E-Ticaret En Trend Alışveriş Modeli

E-Ticaret En Trend Alışveriş Modeli

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Elif Egeroğlu
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Hızı ve kolaylığı ile 7/24 alışveriş yapma seçeneği sunan e-ticaret, dijital çağın gereklerine uygun olarak hayatımızın en önemli noktasında yerini aldı.

Önceden almayı aklımızdan bile geçirmediğimiz ürünleri, ki bunlar ister yurtiçi ister yurtdışı kaynaklı olsun, gözümüz kapalı alabilecek konuma geldik. İlk zamanlarda, güvenilirliği ve hizmeti hakkında aklımızda soru işaretleri bıraksa da, aradığımız tüm ürünlerin ve hizmetlerin alışverişini internet üzerinden yapmak hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp, bunun yanında gelişen teknoloji ile beraber, ihtiyaçlara çabuk cevap vermeyi sağlayan alt yapılar ile yerini sağlamlaştırmıştır.

Dünyada 1994 yılından itibaren geçerli olan e-ticaret sistemi ; şuan Amazon, Ebay, Gearbest, Alibaba, Etsy  gibi e-ticarete yön veren firmalarla beraber, ülkemizde de Sahibinden.com, Gitti Gidiyor, Trendyol ve Hepsi Burada gibi markalarla beraber büyümeye devam etmektedir. Yukarıda bahsettiğim e ticaret siteleri ve bunun gibi birçok web sitesi şu an online alışverişin nabzını tutmaktadır.

Peki nedir e-ticarette bu kadar cazip olan?

Özellikle hizmetlerinin ve ürünlerin kalitesine önem vermeleri, ürün değiştirme garantisi, net teslim tarihleri ile benim ve birçok kişinin en çok tercih sebeplerim arasında gelmektedir. Diğer bir yandan sadece yukarıda bahsettiğim hizmetler dışında, ürün takip sürecini birebir görüntüleme ve gerek telefon gerek ise sosyal medya kanallarında bulunan hesaplarından müşteri temsilcilerine direk ulaşım kolaylığı sağlayan markalar ise bizlere bu sisteme adapte etti.

Sadece ilgilendikleri markaların ürünleri görmek isteyen kişiler için de, neredeyse tüm firmalar web sitelerini çoktan e-ticaret sitelerine dönüştürdüler bile. Çoklu satışlar yapan firmalardan ziyade, takipçisi olarak ilk alışverişimi yaptığım bir markanın ürününün teslim edilmesini beklerken aldığım haz ve mutluluk hala en unutamadığım deneyimimdir J Ayrıca online alışveriş siteleri müşterilerinin, kazanımlarını tam istedikleri ürün için harcamaya yönlendiriyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ürün satın alma aşaması gelene kadar kişiler; genel sipariş süreci öğreniyor, araştırmacı, gözlemci, takip vs. konularda kendilerini geliştirerek, bundan sonraki alışverişlerini de bu doğrultuda yapıyorlar.e-ticaret

Küçük bir firma olup olmamanızın hafife bile alınmadığı ve her tasarımın önem kazandığı bu sistem ; hem insanların daha yaratıcı olmasına hem de daha özgüvenli bir şekilde yola çıkmalarını sağlıyor. Küçük bir örnekle tamamlamak gerekirse, yıllardır kendi çapında tasarım yapan kız kardeşim şimdi kendi mağazasının açılışı ile beraber, Instagram üzerinden başlattığı ve yakın zamanda e-ticaret sitesi ile devam edeceği ticaret hayatında, emin ve mutlu bir şekilde ilerliyor. Böyle daha çok örnekle karşılaştığımız bir platformun, ilerlemesi ve geniş kitlelere ulaşması en büyük temennim diyebilirim.

Son olarak, gittikçe hızlanan bu sistemde siparişimizi, onayını vermeden kargolanmasına olanak sağlayan sistemden ve hatta dronlar ile siparişlerimizi teslim alacağımız günlerden bahsediliyor. Benim gelecekten beklentim ise tam bir Jetgiller havasında yaşamak, çokta uzak değiliz sanırım  🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)