En Popüler 4 Gönderi Tipi

En Popüler 4 Gönderi Tipi

#SosyalMedyaKampüsü Digital İçerik Uzmanı

Füsun Gunda ARIKAN
#SosyalMedyaKampüsü İçerik Uzmanı

Sosyal Medya’da ve özellikle Facebook’ta en çok kullanılan gönderi tiplerini ve bu gönderileri nasıl yapılandırmanız gerektiğini sizin için özetledik.

METİN

Her ne kadar görsellik artık daha ön planda olsa da, metin doğru yerde, zamanda ve şekilde kullanıldığında büyük etkiler yaratır.

Tanıtım yazılarınızı en fazla 3 satır kaplayacak şekilde tasarlayın. Araştırmalar 40 karakterle aktarılan tanıtım yazılarının, daha uzunlara kıyasla %86 daha yüksek performans sergilediğini gösteriyor. Bu nedenle, söz sanatında biraz daha ustalaşmak için daima çalışmak gerekiyor.

  • Ünlem işaretleri katılımı 2.7 kez artırabiliyor.
  • Soru sormak ise %23.

 

FOTOĞRAF

Fotoğraflar yaratması ve paylaşması kolay, güçlü araçlardır. Araştırmalara göre içinde dikkat çekici bir fotoğraf içeren yazılara, içermeyenlere kıyasla %94 daha çok bakılıyor. Ayrıca yazılı içeriğe kıyasladığımızda fotoğrafın %120 daha çok katılım sağladığını biliyoruz.

Fotoğraf seçerken, sizi ve işinizi en iyi şekilde yansıtan, doğru görselleri seçmelisiniz çünkü bu görseller, online pazarlamanız ile offline pazarlamanız arasındaki yegane bağdır.

 

VİDEO

Video içerik tüketimi özellikle Facebook’ta hızla arttı ve popülaritesini de daima koruyacak gibi görünüyor.

Videolar, daha fazla yorum, beğeni ve paylaşım oranları ile sayfalara yüksek sayılarda takipçi kazandırabiliyor.  Eğer kitleyi Facebook sayfanıza çekmek istiyorsanız, videoyu doğrudan Facebook’a yüklemelisiniz.  Bu videolar (Native Video) kullanıcının ekranında belirdiğinde kendiliğinden oynamaya başlar.

Eğer Facebook üzerinden web sitenize trafik çekmek istiyorsanız, videoyu sitenize yüklemeli doğrudan siteniz üzerinden bağlantı vermelisiniz.  Aynı yöntemi Vimeo ve Youtube kanallarınız için de uygulayabilirsiniz.

Videolarınıza altyazı ekleyin. Bu önemli detay, videonuza daha uzun süre bakılmasını, yeterince ilgilerini çekebilirseniz de sayfanızın ziyaret edilmesini sağlayabilir. Bu ayrıca işitme engelliler için de verebileceğiniz güzel bir hizmettir.

 

SLAYT GÖSTERİLERİ

Bunları bir nevi fotoğraf albümü olarak düşünebiliriz.  Bir sonraki fotoğrafa geçmek için tıklamaya üşenen internet kullanıcıları için bu tip uygulamalar favoriler arasındadır. Onları tıklama zahmetinden kurtarmak sayfanızda/sitenizde daha uzun süre ve daha keyifle kalmalarını sağlar.  Üstüne bir de ses eklerseniz, onları kendilerinden geçirebilirsiniz.

Mobil aplikasyonu için Flipgram ‘a bir göz atabilirsiniz.

4 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)