Facebook Retargeting: Dijital Pazarlamanın Etkili Reklam Modeli

Facebook Retargeting: Dijital Pazarlamanın Etkili Reklam Modeli

Dijital pazarlamanın göz bebeği olan “retargeting” diğer adıyla da yeniden pazarlama, dijital platformlarda var olan birçok şirketin ve markanın, aktif olarak kullandığı bir pazarlama yöntemidir. Facebook retargeting ve Google retargeting, kavram olarak “ web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara, markanızla ilgili reklam gösterilmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Facebook retargeting nedir?

Herhangi bir internet kullanıcısı web sitenizi ziyaret etti, sayfalar arasında dolaştı ve hatta birkaç ürünü de detaylıca inceledi ve daha sonra kişisel Facebook hesabına giriş yaptı. İşte tam bu saniyede Facebook, markanın web sitesini ziyaret eden kullanıcının, Facebook profil sayfasını eşleştirerek, kişinin incelediği ürünün reklamını ya da sayfanızı reklamlar aracılığıyla kullanıcıya gösterir. Facebook retargeting, dijital platformlarda yer alan markalar için en etkili reklam modeli yöntemlerinden biridir.

İnternet kullanıcılarının, markaların web sitesini ziyaret ettikten sonra o markayla ilgili reklamları Facebook platformunda görmelerinin temel sebebi, Facebook retargeting’dir.

 

Dijitalde aktif rol oynayan markalar için Facebook retargeting önemli bir reklam modelidir. Bu reklam modeli ile markalar, mevcut müşterilerine ya da potansiyel müşterilerine, markayla ilgili reklamları göstererek, hem markayı hem de ürünleri yeniden hatırlatıp satın alımın gerçekleşmesini sağlıyor.

Unutmayın ki web sitenizi ziyaret eden her kullanıcı aslında sizin hedef kitlenizdir ve bu kişilere mutlaka reklam verip kendinizi hatırlatmalısınız.

Facebook retargeting’in markaya faydası nedir?

 

 • Markanızı hedef kitleye hatırlatarak, markanın hatırlanma oranını arttırırsınız.
 • Hedef kitlenizin yapacağı geri dönüşlerle satış rakamınızı arttırırsınız.
 • Online trafiği satışa dönüştürürsünüz.
 • Potansiyel müşterinize daha önce sitede incelediği ürünü hatırlatırsınız.
 • Hedef kitlenizi detaylı incelersiniz.
 • Facebook’dan trafik çekebilir ve dönüşümleri izlersiniz.

Markanız için, Facebook retargeting reklam modeli oluştururken, dikkat edilmesi gereken noktaları gelin birlikte inceleyelim.

 

Bu reklam modelini oluşturmadan önce, dikkat etmeniz gereken ilk nokta, “hedefinizi doğru belirlemektir.” Peki bu hedefler nedir? “Marka bilinirliği ve ürün satışı sağlamak, satış miktarını arttırmak ya da web sitesini ziyaret ettiği halde herhangi bir işlem gerçekleştirmeyen kullanıcılara yeniden ulaşmak” gibi noktalar markanızın hedefi olabilir.

Daha önceden denediğiniz, her reklam kampanyasını mutlaka test edin. Bu sayede size en iyi geri dönüşü sağlayacak reklam içeriğine karar verebilir ve bütçenizi doğru harcarsınız.

Hazırladığınız her kampanyanın bir tane hedefi olmalı, bu sayede doğru hedefe ulaşırsınız.

Facebook retargeting’le ilgili genel bilgileri öğrendik. “Facebook retargeting nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazının devamına göz atabilirsiniz.

 

Retargeting reklam modeli için yapmamız gereken adımları sırasıyla öğrenelim:

 • Markanın “reklam yöneticisi” sayfasından “araçlar” menüsünü daha sonra da “hedef kitleler” alanını seçin.
 • “Hedef kitleler” alanını seçtikten sonra, “hedef kitle oluştur ve özel hedef kitle” seçeneklerine tıklayın.
 • “Özel hedef kitle” seçeneğine tıklandıktan sonra açılan pencereden “internet sitesi trafiği” alanına tıklayın. Ve açılan sayfada hedeflerinize en uygun seçenekleri de girdikten sonra “hedef kitle adını yazıyoruz ve hedef kitle oluştur seçeneğine tıklıyoruz.
 • “İnternet sitesi özel hedef kitlesi oluşturuldu” ifadesini gördükten sonra tamam butonuna basın.

İlk adım olarak hedef kitleyi oluşturduk. O zaman, Facebook platformunun, web sitenizdeki trafiği izlemesi için yapmanız gereken adımları da öğrenelim.

 

 • Web sitesindeki trafiğin izlenmesi için Facebook’da yer alan piksel kodunu siteye eklemek gerekiyor. Facebook’da yer alan “reklam yöneticisi” sayfasından araçlar menüsüne daha sonra da pikseller alanına tıklayın.
 • Karşınıza “Facebook pikseli” ekranı çıkacaktır. Açılan bu ekrandan “eylemler” menüsüne daha sonra da “piksel kodunu göster” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan pencerede yer alan piksel kodunu kopyaladıktan sonra, web sitenizde bulunan <head> kodlarının arasına yapıştırın. Piksel kodunu web sitesine ekledikten sonra Facebook, sitenizi ziyaret eden internet kullanıcılarını, ilk aşamada oluşturduğunuz özel hedef kitleye ekleyecektir. Ve özel hedef kitle alanında yaklaşık 200 kullanıcı eklendikten sonra reklamınızı yayınlayabilirsiniz.
 • Özel hedef kitleler alanındaki gelişmeleri, araçlar menüsünde yer alan “hedef kitleler” alanından takip edebilirsiniz.

Doğru planlanmış bir, Facebook retargeting reklam modeli ile siz de markanızı, hedef kitlenize ulaştırarak, onların sizi yeniden ziyaret etmesini, hatırlamasını ve satış gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)