E-Ticaret Sektöründe Amazon Türkiye Mercek Altına Alındı

E-Ticaret Sektöründe Amazon Türkiye Mercek Altına Alındı

Geliş süreci kadar faaliyete başlaması da olaylı ve bol aksiyonlu olan www.amazon.com.tr’yi denediniz mi? Ben de sizin için www.amazon.com.tr’yi inceledim ve denedim. Ee hadi o zaman yorumlamaya ve merak edilenleri yanıtlamaya başlayalım!

Bir süredir “Amazon en kısa zamanda Türkiye’de faaliyete başlayacak, Amazon Türkiye’ye girişini erteledi” gibi haberler ortada dolaşıyordu. Amazon, sürpriz yaparak Türkiye’de faaliyete başladığını www.amazon.com.tr adresinden duyurdu.

E-ticaret sektöründe adından sıkça söz ettiren Amazon’un, Türkiye macerası 19 Eylül 2018’de resmi olarak başlamış oldu.

Amazon’un Türkiye faaliyetleriyle ilgili açıklamada bulunan Amazon Türkiye’nin müdürü Sam Nicols, “Bugün Türkiye’deki müşterilerimize birden fazla yerli satıcımız ile beraber milyonlarca ürünü sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Önümüzdeki aylar içinde ürün yelpazemizi ve teslimat seçeneklerimizi arttırarak en iyi müşteri hizmetini sunmak adına Türkiye’deki faaliyetlerimizi geliştireceğiz” diyerek Amazon’un Türkiye hedefleriyle ilgili kısa bir bilgi verdi.

Amazon Türkiye Birbirinden Farklı 10 Kategoride Hizmet Sunuyor!

Amazon Türkiye, elektronik, yapı market, kişisel bakım gibi birbirinden farklı 10 kategoride milyonlarca ürünü online alışveriş tutkunlarına sunuyor. Amazon Türkiye’nin online alışveriş platformunda 1000’in üzerinde Türk işletme de faaliyete başladı.

Amazon Türkiye Express Teslimat Seçeneği İle Teslimatta Hızından Söz Ettirecek!

Günlük yaşamın koşturmasında sahada alışveriş fırsatı bulamayan ya da online alışveriş tutkunu olan kişilerin online alışverişlerde dikkat ettiği şeylerden birinin hızlı teslimat olduğu bilinmektedir. Bu gerçeğin farkında olan Amazon Türkiye de teslimatta “Express teslimat” seçeneği ile kullanıcılarına teslimatta hızı vadediyor. Amazon Türkiye’nin standart teslimatta ise MNG Kargo ile anlaşma sağladığını da söylemeden geçmeyelim.

E-ticaret sektörünün devlerinden biri olan Amazon, Türkiye’de faaliyete başlayarak Türk kullanıcılarına kusursuz bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor

Hadi gelin Amazon Türkiye’yi kullanıcı deneyimi (UX) açısından incelemeye alalım.

%100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle Türkiye’de de faaliyete başlayan Amazon, günümüz trendlerini yakından takip edip, dijitalleşmeye yatırım yaparak e-ticaret sektöründe adından söz ettiren bir marka konumunda. Ayrıca web sitesi ve kullanıcı deneyimi(UX) çalışmalarıyla online alışverişte öncü marka olarak karşımıza çıkıyor. Peki www.amazon.com.tr de bize bu hissi veriyor mu?

X firmanın e-ticaret sitesini sıklıkla kullanan birisi olduğum için www.amazon.com.tr’nin site tasarımı bende beklenen etkiyi maalesef yaratmadı.

www.amazon.com.tr adresine girdiğimizde ilk olarak sade ve göz yormayan bir tasarım ile karşılaşıyoruz.

Search konsolu, kategoriler, giriş butonu ve alışveriş sepeti seçenekleri ana sayfanın başına yerleştirildiği için kullanıcılar site içerisinde aradıkları şeylere kolay ulaşma imkanı elde ediyorlar.

Sitenin ana sayfasında kategorileri göstermek için kullanılan görseller kullanıcıda beklenen etkiyi yaratmakta vasat kalıyor.  Online alışveriş için siteyi ziyaret eden kullanıcılar “evet ben x ürününü Amazon’dan almalıyım” diyebiliyor mu? Kullanıcıların bu soruya “evet” yanıtını verebilmesi için kategoriyi göstermek için kullanılan görsellerin, kategorinin içeriğinin canlı renklerde, dikkat çekici ve ikna edici bir şekilde tasarlanması gerekiyordu.

Ana sayfadaki ürün listeleme kısmında ise kullanıcıya kolay kullanım sunan Amazon ürün listelemede kullanıcıların aradıkları kategoriye ve alt kategorilere kolay ulaşmalarını sağlıyor. Amazon’un ürün sayfalarında ürünle ilgili ayrıntılı bilgi vermesi de kullanıcıların “özelliklere, fırsatlara, teslimat süresine ve alternatif ürünlere” kolay ulaşmalarını sağlıyor.

Amazon Türkiye’nin kullanıcı deneyimi açısından zayıf kaldığını söylemek yerinde bir söylem olacaktır. Amazon’un Türkiye’de faaliyet gösteren x rakibinin kullanıcı deneyimi açısından birkaç adım önde olması bence şu anlık Amazon’un tercih edilebilirliğini etkileyecek gibi…

Amazon Türkiye’nin ödeme alt yapısında iyzico’yu tercih ettiğini biliyor musunuz?

Amazon’un Türkiye faaliyete başlaması sektörde oldukça heyecan uyandırırken, ödeme sisteminde bir Türk şirketini seçmesi bu heyecanı daha da arttırmış durumda.

Amazon Türkiye’nin faaliyete başlaması hem olumlu hem de olumsuz birçok yoruma neden olmuş durumda. Amazon’un Türkiye faaliyetinin aceleye gelmesi ve kullanıcı deneyimi açısından zayıf kalması olumsuz yorumların başlıca sebepleri arasında yer alıyor.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen yenilikçi, gelişime açık, vizyoner bir algıyla hareket eden Amazon’un kısa bir sürede Türkiye’de de beklenen olumlu etkiyi yaratacağını biliyoruz.

O zaman biz de “Türkiye’ye hoş geldin Amazon” diyelim. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)