En İyi 7 Web Site Oluşturucu

En İyi 7 Web Site Oluşturucu

Markaların olmazsa olmazlarından biri de web siteleri! Artık tüm markalar için değerli olan web siteleri, aynı zamanda bilinirlik hatta güvenilirlik konusunda güçlü bir referanslar sağlıyor. Bunu bilen işletmelerde marka oluşturma sürecinde internet sitelerini öncelik haline getiriyor. Peki, bu kadar geniş kitlelerce kullanılan ürünler ihtiyaçlara nasıl tam anlamıyla cevap verebiliyor? Galiba web site oluşturucu alternatifleri tam da burada sahnedeki yerini alıyor. 🧐

Hazır web site oluşturucuları sayesinde kolaylıkla web sitesi oluşturabiliyorsunuz. Hazır temalar üzerinden yaptığınız seçim sonrası özelleştirmeler tamamen sizin inisiyatifinizde. Üstelik bu oluşturucular kitle kullanıma uygun hazırladığından arayüzleri en basit halinde. Üstelik daha sonrasında kolay kullanımları ile yönetim süreçlerini rahatlıkla sürdürmeniz mümkün oluyor.  

Tüm bu avantajlarının yanında dikkatten kaçırmamanız gereken noktalar da elbette var. Özenle hazırladığınız web sitenizin birkaç basit hata yüzünden daha az ziyaretçi çekmesini istemeyiz. O yüzden en önemli aşamaları sizler için listeledik.

  • Öncelikle web sitenizin mobil uyumlu olması önemli. Hedef kitleniz yüksek ihtimalle size mobilden ulaşmayı tercih edecektir.
  • Web sitenize giriş yapıldığında hızlı açılması kullanıcı açısından değerlidir. Web sitenin geç açıldığı bir saniye, dönüşüm %20 düşmesi de göz ardı edilebilecek bir oran değil diye düşünüyoruz.
  • Web sitenize koyduğunuz her içerik özgün olmalıdır. Fotoğraflar, içerikler hatta renkler bir bütün olarak markanızı temsil edebilmeli.

En genel bağlamıyla baktığımızda web siteniz bu özelliklere sahip olmalı. Tabii bunlar yalnızca başlangıç. Diğer detaylar için biraz bilgi, tecrübe ve yönlendirme gerekiyor. Bilgi kısmı için Dijital Başlangıç eğitimimizle işe başlayabilirsiniz. Tecrübe kısmı da hedef kitleyi tanıdıkça, sistemlere aşina oldukça tamamlanacaktır. Yönlendirme kısmı için de yardımcılarınızla tanışmaya başlayabilirsiniz.  Gelin birlikte en çok tercih edilen web site oluşturucularını inceleyelim.🕵🏻‍♀️

Wix

Wix dünyada en çok tercih edilen web site oluşturucu seçeneklerinden biridir. Site işlevselliği açısından kullanıcısına büyük kolaylıklar sağlar. Sürükle bırak özelliği ile siteyi kolayca tasarlamanıza yardımcı olur. İçinde bolca şablon barındırdığı için farklı sektörlere ve beklentilere uygunluk gösterebilir.

Çoğu ücretsiz ve mobil uyumlu ürünlerden oluşan App Market ise kaliteli çözümler ve geliştirmeler için elverişlidir.  

Tabii bazı dezavantajlarından bahsetmezsek olmaz. Tasarım değişikliği konusunda esnek olmayan Wix, mağaza kısmında da sınırlı sayıda ürün sunar. Bu ürünleri genel olarak ücretsiz sunar ama ücretlendirme talep ettiği alanları da vardır. 💸

Wix’in ücretsiz planı mevcuttur. Fakat bu planda sınırlı depolama alanı sağlanır. Ayrıca ücretsiz sürümü kullandığınızda reklamlarla çok sık karşılaşabilirsiniz. Premium planları ise oldukça uygun fiyatlarda kullanılabilir. Wix kullanıcılarına klasik web site paketleri yanı sıra işletme ve e-ticaret paketleri de sunmaktadır. Paket ve fiyat incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Squarespace

Kullanım kolaylığı, çarpıcı tasarımları ve şablonları ile web site oluşturucu konusundaki araştırmalarda ilk akla gelenlerdendir. Squarespace’in güçlü bir asistan destek sistemi vardır. Özellikle kurulum aşamasında bu özelliği ile ön plana çıkar.

Diğer yandan kullanıcıları için çevrimiçi mağaza oluşturma, blog sitesi açma gibi farklı alanlarda çözümlere de sahiptir. E-ticaret araçları ile ürünlerinizi, siparişlerinizi ve satışlarınızı kolaylıkla yönetmenize de yardımcı olur. Zaten kullanımı basit arayüzü ile çeşitli sektörlerce sıklıkla tercih edilir.

Squarespace eksilerinden baktığımızda ise e-ticaret planı için ödemi ağı olarak sadece PayPal ve Apple Pay kullanımı vermesini görebiliriz. Bunlar dışından kullanılabilecek başka ödeme ağ geçidi seçeneği sunmaz.😔

Geniş ürün seçeneği ve kaliteli şablonları ile incelemenizi önereceğimiz Squarespace’in 14 gün ücretsiz deneme sürümü vardır. Diğer ücretlendirme seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress.com

Web site oluşturucu dediğimiz an ilk akla gelenlerden biri şüphesiz WordPress olmuştur. Açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemine sahip olan WordPress yazılımı, ücretsiz olarak kullanabilir ve değiştirebilir. Yani Squarespace, Shopify ve WIX gibi site oluşturucu seçeneklerinden farklı olarak WordPress’te sitenizin ve içeriğinizin sahibi tam olarak siz olursunuz.💪🏻

WordPress’in özellikle blog açmak için en iyi seçeneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Fakat WordPress için en kolay ve en ucuz bir site oluşturucudur diyemeyiz. Çünkü web sitenizi geliştirmeye yönelik erişmek istediğiniz eklentiler genellikle ücretlidir. Tabii ücretsiz eklentileri de bulunur ancak tam anlamıyla yetkin bir site için eklentilere başvurmanız kaçınılmazdır.

Özelleştirme konusunda diğer site oluşturucularına göre biraz daha zorlayıcıdır. Çünkü hayalinizdeki siteye ulaşmak için bu kez sürükle bırak yöntemini değil teknik bilginizi kullanmanız gerekebilir.

Tüm bunlara rağmen kullanıcı dostu yapısı, geniş tema seçeneği ve kurulum kolaylığı gibi özellikleri WordPress’i en çok kullanılan web site oluşturucu kategorisinde yukarılara taşır. Dezavantajları çoğunlukla özelleştirme ve fiyat konusundadır. İncelemek için tıklayıp bir web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

GoDaddy

Dünya’nın en büyük web site oluşturucularından biridir. Domain, hosting, SSL gibi birçok web hizmeti de içinde barındırır.

Son dönemde şablon seçeneklerini geliştiren GoDaddy başlangıç için ücretsiz bir plan da sunmaktadır. Ayrıca yıllık plan ile alan adını da ücretsiz bir şekilde kaydedebilirsiniz.

Özelleştirme açısından bazı kısıtlamalar karşınıza çıkabilir. Ancak bu web site oluşturucu, yapabilecekleriniz konusunda size kolaylık sunar. İçerik ve videolar için bir tasarım stüdyosu, pazarlama yönetimi araçları ve satış aşamalarında süreci kolaylaştıran özellikler gibi farklı detaylar barındırır.

Çoğu zaman sitenizi yönetmek için hosting ve alan adı konular dahilinde farklı hizmet sağlayıcılarla meşgul olmanız gerekir. GoDaddy hizmet çeşitleri ile tüm hizmetleri tek bir yerden almanıza olanak verir. Detayları incelemek için web site linkini de buraya bırakıyoruz.😇

Shopify

Shopify’ın küçük işletmeler için en iyi site web site oluşturucu seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kodlama deneyimine gerek kalmadan kolaylıkla kullanabileceğiniz bir panele sahiptir.

Diğer yandan Shopify’ın en güzel özelliklerinin başında, oluşturduğunuz siteden farklı yerlerde de ürün satabilme imkanı tanıması gelir. Mesela Facebook, Instagram ve Amazon gibi sosyal medya ağlarında Shopify üzerinden satış yapabilirsiniz. Her bir satış kanalını Shopify’a bağlamanız yeterli. Sonrasında ürünlerinizi, siparişlerinizi ve müşterilerinizi tek bir yerden takip etme şansınız var.

Eğer müşteri tabanınızı büyütmek isterseniz pazarlama kampanyaları yürütmenize yardımcı olmak için kapsamlı kaynaklara ve sizi denetlemek için izleme araçlarına sahiptir.

Ek hizmetler eklemeniz veya 3. parti uygulamaları kullanmanız gerektiği durumlarda ise ücretlendirmeye dahil olacağınızı da söyleyelim.

14 günlük ücretsiz kullanım ardından ihtiyaçlarınıza uygun bir paket seçimi yapıp kullanımınızı sürdürebilirisiniz. Fiyatlandırmaları ise buradaki linkte.

Jimdo

Jimdo hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan kolaylıkla kullanabileceğiniz en iyi web site oluşturucu alternatiflerinden biridir.  Dezavantajı şüphesiz şablon seçimi için sınırlı seçenekler vermesi. Ama diğer yandan ücretsiz planda rahatsız edici reklamlar yer almaması ve mobil uyumlu olması Jimdo’yu oldukça cazip kılar.

Pek çok web site oluşturucu gibi sürükle bırak özelliğine sahiptir. Ancak diğer site oluşturucularına göre kullanımı biraz daha zorlayıcıdır.

Web oluşturucunun en dikkat çekici özelliği ise 7 dili desteklemesidir. Dünyanın pek çok bölgesi için özgün mağaza ve site ayarları bulunur. ⚙️

Jimdo büyük bir e-ticaret sitesi ve blog sitesi için tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden birisi değil. Daha çok yerel veya kişisel web siteleri için uygundur ve kendine has özellikleri ile yerini sağlamlaştırır. Detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Site123

Site123, en basit web site oluşturucularından biridir. Canlı sohbet özelliği ile 7/24 destek vermesi de favori tercih sebeplerindendir.📞

Blog, etkinlik gibi pek çok site türünü destekleyen oluşturucu e-ticaret alanında hizmet verebilir. Ücretsiz şablonların yanında Site123’ün e-ticaret araçlarına erişmek istiyorsanız premium planını seçmeniz gerekir.

Diğer web site oluşturucuları gibi sürükle bırak özelliği bu oluşturucuda bulunmaz. Sadece işaretle ve bırak özelliği yer alır. Zaten bu da en sezgisel ve kullanımı kolay web sitesi oluşturucu şeklinde kendini konumlanmasını getirir.

Kullanıma başlamanın ardından 14 gün içerisinde iptal ve geri ödeme şansınız var. Aynı zamanda mobil uyumlu olan web site oluşturucuyu incelemek için linkimiz burada.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)