SEO’nun Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

SEO’nun Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Her geçen gün önemi giderek artan SEO’nun (Search Engine Optimization) sizlere sağladığı faydalar üzerine bir araştırma yaptık. Gelin hep birlikte sunduğu faydalar üzerine sizler için kaleme aldığımız yazımıza geçelim.

1. SEO Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimine Yol Açıyor

Web sitenizi geliştirmenin ve en üst sıralarda çıkarmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri de kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimi müşterilerinizin web sayfalarında kolay gezinmesi veya mobil uyumlu bir web sitesi yapılandırması için gerekli bilgi, ilgili fotoğraf veya videolarla kullanılmasıyla sağlar. Bütün bunlar daha iyi bir kullanıcı deneyimine yol açar. Bu da daha fazla tıklama, daha fazla potansiyel müşteri, daha iyi markalaşma ve daha yüksek dönüşüm oranları ile sonuçlanmasına olanak tanır. Bu da arama motoru sitelerinin aradığı şeydir, bu nedenle kullanıcı deneyimine web sitemizde önem vermeliyiz.

2. Yüksek Dönüşüm Oranı

Hedef pazarınızda, üst pozisyonunuzu koruduğunuz sürece müşterileriniz sizi daha iyi tanıyacak.
Müşteriler markanızı daha yakından tanıdıkça ve ürünler / hizmetler hakkındaki bilgileri arttıkça, müşterilerinizi satışa ikna etmeniz daha da kolaylaşacaktır. Bu da her geçen gün yüksek dönüşün oranı elde etmenize imkan sunacak.

3. SEO Daha İyi Maliyet Yönetimini Geliştirir

SEO reklam maliyetlerini düşürür. Zaten üst sıralamaya sahipseniz, tıklama başına ödeme yapmanıza veya sayfanıza reklam vermenize gerek kalmaz. İnternet kullanıcıları arama bağlantılarınızı tıkladıkları sürece arama sonuçlarının üstünde kalmaya devam edeceksiniz.
Buna ek olarak, müşteri adayı oluşturma ile ilgili etkinlikler arasında arama motoru optimizasyonu, sosyal medya yönetimi, blog oluşturma, yönlendirmeler, vb. bulunur. Bunların en güzel yanı hepsinin maliyeti çok az veya hiç yoktur.

4. SEO, Yerel Kullanıcıları Arama Sonrası Fiziksel Mağazayı Ziyaret Etmeye Teşvik Ediyor

Araştırmalar gösteriyor ki, Google’da arama yapan müşterilerin yerel mağazayı ziyaret etme eğilimi oldukça yüksek. Örneğin internette yemekle ilgili aramaya yapan kişiler ilk sıralarda çıkan restoranı inceler ve daha sonrasında ilgisini çektiyse ziyaret eder ve o restoranın müşterisi olur.

5. Marka Güvenilirliğini Arttırıyor

Birinci, ikinci veya üçüncü sırada yer almak müşterilerinize, sektördeki en iyi oyunculardan biri olduğunuzu düşündürür. Popüler olduğunuzu ve birçok kullanıcının da sizi aradığının bir göstergesidir. Öte yandan, müşteriler arama motorunun sonuçlarının altındaysanız, henüz bilinmediğinizi hatta sektörde yeni bir oyuncu olduğunuzu düşünebilirler.

6. SEO, Marka Farkındalığının Kurulmasına Yardımcı Oluyor

Marka Farkındalığı, hedef pazarın bir markayı ne ölçüde tanıdığıdır. Bu durum, müşterilerinizin ürün veya hizmetinize ne kadar aşina olduklarını belirtir.
“Marka bilincini oluşturmak, bir ürünün tanıtımında önemli adımlardan biri.”
Arama Motoru Optimizasyonu, ürününüzü düzenli ve organik arama yoluyla kolayca bulunmasını sağlar. Sıralamanın başında kalmak, İnternet kullanıcılarının sizi daha fazla görebilmelerine olanak sunar. Böylece, bağlantınızın tıklanma eğilimini arttırır, bu da kullanıcıları web sitenize yönlendirir. SEO’nun işletmeniz için sağladığı faydalardan biri, markanızın bilincini daha da ileriye götürmek. Oldukça başarılı olduğu ise tartışılmaz bir başarıdır.

7. Web Sitenizin Mobil Dostu Olmasını Sağlıyor

Google Arama’ya çeşitli parametreler eklediğinden web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu çalışmasına da olanak sunuyor. Google Arama yaptığı açıklamlarla, mobil kullanımın web sitelerinin Google Arama’daki sıralaması üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirtti. Bu değişiklik daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve web sitelerinin daha kolay gezinilmesine olanak sundu.

8. Uzun Vadeli Bir Pazarlama Stratejisi Olabilir

En üst sıralara ulaşmanız zaman alsa da, sizi listeden aşağı çekmek de zaman alıyor. SEO uzun vadeli bir pazarlama stratejisidir. Altı (6) ay, bir web sitesinin optimum sıralamayı sürdürmesi için minimum süredir.
Google algoritması değişmediyse( çok zor (: ) veya diğer rakipler SEO stratejilerini geliştirmediyse, sizi arama sıralamasından aşağı çekmek kolay değildir.

9. SEO Pazar Payı Kazanmanıza Yardımcı Olur

Arama listesinin başında olmak, web sitenizin internet kullanıcıları tarafından bulunma eğiliminin yüksek olduğu anlamına gelir. Bu kullanıcılar potansiyel müşterileriniz olarak kabul edilir. Gerekli bilgileri web sitenizden bulduklarında, böylelikle potansiyel müşterileri olmanın ilk adımı atılmış düşünülebilir. Müşteriler ürün satın alabilir, üyelik için kaydolabilir veya bir bültene abone olabilir. Böylelikle dönüşüm oranınız artar. Bu olduğunda, pazardaki payınız giderek artar dahada kazanırsınız.

10. Sosyal Medyada Takipçilerinizi Artırıyor

Zamanla, arama motoru sitelerinin ilk sayfasına iniyorsunuz, gittikçe daha fazla insan sizi tanıyor. Markanızın farkındalığı, çeşitli sosyal medya kanallarında bile ilerleyebilir. Kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiklerinde, sosyal medya simgelerinizi tıklamaları ve sonunda sizi takip etmeleri daha olasıdır.

11. SEO Web Sitesi Hızını Artırır

Web sitenizin hızı, çeşitli arama motoru web sitelerinde sıralamanızı etkileyebilir. Web siteniz için iki saniyelik bir yükleme süresi gecikmesinin nelere mal olacağını biliyor musunuz? Satışınlarınız % 4,3’ünü kaybetmenize. Müşteri memnuniyetini azaltmaktan kaçınmak ve daha iyi kullanıcı deneyimi elde etmek için hız önemlidir.

12. SEO Sizi Rekabetin Ötesine Taşıyor

Genel pazarlama planınıza dijital pazarlama stratejileri uyguladıktan sonra bir işletme olarak büyüyeceksiniz. Bu stratejiler arasında arama motoru optimizasyonu da bulunur. Bunların hepsini bir araya getirmek, pazardaki rakipler arasında öne geçmenize yardımcı olacaktır.
Tüm rakipleriniz sadece geleneksel pazarlamayı kullanıyorsa, rekabete ne kadar katılacağını hayal edin? Dijital dünyadaki gelişmelere ayak uydurursanız, rekabetin önüne geçersiniz. Bu dönem sürekli değişiyor, değişikliklere iyi uyum sağladığınızdan emin olun.

Umarım iyi bir SEO hizmetinin sizlere sunduğu faydaları hakkıda verdiğim bilgiler yararlı olmuştur. Yeni yazılarımızda görüşmek üzere.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)