Facebook İçinde Rakiplerinizin Reklamları: Nasıl Araştırılır, Ne Öğrenilir?

Facebook İçinde Rakiplerinizin Reklamları: Nasıl Araştırılır, Ne Öğrenilir?

Bir sonraki harika Facebook reklamınız için ilham kaynağı arıyorsanız, aramıza hoşgeldiniz! 

Size rakiplerinizin reklamlarını nasıl araştıracağınız, en yaratıcı ve etkili Facebook reklam verenlerinden nasıl ilham alacağınız konusunda ipuçları vermek için Facebook Reklam Kütüphanesine dalıyoruz. Facebook reklam sonuçlarının nasıl alınacağına ilişkin bazı ipuçlarını paylaşacağız ve bugün test edebileceğiniz bir fikir listesiyle ayrılacağınızı umuyoruz. 

Size de sosyal medya bazen bilimden çok sanat gibi geliyor mu?

Sosyal Medya Bilimi olarak adlandırıldığından beri bunu itiraf etmek biraz zor!

Ama gerçek bu. Ölçülmesi zor ve ölçülmesi zor olan şeylerin özellikle marka tarafında stratejileri ve taktikleri vardır. Yine de, neyin işe yarayıp yaramayacağına ilişkin detayları vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz – ve Facebook reklamları söz konusu olduğunda bunu yapmanın özellikle havalı bir yolunu buluyoruz. 

Facebook Reklamcılığının Durumu 

Muhtemelen son aylarda Facebook ile ilgili halk algısının biraz değiştiğini duymuşsunuzdur. Bu değişime rağmen, Facebook’un reklam potansiyeli çok büyük. Facebook hakkında konuşurken (Facebook, Instagram, Messenger, Whatsapp gibi) sahip olduğu çeşitli mülklerden bahsediyoruz. Bu yıl Facebook, platformlarında 2 milyar kullanıcıya yaklaşıyor. Bu, dünyada 13 yaşın üzerindeki her 3 kişiden 1’i demek!

Dahası, Facebook reklamlarında hala tıklama alıyor. Bu yılın Nisan ayı istatistiklerine göre, ortalama Facebook kullanıcısı 30 günde 11 reklama tıklıyor.  

Önceden, bu tıklama sayıları daha iyi olsa da hala kulağa güzel geliyor. Facebook’ta tıklama başına maliyet, bir yıl önceki 12  cente karşılık 15 cente kadar yükselirken; marka reklamları için tıklama oranı, yıl başında %1,6 idi ve şimdi %1,1’e yakın. 

Bu yüzden buradaki paket, Facebook’un çok büyük bir kitleye sahip olması. İnsanlar hala Facebook reklamlarını tıklıyor ve rekabet gittikçe kızışıyor.

Şimdi bilimi getirebiliriz! 

Paket Servis: Diğer Sayfaların nasıl reklam verdiğini görmek için Facebook Reklam Kütüphanesini kullanın. 

Bu yeni araçla, herhangi bir Facebook Sayfasının adını girebilirsiniz ve size hem aktif hem de etkin olmayan sayfanın sahip olduğu tüm reklamları gösterir. 

Araç, kimin neye para ödeyeceği konusunda şeffaflık sağlamak için politik ve konu temelli reklamlar etrafında oluşturulan birçok özelliğe sahiptir. Pazarlamacılar, elbette, bu aracı kullanarak ve Instagram reklamlarıyla harika şeyler yapan markaları araştırabilir ve onlardan ilham alarak yararlanabilirler. Örneğin, Airbnb’yi Facebook Reklam Kitaplığı aracına getirirseniz, şu anda yalnızca ABD’de yayınlanan 930’dan fazla reklam olduğunu göreceksiniz. Ek olarak, Mayıs 2018’den bu yana siyasi veya yayıncılık temelli reklamlara 56.000 ABD Doları harcadıklarını görebilirsiniz. 

Bunlar büyüleyici şeyler! İşte bu yüzden, bu aracı kullanarak Facebook reklamları için en iyi uygulamaları bulmak ve başka tavsiyelerin neler olabileceğini görmek için internette biraz zaman harcadık. 

Facebook Görsel Reklamları için İpuçları 

Facebook Reklam Kitaplığı araştırmamızda popüler görüntülerden birkaç tane gördük. İlk olarak, bazı başarılı markalar, reklam metninde veya harekete geçirme ifadesinde kullandığı taleplerini uygulayan görüntüler kullanır. Örneğin, Lululemon’un reklamları, ürünleri giyerken egzersiz yapan ve bunu yaparken de keyif alan insanları gösterir.

Tabii ki, özellikle fiziksel bir ürününüz yoksa, benzeri görüntüler ile gelmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda çok sayıda markanın; dikkat çeken, çekici bir imaja gittiğini gördük. Örneğin, AirTable her zaman kazanan bir köpek fotoğrafı kullanırken, Headspace gibi markaların resimler ve grafiklerle büyük başarıları olduğunu gördük. 

Hangi görüntülerin reklam olabileceğini test etmede iyi sonuç veren yollardan biri, organik gönderileri test alanı olarak kullanmaktır. En iyi reklamların birçoğu organik olarak başlar. Yüksek performansa sahip içeriklerinizi – özellikle de etkileşim oranları yüksek içerikleri – arttırmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle Facebook topluluğunda ne tür görsellerin yankılandığını öğrenmek mümkün olacaktır.

Facebook Reklam Metin Yazarlığı için İpuçları 

Tüm Facebook reklamlarında, görsellerden sonra en önemli unsurlardan biri harekete geçirme ifadeniz olacaktır. Birini tıklamaya veya dokunmaya ikna etmek için hangi kelimeleri kullanacaksınız? 

Facebook Reklam Kitaplığı’nda biraz zaman geçirdiğiniz zaman, metin yazarlığı ile ilgili çok fazla ilham alacaksınız. İşte favori buluşlarımızdan birkaçı. 

  • Harekete geçirme ifadenizi bir Facebook Etkinliğine yönlendirebilirsiniz. Bunun birçok faydası var: Bu durumda insanlar yeni bir siteye gitmek yerine Facebook’ta kalır ve tıklama oranlarınızı arttırır. Böylelikle bu viral bir promosyon görevi görebilir. Olayı kendi yayınlarınıza gönderebilir veya olayı arkadaşlarınızın yayınlarına yönlendirebilirsiniz. Ve elbette, Facebook sayfanıza dahi geri döndüğünüzde, sayfanızın kendisine ekstra pozlama bonusu eklersiniz. 
  • Metninize sosyal kanıtlar koyabilirsiniz, hatta harekete geçirme ifadesini “İncelemelere bakın” veya “1,000 artı Google Yorumları” kadar açık bir hale getirebilirsiniz. 
  • Ve incelemelerimiz sırasında, insanların Facebook’ta kalmalarını sağlayan ve kişiselleştirebileceğiniz bir deneyim ile ürünlerinize göz atmaya yarayan Anlık Deneyim mağazasını kucaklayan birçok marka gördük. Anlık Deneyimler neredeyse tüm Facebook reklam biçimleriyle (Carousel, Tek Görsel, Video, Slayt Gösterisi ve Koleksiyon) kullanılabilir. Akılda tutulması gereken tek şey, şimdilik yalnızca mobil olması. 
  • Sonuçta, gördüğümüz en iyi harekete geçirme ifadeleri, sizi harekete geçirme ifadesinin içindeki metinle eşleşen ve müşteri için bir süreklilik duygusu yaratan bir sayfaya götürenlerdir. Mümkün olduğunda, reklamınızın mesajına uyan özel bir açılış sayfası deneyimi oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

Facebook Video Reklamları için İpuçları 

Bir diğer popüler Facebook reklam türü videodur. Facebook’ta video reklamlara gelince fark ettiğimiz birkaç ana ipucu var. 

İlk olarak, markalar ses kapalıyken etkili olabilecek videolar oluşturur. Veriler, Facebook videolarının yüzde 85’inin sessiz olarak izlendiğini gösteriyor; bu nedenle, reklamlarınızda kullandığınız her bir videonun tek başına görseller üzerinden fark edebilmesi zorunludur.  

Bunu yalnızca görsel olarak yapabilirsiniz. Örneğin, bir giyim markasıysanız ve kıyafetlerinizi göstermek istiyorsanız veya bir yiyecek ya da yemek pişirme ürünü iseniz, ürünlerinizi kullanım alanlarında gösterebilirsiniz. Gerçekten kelimelere ihtiyacınız varsa, her zaman altyazı vardır. Reklamlarının öyküsünü desteklemek için başlıklar içeren birçok etkili reklam gördük. 

Yaygın olarak kullanılan en iyi uygulamalardan biri de yatay video kullanmak yerine kare video kullanmaktır. Bu, özellikle mobil ve masaüstündeki görüntüleme deneyimini düşündüğünüzde önemlidir.

Bununla ilgili bir çalışma yürüttük ve kare videonun her sosyal medya ağındaki manzara videosunu video görüntüleme, katılım ve tamamlama oranı açısından daha iyi olduğunu gördük. Bazı durumlarda, kare video kullanımı sayesinde video görüntülemede % 30-35 ve etkileşimde % 80-% 100 artış fark edildi.

Yalnızca bir mobil reklam yayınlıyorsanız, bunun yerine dikey bir biçim düşünebilirsiniz. Aksi takdirde, videolarınızı her yerde harika çalışması için kare tutmanızı öneririz. 

Facebook Carousel Reklamları ve Öncü Reklamlar için İpuçları 

Carousel reklamları, Facebook reklamlarıyla bir hikaye anlatmanın başka bir yoludur. 

Bu çalışmayı gördüğümüz en iyi yollardan biri, görüntüleri görsel olarak birbirine bağlayarak, benzer görüntüleri seçerek veya açıkça tek bir görüntüyü birden fazla kareye bölerek bir Carousel görüntüsünden diğerine geçen grafik tasarım ögelerini kullanmaktır.

Carousel reklamlarıyla, daha önce paylaştığımız görsel reklamlarla aynı tekniklerin çoğunu uygulayabilirsiniz: Mesajınıza ilişkin görüntüleri kullanın, canlı olun, ilgi çekici olun.

Görsel pazarlama ipuçlarına ek olarak, markaların müşteri adayı yakalama formlarını akıllıca kullanarak bu reklam türünden en iyi şekilde yararlandıklarını gördük. Facebook, belli başlı bilgileri otomatik olarak doldurarak müşteri adayları için kaydolma işlemini kolaylaştırır. Markalar, bunu yalnızca temel bilgileri talep ederek kendi yararlarına kullanırlar. Bazı şirketlerin yalnızca e-posta adresleri istediğini ya da özellikle bölgesel etkinliklerin olduğu yerler için yaşanılan şehir ve ülke ile ilgili bilgilerin talep edildiğini gördük.

Facebook Reklam Kitaplığı’nda gezinirken, fark etmeniz muhtemel olan bir şey, reklamların çoğunun, bakmakta olduğunuz reklamın birden fazla sürümünün olduğunu belirten bir metin göstermesidir. 

Tool: Dinamik Yaratıcı Reklamlar 

Bu Facebook reklamlarının özelliği, en yüksek performanslı görsel ve kopya kombinasyonlarını otomatik olarak optimize eder ve sunar. Şöyle ki, Facebook’a seçebileceği bir sürü seçenek veriyorsun ve Facebook en iyi performans gösteren kombinasyonları bulana kadar reklam ağı genelinde çeşitlilik gösteriyor. Bu kombinasyonlar daha sonra kazanan reklamlar olarak daha yaygın bir şekilde sunuluyor. 

Dinamik reklamları; Dönüşüm, Trafik, Video Görüntülemeleri, Erişim, Marka Farkındalığı ve Uygulama Yükleme kampanyalarına uygulayabilirsiniz. Yani umut edebileceğiniz hemen hemen her şeye!

Seçeneklerle karşılaştığınızda; reklam ögesinin sınırları 10 resim; video ve her bir metin, başlık, açıklama ile harekete geçirme ifadesinin her biri için 5 seçenekdir. 

Tool: Metin Yerleşimi 

Bizim bir başka favori aracımız – Facebook Reklam Kütüphanesi reklamlarında çok sık kullanıldığını görüyoruz – Metin Yerleşim Aracı. 

Reklamınızı bu araca yüklediğinizde size reklamınızın Yüksek, Orta veya Düşük miktarda metin içerip içermediğini söyler. Bu önemlidir, çünkü metin miktarı reklamınızın erişimini etkileyebilir. 

İdeal olarak, Facebook, az veya hiç metin içermeyen görselleri tercih eder. Bunu en iyi markaların reklamlarında görebilirsiniz, hepsinde çok az metin içeren parlak ve çarpıcı görseller var. Ancak, eğer reklam rgörseliniz üzerinde bir metne ihtiyaç duyuyorsa – bir marka mesajı veya etiket satırı – önce Metin Yerleşimi Aracı’nda test edebilirsiniz.

Yüklemeden sonra, araç resminize Yüksek, Orta, Düşük veya Tam/Tamam olarak puan verir. Yüksek metinli görseller hiç çalışmayabilir. Orta metinli görseller daha düşük erişime sahip olabilir. Düşük metinli görseller biraz daha düşük erişime sahip olabilir. Tam puan alan görsellerin beklendiği gibi çalışması gerekir.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)