E-Ticaret’in Son Çeyrek Dinamikleri

E-Ticaret’in Son Çeyrek Dinamikleri

Her birimiz sezonda bayılarak aldığımız birçok kıyafeti, indirim zamanı yarı fiyatına görüp hayal kırıklığına uğradık. Ne zamandır istediğimiz o laptopu alıp eskittik ancak Black Friday günü çılgın indirimler uygulamaya başlayan o e-ticaret sitesinde laptopumuzun %30 indirimli olduğunu gördük ve artık daha temkinliyiz. Bazı akıllılarımız mağazaya gitti kıyafeti denedi, daha sonra onu e-ticaret kanallarıyla daha uyguna alabileceğini fark etti ve denediği kıyafeti online mağazadan aldı.

Online Mağazacılığı Tercih Edin

Günümüz dünyasında birçok kişi birçok sebepten dolayı online mağazacılığı tercih etmekte ve bu oran gün geçtikçe de artmakta. Bu nedenle e-ticaret yapan birçok şirkette cirolarını gittikçe arttırmakta. Online alışverişe güven arttıkça, günden güne alışveriş oranları da aynı hızla yükselmekte. Hem zamandan tasarruf yapmak adına kendi cebinizi düşünüp daha uyguna alışveriş yapmak istiyorsanız mağazaların online kanallarını tercih etmekte fayda var.

Türkiye internet kullanıcılarının 3’te 1’i online alışverişi tercih ediyor. Kullanılan mobil cihazların daha çok ürün hakkında bilgi almak ve incelemek için kullanıldığı, bu kanallardan inceleme yapanların satın alma aşamasında daha büyük ekranları tercih ettiği gözlemleniyor.

Türkiye e-ticaret 2016 verilerine göre yapılan araştırmada  tüketiciler internet üzerinden ürün satın almadan
önce siteyi ortalama 4.57 kez ziyaret ettikleri gözlemlenmişti. Bu ziyaretlerin ise yalnızca %1.16’sı alışveriş
işlemine dönüşmekteydi. Sizce 2017 yılı için bu verilerde ne gibi değişimler gözlemleyeceğiz?

E-ticaretin Önemi

 

Birçoğumuz özellikle ev tekstili, elektronik mağazalarının, e-ticaret kanalıyla maddi açıdan yükümüzü de hafifletmeye başladığının farkındayız. Bunun en önemli sebeplerinden biri tabiiki online kanallarda kimse mağazası için bir kira bedeli ödemiyor en basit mantıkta baktığımızda. Birçoğumuz da alacağımız ürünü önce görsel olarak görüp daha sonrasında online kanallardan satın almaya başladık.

Aynı zamanda e-ticareti olan bir çok firma 7/24 açık sayılır. Tüketici istediği saatte girip alışveriş yapabilme rahatlığını ancak e-ticaret kanallarıyla yakalayabiliyor. Ayrıca, hızlı bir alışveriş yapmış oluyorsunuz malum trafiğe çıkmıyorsunuz, mağazaya girip dolaşmıyorsunuz. Bunun da manevi açıdan önemini unutmamak gerek.

Türkiye’de e-ticaret hacmi 2016’da  yüzde 32 büyüyerek 17.5 milyar TL’ye ulaşmıştı. Bu hızlı büyümeye rağmen e-ticaretin perakendeden aldığı sektör payı henüz yüzde 3.5 seviyesinde kalmıştı. 2017’de ise e-ticaret hacminde en az %50 büyüme ile yılı tamamlayacağı öngörülüyor.

İndirim Zamanı Alışveriş Yapılacak Zamanı İyi Seçin

Türkiye’de tüketicilerin E-ticareti tercih etme sebeplerinin en başında fiyat avantajı yer alıyor. Tüketicilerin en hassas davrandıkları nokta fiyat avantajı. İndirim zamanları öncesinde alışveriş yapamamakta fayda var. Bazı indirimli zamanlarda bile indirim olduğuna gerçekten inanamadığımız durumlarda olmuyor değil. Eğer indirim sizi tatmin etmiyorsa o üründen vazgeçmekte fayda var. Kimse sezonda 500tlye satın aldığı montu daha sonrasında 250tlye düştüğünü görmek istemez. Markaların belirli indirime girdikleri dönemler vardır, mesela yaz sezonu ürünler genelde Temmuz sonu ve Ağustos aylarında indirime girerler. Kış sezonu ürünler ise yılbaşından sonraki haftalarda indirime girerler.

Ayrıca özel günlere özel indirimler olur. Ancak bu günlerin sonuna kadar beklemekte fayda var. İndirimin son günlerinde markalar daha büyük indirimler yaparlar. Bunun için biraz sabırlı olursanız, daha kazançlı olabilirsiniz. 🙂

Özel İndirim Günlerinde Neler Oluyor..

Yılbaşı indirimi, sevgililer günü indirimi, anneler günü, babalar günü derken her güne özel indirimleri hepimiz farkındayız.. Bu dönemlerde birçok şirketin ciroları artmakta tabiiki. Özellikle bu sene Black Friday günü bir çok e-ticaret yapanlar tarafından hem Dünya genelinde hemde Türkiye’de akıl almayacak rekorlar kırıldı.

Veee gelelim Türkiye’de hangi e-ticaret firmaları Black Friday günü neler yaşadılar.. Birçok firma birkaç haftada/ayda yapamadığı satışları bugün yaptı. Elektronik ticaret sitelerinden gerçekleştirilen toplam satış miktarının yüzde 16,9 oranında artarak 5 milyar 30 milyon dolar olduğu belirtildi ve en çok giyim ve elektronik satıldı. 2016 yılında 65 milyon ciro yapan N11.com, 2017 yılında 140milyon tllik ciro yaptı, Hepsiburada.com’sa 252milyon değerinde satış gerçekleştirdi.

Toplam nüfusu 324 milyon olan Amerika’nın 164milyonu Black Friday günü alışveriş yaptı. 4 bin 500 perakende satış sitesinden toplanılan verilere göre Amerika vatandaşları sadece 1 günde 5 milyar 30 milyon doları elektronik ve giyime harcadı.

Black Friday Kampanyasını Avantaja Çevirin

‘Black Friday’ diğer bir deyişle ‘kara Cuma’ ismi ilk olarak Phidelpia’da ortaya çıkmış, ‘black’ ifadesi tamamen kara borsa ile ilişkilendirilse de, bu günde satışların tavan olması sebebiyle muhasebe çizelgelerinin kırmızıdan ‘kar-kazanç’ manasına gelen siyah renge bırakmasından dolayı aslında ‘black’ ifadesinin ‘hüzün, trajedi’ gibi anlamları olmadığını anlıyoruz. Markalar bugünü en karlı gün olarak geçirirler.

Her kasımın dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran gününden sonraki Cuma günü gerçekleşen ‘kara Cuma’ günü, herkes tarafından ilgi görmüş, markalar çok sürpriz indirimler yapmış.  En ünlü sertifikalı eğitim sağlayan sitelerinden tutun da, kozmetiğinden kıyafetine, çeyizinden elektroniğine kadar %80lere 90’lara varan indirimlerle karşımızdaydı black Friday bu sene. Özellikle online mağazacılıktaki rekabet geçtiğimiz Black Friday’de gözlerden kaçmadı. Online mağazalar ‘kara Cuma’ indirimi yapmakla kalmadılar,  sepette özel indirimler uyguladılar, kargoyu ücretsiz yaptılar ve tüketiciler evlerinden çıkmadan alışverişin tadını çıkarttılar.

Türkiye’de Black Friday geleneği çok yaygın olmasa da, hepimiz 2017 de bu günü daha çok benimsedik ve bir çoğumuz bugün gerek online gerekse mağazalara gidip alışveriş yaptık ve bu kampanyaya katılan bir çok markanın sayısında ciddi bir artış olduğunu gördük. Kimilerimiz bazı markaların indirime girmesini saatlerce bilgisayar başlarında beklediler, kimileri gidip mağazalarda kuyruklara girdiler. Eğer gerçekten çılgın bir indirimden faydalanmak istiyorsanız, black Friday günü sizde harekete geçin, hatta yakın gelecekte almak zorunda olduğunuz hediyelerinizi de bu gün de stok yapabilirsiniz.

Yılbaşı İndirimleri

E-ticaret yapan firmaların sitesine girip yılbaşı için yapılan çılgın kampanyalara göz atın derim. Birçok tüketici özellikle web sitesinde beğendiği ürünleri satın alıp sepete eklediği zaman, sepette de indirim kuponları kazanacaklarını unutmasınlar. Birçok marka yılbaşı döneminde özel indirimler yapar ve özellikle mağazalara göre e-ticaret kanalıyla maddi yükümlülüğü azaltarak ürünlerini satışa koyarlar.

Yılbaşı dönemi hediye alışverişleri için, e-ticaret yılın son çeyreğinde geçen yıla göre daha yüksek cirolar ile tamamlanıyor öngörüsündeyiz. Bunun nedeni geçen yıla göre internet kullanımındaki artış, e-ticaret sitelerinin hediye paketi seçeneklerini arttırması ve alınan hediyeyi doğrudan ilgili kişiye notunuzla birlikte iletebilme lüksü, fiyat avantajları ve en önemlisi zaman kısıtından avataj sağlayabilme yer alıyor.

Herkese bol kazançlar, iyi alışverişler 🙂

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)