E-Mail Marketing (E-Mail Pazarlama) Nedir?

E-Mail Marketing (E-Mail Pazarlama) Nedir?

E-Mail Marketing nedir? Belirli bir kitleye ulaşmak için markaların hedefli gönderim yaptığı ürün tanıtımı, bilgilendirme ve kutlama mesajlarında elektronik posta yöntemini tercih etmesine E-Mail Marketing denir. Toplu mail gönderimi, en etkili ve en avantajlı pazarlama yöntemlerinden biridir. E-mail pazarlamanın yüksek dönüşüm almasının sebebi, hedef kitle ile doğrudan iletişim imkanı sunmasıdır. Doğru stratejilerle yapılan E-mail marketing markalar için yüksek kazanç sağlayan büyük bir avantajdır.

‘’Doğru Hedefe, Doğru İçerikleri, Doğru Zamanda Ulaştırmak”

Peki ilk E-mail kim tarafından gönderildi? Hiç merak ettiniz mi? 🙂

Popülaritesi, yaratıldığı günden beri büyümeye devam eden E-mail ilk olarak Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında gönderildi. 1978 yılında Digital Equipment Corp Pazarlama Müdürü Gary Thuerk ilk E-mail pazarlama kampanyasını başlattı. Yürüttüğü ilk spam E-mail pazarlaması sonrasında kampanya viral hale gelerek şirket toplamda 13 milyon dolar değerinde bilgisayar satmayı başardı. Gary böylece E-mail pazarlama modelini kullanarak hedeflediğinden daha büyük bir başarıya ulaştı.

O zaman hep birlikte ‘’I LOVE SPAM’’ diyoruz! 🙂

Türkiye’de her 3 kişiden 1’inin internette alışveriş yaptığı bu devirde güçlü bir E-mail pazarlamanın olmazsa olmazları; doğru hedefe, doğru içerikleri, doğru zamanda ulaştırmaktır.

Peki E-mail Marketing için en önemli unsurlar nedir?

1.Hedefleme (Doğru kişiye ulaşabilmek)

2.Zamanlama (Özel gün ve kampanya dönemi)

3.Kişiselleştirme (Alıcıya isimle hitap etmek ve özel hissettirmek)

4.Dikkat Çekici İçerik (Güçlü bir mesaj sayesinde hedef kitlede ilgiyi çekmek)

5.Raporlama (Dönüşümü takip etmek ve daha iyi kampanya oluşturmak)

E-Mail Marketing’de hedeflemeyi, zamanlamayı, kişiselleştirmeyi, dikkat çekici içerik oluşturmayı ve raporlamayı önemsemezseniz geri dönüşü yüksek beklemek sadece hayal olarak kalabilir.

Tabii E-mail Marketing için sosyal medyayı da unutmamak gerekir. Sosyal medyanın da reklamcılık için kullanımının artmasıyla birlikte “Beğen” veya “Paylaş” düğmelerine mail eklemek, müşterilerin markanıza bağlanması için ek bir yol sağlar. Markaların her gün onlarca reklam yayınladığı bu devirde sadece ”Bir Şey Göndermek” , mesajınızı herkesin göreceği anlamına gelmez. Gönderiniz, hedeflerinizin sosyal medya akışlarında bile görünmeyebilir. Ancak, bir E-mail okunana (veya silinene) kadar gelen kutusunda kalmaya devam edecektir.

O zaman mail gelen kutumuzun bu hale gelmesini sağlayan Gary Thuerk için tekrardan ‘’I Love Spam’’ diyoruz! 🙂

Unutmadan, siz hiç özel günlerde çevrenizden gelen toplu mesajlara maruz kaldınız mı? Peki bu durumda herkesin aynı tarzda yolladığı sıradan ve özel olmayan mesajları ne kadar ciddiye aldınız?
O zaman E-Mail Marketing’de fark yaratın!

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (2)

HUSEYIN

04 Apr 18

Teşekkürler Merve Hanım :)

MERIÇ

01 May 18

Yararlı bir makale olmus böylece ilk mail atan kişiyide öğrenmiş oldum teşekkür ederim.