Diziler, Festivaller ve Sosyal Medya Entegrasyonu

Diziler, Festivaller ve Sosyal Medya Entegrasyonu

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Burcu Bayır
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, son yıllarda televizyon izlerken reklam aralarında kanal değiştirmiyoruz. Peki, onlarca yıllık bu alışkanlığımızı değiştirmemizin sebebi ne? Tabi ki ‘İkinci Ekran!’

Akıllı telefonlar ve tabletler artık hayatımızı öylesine esir almış durumda ki, en sevdiğimiz diziyi veya programı izlerken bile televizyon ekranından daha çok cep telefonumuza/tabletimize bakıyoruz. Özellikle Twitter, Facebook gibi çevrimiçi mecralar televizyon izleme alışkanlığımızın çok önemli bir parçası haline geldi.

Görüyoruz ki artık her dizinin ya da programın bir “hashtag”i (etiket) var. İzleyicilere sadece pasif izleyici olmak yetmiyor. Hashtag havuzunda izlediklerini paylaşıyor, tartışıyor ve dolayısıyla sosyalleşiyorlar. “Sosyal TV İzleyicileri” denilen bu kitle, Ajans Press’in verilerine göre 2016 yılında televizyon yayınları üzerinden 31 milyon içerik üretti. Kısacası artık yapımları Twitter ve Facebook’tan izler hale geldik.

Akıllı telefon, tablet ve hatta akıllı tv aracılığıyla sosyal medya kullanımının bu kadar artması her geçen gün yeni bir sosyal medya ve televizyon entegrasyonunu beraberinde getiriyor ve getirmeye de devam edecek görünüyor. Gelin bu entegrasyonu başarıyla hayata geçirebilmiş yeni nesil online televizyon kanalı olan Blu TV ve Puhu TV’yi birlikte inceleyelim.blu tv

Blu TV Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eski adı Dsmart-Blu olan Blu TV, Doğan TV’nin bir uygulamasıdır. Çevrimiçi ücretli video hizmeti sunan Blu Tv’nin yedi günlük ücretsiz deneme süresi vardır. Yerli ve yabancı kategorisinde yer alan film ve diziler HD kalitesinde, Türkçe dublajlı ya da orijinal dilde Türkçe altyazılı izlenebiliyor.

Twitter’da 6.386 takipçisi olan kanal, kendi orijinal yapımı olan dizi ve belgesellerle de adından sıkça söz ettiriyor. Sosyal medya hesaplarında genellikle dizi ya da filmlerin fragmanlarını ve ünlü oyuncu ya da yönetmenlerin bizler için izlememizi tavsiye ettikleri filmleri paylaşıyorlar.

fi_1Puhu TV Nedir, Nasıl Kullanılır?

Türkiye’nin en yeni online TV uygulaması Puhu TV, bir Doğuş Holding ürünüdür. Yüzlerce dizi ve filmi yüksek kalitede izlemenize olanak sağlayan televizyon kanalı tamamen ücretsizdir. Bilgisayarınızdan, akıllı telefonunuzdan, tabletinizden ve Smart TV’nizden üye olmadan ya da isterseniz üye olarak izleyebilirsiniz. Üye olmanız halinde Puhu TV sizin alışkanlıklarını analiz ederek size özel içerikler önerir, filmi yarım bıraktığınız yerden devam etme olanağı sunar, ilgilendiğiniz yapımlarla ilgili size bildirim gönderir. Puhu TV aynı zamanda geçmiş zamanların popüler olmuş dizilerini de size tekrar yüksek çözünürlükte izleme olanağı sunuyor.

Twitter’da 18.154 ve Facebook’ta 35.630 hayranı bulunan ve aktif bir şekilde paylaşım yapan Puhu TV, özellikle kendi yapımı olan dizisiyle ön plana çıkıyor. Sosyal medyada adından çokça söz ettiren yapım neredeyse internet fenomeni haline geldi diyebiliriz. Dizi karakterleri adına açılan parodi hesaplar bile ilgiyle takip ediliyor. Onedio içeriklerine de sıkça konu olarak bilinirliğini artırıyor.

Festivaller ve Sosyal Medya

Yukarıda bahsettiğimiz sosyal medya gücü aynı şekilde festival organizasyonları için de geçerli elbette. En doğru hedef kitleye ulaşabilmek ve katılımcıları etkinliğe daha fazla entegre edebilmek için kullanılan mecralar aynı. Örneklerle ifade etmek gerekirse 18 – 21 Mayıs tarihleri arasında “Dünyadan Çıkış Yolları” temasıyla gerçekleşecek olan Cappadox Festival’in sosyal medya hesapları Ocak ayından itibaren çalışmalara başladı. Festival kapsamında düzenlenecek olan atölyeler, söyleşiler, konserler, yürüyüşler, sergiler, yoga etkinlikleri ve buna benzer organizasyonlar her gün festivalin resmi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından tanıtılıyor.

Önemli festivallerden bir diğeri olan Chill-Out Festival İstanbul 20 – 21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Lifepark’ta gerçekleşecek. Festivalin sosyal medya hesaplarından, sahne alacak olan sanatçıların tanıtımları sıklıkla yapılıyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıllarda düzenlenen etkinliklerden kareler de paylaşılıyor.chill-out

Festivallerde sosyal etkinlik etkileşimini sağlamak için birkaç öneri;

  • Katılımcıların neden bu festivale gelmesi gerektiğine yönelik bilgi verici bir yazı yayınlanabilir,
  • Festivalin konuşmacısı, sanatçısı vb. kişiler kendi sosyal medya hesaplarından içeriği duyurabilir,
  • Festivalin açılışı internetten canlı yayınlanabilir,
  • Sosyal medya canlı yayınıyla katılımcıların arasında dolaşılarak röportaj alınabilir,
  • Anketler düzenlenebilir,
  • Festivale katılan markalarla karşılıklı olarak içerik paylaşımlarında bulunulabilir,
  • Festival sonrası katılımcıların sosyal medya gönderileri paylaşılabilir,
  • Akıllı telefonlar için festival uygulaması geliştirilebilir.

 

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)