik türü şu şekilde olabilir:

 • Blog Gönderileri ve Makaleler
 • Sosyal Medya İçeriği
 • E-kitaplar ve Teknik İncelemeler
 • Nasıl Yapılır Kılavuzları ve Eğiticileri
 • Videolar ve Ses Kayıtları
 • Infographics veya Diğer Görsel İçerikler

Siteniz için içerik oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli şey de SEO anahtar kelimeler ve kelime öbekleridir. Bunlar, bir arama motoru kullanıcısının sorularına veya ilgili ürün ve hizmetlerine cevap ararken yazabileceği alakalı kelimeler ve kelime öbekleridir.

Bu anahtar kelimeler ve kelime öbekleri etrafında içerik oluşturduğunuzda, arama motoru sonuç sayfasında bu anahtar kelimeler için daha yüksek sıralama şansınızı artırırsınız.

İçeriğinizi ve dolayısıyla arama motoru sıralamanızı etkileyebilecek başka bir faktör, içeriğinizin ne kadar taze olduğudur. Tazelik temel olarak kuruluşunuzun sitenize ne sıklıkta yeni içerik gönderdiğini ifade eder.

Ancak, yeni içerik oluşturmak, içeriğinizi güncel tutmanın tek yolu değildir. Ayrıca, içeriği güncelleyerek, daha etkili hale getirmek için yeniden yazarak veya zamanla yeni bilgi ve istatistikler ekleyerek içeriğinizi yenileyebilirsiniz.

İçerik oluşturmak zaman ve kaynak gerektirse de, emin olun sonunda para kazanmaktan daha fazlası olacaktır. Misal, birkaç blog yazısı oluşturarak başlayın. Bir grup sadık takipçiniz olduğunda, kuruluşunuz yeni potansiyel müşteriler çekmek ve onlarla etkileşime geçmek için farklı medya türleri oluşturmaya çalışabilir.

2. Sayfa İçi SEO

Sayfadaki SEO faktörleri, web sitenizde gerçekleşen unsurlardır. Bunlar üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz şeylerdir. Yani SEO için en iyi uygulamaları takip ederek zaman içinde bu faktörleri iyileştirmek için çalışabilirsiniz. Bu, içerik pazarlamanızın ötesinde, sitenizin HTML’sinin daha derin düzeylerine kadar gider.

Arama sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilecek sayfa içi SEO faktörlerinden sadece birkaçı :
 • Başlık Etiketi –  Her sayfadaki başlık etiketi, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu söyler. Bu, hem içeriğinizin odaklandığı anahtar kelime hem de işletme adınız dahil 70 karakter veya daha az olmalıdır.
 • Meta Description –  Web sitenizdeki meta açıklaması, arama motorlarına her sayfanın ne hakkında olduğu hakkında biraz daha bilgi verir. Bu kısım, anahtar kelimenizi içermeli ve okuyucuya içeriğin ne hakkında olduğunu anlatmak için yeterli ayrıntı sağlamalıdır.
 • Alt başlıklar – Yalnızca ziyaretçilerinizin okumasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda SEO’nuzu geliştirmenize de yardımcı olabilir. Arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.
 • Dahili Bağlantılar –  Dahili bağlantılar oluşturmak veya sitenizdeki diğer içeriklere bağlantılar oluşturmak, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir. Örneğin, belirli bir ürün veya hizmetin değeri hakkında bir gönderi yazıyorsanız, blog yayınınızdaki ürün veya hizmet sayfasına bağlantı verebilirsiniz.
 • Resim Adı ve ALT Etiketleri –  Web sitenizde veya blog içeriğinizde resim kullanıyorsanız, resim adınıza ve alt etiketine anahtar kelimenizi veya kelime öbeğinizi de eklemek istersiniz. Bu, arama motorlarının resimlerinizi daha iyi dizine eklemesine yardımcı olur; bu, kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için resim araması yaptığında görünebilir.

SEO anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi sayfalarınıza stratejik olarak yerleştirirken, aşırı optimizasyondan kaçınmak da önemlidir. Google ve diğer arama motorları, içerik boyunca çok fazla anahtar kelime kullanmaya çalışırsa sayfanızı cezalandırır.

Ayrıca, her içeriğin yalnızca bir veya iki anahtar kelimeye odaklandığından emin olmalısınız. Bu, içeriğinizin spesifik ve alakalı olmasını sağlar.

Site içeriği arama motoru sıralamalarınızda hayati bir rol oynasa da, site mimarinizi de dikkate almak önemlidir. Arama motorlarının sayfalarınızı ve içeriğinizi taramasını kolaylaştıran bir web sitesi tasarımı kullanmayı tercih etmelisiniz.

Ki bu konudaki bir başka endişe de, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığıdır. Birçok tüketici, mobil cihazları aracılığıyla arama yapıyor. Bu kullanıcıların web sitenizi mobil cihazlarından görüntüleyebildiğinden, okuyabildiğinden ve sitede gezinebildiğinden emin olmanız gerekir. Bu sadece kullanıcı deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda SEO’nuzu da etkileyebilir.

Sayfalarınız arasında dahili bağlantılar oluşturmak, bir site haritası oluşturmak ve site haritanızı arama motorlarına göndermek, sitenizin taranabilirliğinin artırılmasına yardımcı olabilir ve arama motorlarınıza içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlayabilir.

3. Sayfa Dışı SEO

Kuruluşunuzun kontrol ettiği sayfa içi SEO öğelerine ek olarak, sıralamanızı etkileyebilecek sayfa dışı SEO faktörleri de vardır. Bu sayfa dışı faktörler üzerinde doğrudan kontrolünüz olmasa da, bu faktörlerin lehinize sonuçlanma şansınızı artırabileceğiniz yollar vardır.

Arama motoru sıralamalarınızı etkileyebilecek farklı sayfa dışı SEO faktörlerinden bazıları şunlardır:
 • Güven –  Güven, bir sitenin Google sıralamasında giderek daha da önemli bir faktör haline geliyor. Güveni artırmanın en iyi yollarından biri, yetkisi olan sitelerden kaliteli geri bağlantılar oluşturmaktır.
 • Bağlantılar –  Sayfa dışı SEO oluşturmanın en popüler yollarından biri geri bağlantılardır. Burada dikkatli olmakta fayda var! Spam siteleri ile yapacağınız linklerle arama motorlarından yasaklanmak hızlı ve kolay bir yoludur. Bunun yerine, kaliteli içerik oluşturan ve sitenize kendi içeriğiyle bağlantı kurabilecek olan  kurum veya influencer’larla ilişkiler kurmak için zaman ayırın.
 • Sosyal –  Bir başka önemli sayfa dışı SEO faktörü, beğeniler ve paylaşımlar gibi sosyal sinyallerdir. SEO’yu artırmak söz konusu olduğunda, ne kadar kaliteli içerik yayınlarsanız, insanların içeriğinizi başkalarıyla paylaşmasını sağlama olasılığınız o kadar artar.

İçeriğiniz ne kadar alakalı ve ilgi çekici olursa, başkalarının içeriğinizle bağlantı kurma ve sosyal medyada paylaşma olasılığı o kadar artar. İçeriğinize ne kadar çok güvenilirse, arama motorları da o kadar fazla güvenir.

Black Hat vs. White Hat SEO

SEO söz konusu olduğunda, kuruluşların arama motorları için sitelerini optimize etmeye yönelik iki farklı yaklaşım vardır: Black Hat ve White Hat SEO .

Bazı kuruluşlar sadece SEO ile ilgilenir, böylece içeriklerini hızlı bir şekilde sıralayabilir ve kısa vadede biraz para kazanabilirler. Black Hat SEO, içeriği yalnızca arama motorları için optimize etmeye odaklanan taktikleri içerir.

Bu, kuruluşların site içeriklerini okuyacak ve sitede gezinecek ziyaretçileri düşünmedikleri anlamına gelir. Bu kuruluşlar, site sıralamalarını hızlı bir şekilde yükseltmek için kuralları büker veya kırarlar.

SEO’ya bu yaklaşım, sonunda, spam gibi bir sürü okuması ve bakması genellikle zor olan sayfalar üretir. Siteler düzgün bir şekilde optimize edilmiş olanlardan daha hızlı sıralanabilir olsa da, bu siteler genellikle çok hızlı bir şekilde arama motorları tarafından cezalandırılır veya yasaklanır. Suçun ciddiyetine bağlı olarak, siteniz cezalardan geri dönemeyebilir.

Black hat SEO taktikleri hızlı bir şekilde rütbe kazanmanıza yardımcı olabilir, ancak kuruluşun sürdürülebilir ve uzun yıllar boyunca yeni potansiyel müşteriler getirebilecek bir site oluşturma şansını mahveder.

Öte yandan, white hat SEO arama motorları için web sitenizi optimize etmek ve çevrimiçi sürdürülebilir bir iş kurmak için etkili bir yaklaşımdır. Arama motoru optimizasyonuna yönelik bu yaklaşım, sitenin içeriğini tıklayacak ve okuyacak kitleye odaklanmayı içerir.

SEO’nun bu türünün amacı, arama motorunun optimizasyon kurallarını takip ederken okunması ve gezinmesi kolay bir sitede mümkün olan en iyi içeriği üretmektir.

Zamanla daha fazla organik trafik getirecek sürdürülebilir bir çevrimiçi iş kurmanın tek yolu, SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmek ve ziyaretçilerinizin değerli bulacağı etkili içerik oluşturmaktır.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır: Son Çıkarımlar

“SEO nedir ve nasıl çalışır?” hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, artık SEO’nuzu iyileştirmek ve arama motoru sonuç sayfasında sıralamanızı yükseltmek için sitenizde değişiklik yapmaya çalışabilirsiniz.

Unutmayın, SEO sıralamanızı etkileyen birçok faktör var, ancak dikkate alınması gereken en önemli şey, içeriğinizin değerli ve hedeflediğiniz kitleyle alakalı olup olmadığıdır.

Arama motoru optimizasyonunun sihrini göstermesinin zaman aldığını unutmayın. Bir gecede SEO’nun faydalarını deneyimleyemezsiniz. Sıkı çalışmanızın sonuçlarının tadını çıkarmak aylar alabilir.

Bununla birlikte, ziyaretçilerinize yardımcı olmaya odaklanan kaliteli içerik oluşturarak SEO’nun en iyi uygulamalarını izlemek, önümüzdeki  yıllarda yeni organik site trafiği getirmeye devam edecek sürdürülebilir bir çevrimiçi işletme kurmanın en iyi yoludur.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (5)

GAMZE

02 Mar 20

👏🏼👏🏼👏🏼

NURSEL

02 Mar 20

Çok başarılı olmuş ❤️

AYŞE

02 Mar 20

Bilgilendirici ve güzel bir yazı teşekkürler 👏✨

BERKE

02 Mar 20

Bilgilendirici ve yol gösterici bir yazı olmuş.

YUNUS

17 Mar 20

Çok güzel bilgiler, zevkle okudum. Teşekkürler