Facebook’un Yeni Logosu

Facebook’un Yeni Logosu

Yaklaşık 15 yıl önce tek bir uygulama olarak hayatımıza giren Facebook, günümüzde Facebook uygulamasının yanı sıra, Messenger, Instagram, WhatsApp, Oculus, Workplace, Portal ve Calibra uygulamalarını da bünyesinde barındırdığını bildiğimiz kompleks bir şirket halini almış durumda. Her ne kadar bu uygulamaları ve teknolojiyi üreten ekipler yıllardır birlikte çalışıyor olsa da Facebook, geçtiğimiz günlerde Facebook’un bir parçası olan ürün ve hizmetler konusunda daha net olmak adına şirket logosunu değiştirme kararı aldı.

Dünya Markası Olarak Facebook Logosu

Bugün Facebook, dünyanın sayılı şirketleri arasında yerini almış durumda. Bu kadar büyük bir şirket olmasına rağmen insanlar “facebook” logosunu gördüklerinde, ismini duyduklarında öncelikli olarak uygulamayı düşünüyorlar. Bu durum, her ne kadar Facebook ekibi için şirket adına yeni bir logo ihtiyacı doğurmuş olsa da aynı şekilde bu logoyu yaratma işini de zorlaştırmış durumda. Şirket ile uygulama arasındaki farkı zarif bir şekilde vermek ve görsel ayrımının yapılması için uğraşılmış.

Yeni Logonun Tasarımı Nasıl?

Facebook’un yeni logosu, insanların kullandıkları hizmetin hangi şirket tarafından sağlandığını bilmesi gibi bir düşünce çerçevesinde şekilleniyor. Şirket ve sağlanan hizmet arasındaki netliği sağlamak adına, Facebook’un tasarım ekibi özel tipografi ve büyük harf kullanımı tercih etmiş durumda. Kullanılan özel tipografi ve büyük harf kullanımındaki temel amaç ise görsel ayrımı sağlamak… Örneğin: WhatsApp uygulamasını kullanırken yeşil, İnstagram’ı kullanırken pembe olacak şekilde hayata geçecek bir tasarım söz konusu. Ana platformu olan Facebook’ta ise logonun rengi, mavi olarak devam edecek.

Tasarım konusunda öne çıkan üç ana madde şu yönde olmuş:

Netlik: Anlamayı kolaylaştıran bir logo
Empati: Çevreyle uyumlu bir sistem
Mekan Yaratma: İnsanları ve hikayelerini destekleyen tasarım

Facebook konuyla ilgili “Markanın dünyayla ve içindeki insanlarla düşünceli bir şekilde bağlantı kurmasını istedik. Dinamik renk sistemi bunu ortamın rengini algılayarak yapar.” ifadesini kullanarak, yeni tasarımın kullanıcı deneyimi açısından olumlu olduğu düşüncesini işlemiş.

“Facebook Tarafından” Nedir?

Tasarım değişikliğinin yanı sıra, hayatımızda Haziran ayından itibaren yerini alan “from Facebook” ibaresinin kullanımının da devam edeceği söyleniyor. “Facebook tarafından” anlamına gelen bu ifade, Haziran ayının başında Facebook’un sahipliğini yaptığı bütün uygulamalara eklenmişti. Facebook’un sahip olduğu mülkiyet yapısını gösteren ifade, bizimle kalmaya devam edecek ve buna bir de görsel ayrım yapmamızı sağlayacak görsel iletişim öğeleri (renk ve boyut) eklenecek.

Yeni Logo Ne Zaman Kullanılacak?

Net bir tarih belirtilmemiş olmakla beraber önümüzdeki haftalarda yeni logonun kullanılmaya başlanacağı duyurusu geçtiğimiz günlerde yapıldı. Logo, Facebook’un kendi websitesi de dahil olmak üzere bütün ürünlerinde ve pazarlama araçlarında kullanılacak.

Logo Hakkındaki Yorumlar Nasıl?

Sosyal medyanın hem bir oyuncusu hem de bir oyun kurucusu olan şirketin bu girişimiyle sosyal medyada konuşulmaması imkansızdı. Facebook’un “daha net” olmak amacıyla yaptığı girişim, kullanıcıları tarafından “umutsuz bir girişim” olarak ele alındı. Yeni logoda büyük harfe geçilmesi ile alakalı dalga geçen içerikler oluşturulurken kullanıcılar, yeni logonun eskisinden tek farkının “bağırıyormuş” hissiyatında olduğunun altını çizdi. Bununla beraber, değişikliğin aslında “değişiklik olmadığı” yönünde imalarda bulunan paylaşımlar da bu konuyu tam bir eğlence aracına çevirdi. Konuyla ilgili bir sürü caps üretilirken bu üretilen içeriklerin etkileşimi de bir hayli yüksek oldu. En son golü ise Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey attığı bir tweetle atmış gibi duruyor.

Dorsey, yeni logodaki basitliğe ve büyük harf kullanımına gönderme yaparken sosyal medya paylaşımı Facebook ve Twitter gibi iki büyük sosyal medya devi arasındaki çekişmeyi de oyun sahasına taşıyor.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)