Scorp – En Samimi Sosyal Medya

Scorp – En Samimi Sosyal Medya

#SosyalMedyaKampüsü Sosyal Medya Uzmanı

Melike Serttaş
#SosyalMedyaKampüsü Sosyal Medya Uzmanı

Uzun yıllar bizden neden Facebook, Twitter gibi uygulamalar çıkmıyor diye düşünüp tartıştık. Ancak bu soru sorulduğunda Scorp  akıllara gelebilecek ilk isim olma yolunda hızla ilerliyor.

Scorp iki girişimci arkadaş olan Koç Üniversitesi öğrencilerinde  İzzet Zakuto ve Sercan Işık tarafından kuruldu. Her ne kadar  global markalar gibi garajda başlayan bir girişim hikayesi olmasa da, onlar verdikleri bir röportajda  “Balkon abi, Türk usulü. Çay içerken geldi aklımıza” diye  samimi bir şekilde anlatıyor. 🙂

Samimi olmak aslında uygulamanın ruhunda var. Sloganı “Dünyanın en samimi sosyal medyası” olan Scorp’a gelin daha yakından bakalım.

 Scorper’lar neden Scorp’u bu kadar sevdi? 

Scorper; Scrop’un kullanıcılara verdiği isim 🙂

Yayına girdikten 1 hafta sonra 20 bini aşkın kullanıcıya ulaşan Scorp, bugün ;

 • Türkiye’de 5.000.000+ kullanıcı
 • 3.000.000 kullanıcı global
 • Kullanıcıların %47 erkek, %53 kadın
 • Toplam 1.5 milyar+ izlenme değerlerine sahip.

Yaş kitlesi ise 18-28 yaş aralığında olan uygulamanın bu kadar sevilmesinin en önemli yanı samimi olması. Kızlı erkekli, her konuyu rahatça konuşabileceğiniz bir ortam. En samimi sosyal medya diyebiliyoruz çünkü gençler yüzünü göstererek her konuda fikirlerini açıkça belirtiyorlar.

Peki samimiyetin bir sınırı var mı? Elbette, bir kişiye veya kuruma hakaret içeren, pornografik ve şiddet içeren videoların hepsi siliniyor. Tüm bu bilgiler ışığında gençler Scorp’u kendilerini rahatça ifade etme yerleri, düşüncelerini çekinmeden paylaştıkları bir sosyal ağ olarak gördüklerini söyleyebiliriz.

Belkide Scorp’u diğer sosyal medya platformlarından ayıran bir diğer özellik; videoların altında akrabalarında gelen “Çok güzel olmuşsun, ailene selam.” gibi yorumlar olmamasıdır. 🙂

Scorp’un Diğer Platformlardan Farkı

Eğer birisi size “Scorp nedir?” diye sorarsa; Ekşi Sözlük ve Youtube birleşimi bir uygulama demeniz yanlış olmaz. Günümüzde sosyal ağlarda video izlenmelerinin hızla arttığı gerçeği ile kullanıcıların belirli konu başlıkları altında yorum yapmaları fikrini birleştirmek Scorp’u diğer sosyal medya platformlarında ayırıyor.

İlk çıktığı yıllarda Vine ile karşılaştırılmıştı. Her ne kadar Vine 17 Ocak 2017 tarihinden itibaren hayatımızda olmasada Scrop’u Vine’dan ayıran pek çok özellik var.

 • Vine’da 7 saniye video çekme süresi, Scorp’ta 15 saniye
 • Vine’da videolar sadece takipçiler tarafından izlenirken, Scorp’ta videonuz ilgili konu başlığının altında yer alır.
 • Vine’da konu başlığı yok videolar dağınık haldeyken; Scorp, kullanıcıların 15 saniyelik videolarla konu başlıkları yarattıkları bir uygulama. Konu başlıkları Scorper tarafından yada Scorp Ekibi tarafından açılıyor ve başlıklara videolar göndererek sohbetlere katılıyorsunuz.

Scorp Nasıl Kullanılır?

Scorp mobil uygulamasını indirip üye olduktan sonra isterseniz diğer videolara göz atabilir ve ya bende bir Scorper’ım artık derseniz kendi videolarınızı çekmeye başlayabilirsiniz. 🙂

Kamera işaretine tıkladıktan sonra popüler başlıklardan birini seçebilir veya kendi başlığınızı oluşturabilirsiniz.

Resim1

 • Akış: Akış kısmında size önerilen hesapları ve takip ettiğiniz Scorper’ların videolarını izleyebilirsiniz. “Öne Çıkarılanlar” kısmında favori videoları görebilir “En Son” “ seçeneğinde en son yüklenen videoları bulabilirsiniz.
 • Popüler: Scorp’a yeni gelen özellik ile artık Scorper’lara hediyeler yollayabilir ve onlardan hediye alabilirsiniz. En çok “Hediye Yollayanlar” ve “Hediye Yollananlar”ı görebilirisiniz. Hediye yollama kısmına detaylıca değineceğim için burada fazla detay ile sizi sıkmak istemiyorum 🙂

Resim2

 • Konular: Bu kısımda popüler olan videoları keşfedebilirsiniz. Eğer o konu hakkında sizde video çekmek isterseniz başlığa tıkladıktan sonra “Scorp Çek” diyebilirsiniz. Ayrıca o başlık altındaki “İyi” olan yani izlenme, beğeni ve yorum sayısı fazla olan videoları görürsünüz. “Yeni” kısmında ise en son atılan videolar gösterilir.

Resim3

 • Bildirimler: Sizi takip etmeye başlayan hesapları, etkileşimleri buradan kontrol edebilirsiniz. Hediyeler kısmına ilerde detaylıca değineceğim ancak buradan size gelen hediyeleri de kontrol edebilirsiniz.
 • Profil: Kullanıcı bilgileriniz burada yer alır ve profil resminizi buradan güncelleyebilirsiniz. İzlenme, takipçi ve takip edilen hesapların sayısı burada yer alır.

Hediyelerini Paraya Dönüştürmek İster Misin?

Scorper’lar artık sadece video çekmiyor, para da kazanıyor. Nasıl mı? Aslında çok basit, en son yapılan güncelleme “Gift” yani hediye gönderimi sayesinde. Hediye sisteminde, uygulama içerisinden satılan altınlar ile Scorper’lar birbirlerine hediyeler gönderebiliyor ve kazanılan hediye puanlarını gerçek paraya dönüştürebiliyorsunuz.

Hediye konusunun ilginizi çektiğini düşünerek detaylı bilgi vermek istiyorum 🙂

Resim4

Öncelikle izlediğiniz videodaki hediye kutusuna tıklayarak gönderebileceğiniz hediyeleri görüyorsunuz. Eğer daha önce hiç hediye satın almadıysanız altınlara ihtiyacınız var. “Altın Satın al” a tıklayıp fiyatları görebilirsiniz. Peki ama bunun faydası nedir diye sorarsanız;

 • Scorp’ta kullanıcılara direk olarak mesaj atma şansınız yok ancak eğer altın satın alırsanız sevdiğiniz Scorper’lar ile mesajlaşabilirsiniz.
 • Daha fazla takipçi kazanmanın yollarından biri popüler listelerde üst sıralarda olmaktır. Altın alarak üst sıralara çıkabilirsiniz.

Peki bize gönderilmiş olan hediyeleri nasıl gerçek paraya çevirebiliriz?

Size gönderilen hediyeler sayesinde hediye puanı kazanırsınız. Bu hediye puanlarını gerçek paraya dönüştürüp, banka hesabınızdan nakit olarak çekebilirsiniz.

 • Hediye puanlarını nakide çevirmek için en az 2.780 hediye puanına ulaşmalısınız.
 • Papara uygulamasına üye olmalısınız. Ardından Papara hesap numarasını “para çek” ekranına yazarak para çekmeye hazırsınız !
 • Scorp ekibi tarafından onaylanana para çekme işleminde eğer bir sorun yoksa 24 saat içinde hesaba yatar.
 • Günlük en fazla 1.000 TRY çekilebilir.
 • Hediyelere “Ayarlar” menüsündeki “Hediye Gelirim” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Influencer Marketing Odaklı Viralif

Resim5

Scorp sadece sosyal medyada kendini geliştirmiyor, Influencer Marketing alanında sağlam adımlara ilerliyor. Resmi olarak 1 ay önce kurulan Viralif, Scorp’un sosyal medya gücü ile hayata geçirildi.

Scorp’un tecrübesi ve deneyimi ile markalar ve Influencer’lar arasında köprü görevi görerek, markaların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlıyor. 7’den 70’e bir hedef kitlesi olan Viralif; mizah, moda, makyaj, anne&bebek, spor, blogger, lifestyle ve diğer kategorilerde Influencer’lar ile işbirliği yapıyor. İş birliği sadece Scorp ile sınırlı kalmıyor. Markaya, hedef kitleye ve Influencer’a göre belirlenen sosyal medya ağları seçiliyor. Viralif, Türkiye’nin önde gelen Influencer Marketing Agency’si olma yolunda ilerliyor.

Özetle bugünlerde Scorp ve Viralif’te hareketli günler yaşanıyor. Eğer hala Scorper değilseniz Scorp dünyasını keşfedin! 🙂

7 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)