Facebook Zero

Facebook Zero

Facebook organik erişim oranını %0’a düşürüyor. Markalar, facebook’da oluşturdukları  içerik, mesaj ve kampanyalar için Facebook’a reklam vermedikleri sürece, marka takipçileri de dahil olmak üzere Facebook, desteklenmeyen hiçbir içerik için herhangi bir markanın reklamını yapmayacak. Dünya genelinde 1.4 milyar kullanıcıya sahip olmanın yanı sıra kullanıcılarının nerede, ne yaptığını ve nelere ilgisi olduğunu bilen Facebook, artık markalar için diğer ücretli medya kanalları gibi kullanılmaya başlanılacak.

Bu karar pazarlamacıları ve markaları nasıl etkileyecek? Bugünü anlamak için geçmişe gitmekte fayda var. İşletmeler ilk Facebook sayfalarını açtıklarında, Facebook onların içeriklerinin ücretsiz olarak yayılmasına ve hayranlarına ulaşmasına izin verdi. Bunun yanı sıra Facebook markalar için, içeriklerinin haber kanallarında ve marka hayranlarının sayfalarında daha fazla görünecek şekilde optimize eden uygulamalar geliştirdi ve markalara sundu. Facebook’un “Organik olarak” gönderdiği yayınlar, marka hayranlarının yaklaşık % 16’sına ulaştı. Markalar hedef kitle ile monolog tarzında kurduğu iletişimi diyaloga çevirdi ve marka ile müşteri arasında yeni bir iletişim modeli gelişti. Artık markalar hedef kitle ile konuşuyordu ve Facebook bu yeni iletişim modeli için bir araçtı. Ancak pazarlamacılar, son iki yılda, Facebook’tan gelen organik trafikte yıllık bazda önemli bir düşüş olduğunu fark etti. 2014 yılında Ogilvy & Mather tarafından yapılan bir analizde, organik sayfa post erişiminin %16’dan %6’ya düştüğü (Yıl bazında) ve bu durumun zamanla %0’a düşeceği öngörülüyordu. Pazarlamacılar için bu değişimin anlamı nedir? Facebook ve Instagram, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğin paylaşıldığı bir portal. Bu nedenle, kullanıcı deneyimini iyileştirmek üzere algoritmalarını arkadaş içeriğine öncelik vermek ve haber bültenlerini karıştırmamak için değiştirdiklerini dile getiren Facebook, artık markaların müşterileri ile “etkileşim kurmak” için kullanacağı bir sosyal medya kanalı değil. Pazarlama platformunu anlayan, güçlü bir pazarlama ve reklam verme aracı. Facebook bu uygulamanın markalar için nitelikli alıcılar (web sitesine yönlendirme, trafiği artırma, satın alma) sunacak yepyeni bir dünyaya adım atmak olduğunu düşünüyor.

Bu değişim doğrultusunda pazarlamacıların, trafik ve dönüşümleri artırmak için Facebook pazarlama stratejilerini yeniden düşünmeleri gerekecek. Ayrıca markalar, müşterilerinin sahipliğini ve satış trafiğini artırmak için ilgi çekici ve kullanıcı tarafından paylaşılan içeriğin nasıl oluşturulacağına odaklanmaya başlamalı. Facebook’un %0’a düşürdüğü organik erişimde, marka-pazar rekabetinin ne doğrultuda şekilleneceği merak konusu. 

2017’de değişen sosyal medya görsel boyutlarını merak ediyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

2 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)