Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Görme Engelliler İçin Mobil Uygulamalar

Görme Engelliler İçin Mobil Uygulamalar

Günümüz dünyasında, mobil telefonlar kimimizin eli, ayağı olurken, kimimizin de gözü, kulağı oluyor. Görme engeliler için mobil uygulamalar , görme engellilerin, konuşan gözleri olmuş durumda. Çevredeki renklerin adını söylemekten tutun, para tanımlamaya ya da gerçek zamanlı yardıma kadar çok farklı konularda destek alınabiliyor. Görme engelliler için mobil uygulamalar , engelsiz bir dünya yaratmak için elinden geleni yapıyor 🙂

Bir yıl evvel “Karanlıkta Diyalog Sergisi”ne katılmıştım. Görme duyunuzun olmadığı, 1 saat geçirdiğinizi hayal edin. Size sadece bir ses klavuzluk ediyor ve o sesin yönlendirmesine göre hareket ediyorsunuz. Empati kurabilmek adına, benim için çok kıymetli bir deneyimdi. O gün hissettiklerimi düşünüğümde, görme engelliler için mobil uygulamaların, onların hayatını ne derece kolaylaştırabileceğini daha iyi anlıyorum.

Görme engelli için mobil uygulamalar neler? derseniz işte hayatları kolaylaştıran uygulamalar:

Be My Eyes: İsminden de anlaşılacağı üzere, dünyanın her yerinden görebilen insanları, görme engelliler ile buluşturan ücretsiz bir mobil uygulamadır. Uygulama, bir tuşa basarak, görme engelli kullanıcılar ile onlara “göz” olmaya gönüllü olanlar arasında canlı video bağlantısı kuruyor.  Gönüllüler, görme engellilerin hayatlarındaki zorlukları çözmek için, gözlerini paylaşıyorlar. 150 ülkede kullanılan  Be My Eyes, görme engellilerin, hayatlarını daha bağımsız yaşamaları için, teknoloji ve insan gücünden yararlanan, bence tam bir iyilik hareketi 🙂 Görme engellinin telefonunda kullandığı dile göre, gönüllülerle eşleştiriyor. Uygulama şimdilik İOS işletim sistemi için mevcut fakat Android versiyonu da yolda.  551.093 gönüllüden biri olarak, bir görme engelinin görmesine yardımcı olmak, benim de kalbimi güçlendiriyor 🙂

BlindSquare: Görme engelliler için mobil uygulamalar arasında en popüler GPS uygulmasıdır. Çevreyi tanımlar, bulunduğunuz yerleri ve kavşakları duyurur. Görme engellilerin, bağımsız seyahat edebilmelerini sağlayan uygulama, iOS cihazın GPS özelliklerini kullanarak konumu belirler ve çevre hakkında bilgi arar. Daha sonra en yararlı bilgileri sesli olarak kullanıcı ile paylaşır. BlindSquare’i, örneğin 300 metrelik alan içindeki en popüler kahveyi, en yakın hastaneyi veya postaneyi bulmak için kulallanabilirsiniz. BlindSquare İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Hollandaca, Fince, İsveççe, Norveççe, Danca, Çekçe, Rusça, Estonyaca, Lehçe, Arapça, Türkçe, Portekizce, Japonca, Yunanca, Romence, Hırvatça ve Macarca dillerinde sesli destek sağlamakta.

Google Talkback: Görme engelli kullanıcıların, Android cihazlarıyla etkileşimde bulunmalarına yardımcı olan bir erişebilirlik hizmetidir. Talkback uygulaması aktifken, ekranda neler olup bittiğini, neye dokunduğunuzu ve onunla ne yapılabildiğini bildirmek için sözlü, sesli ve titreşimli geri bildirimler geliyor. Uygulama sayesinde, görme engelli kullanıcılar, telefonlarının tüm özelliklerini sesli yönlendirmeler ile kullanabiliyorlar. Gelen mesajları sesli okutabilir, kendi sesleri ile mesaj yazdırabilirler veya çağrı atabilirler.

Sesli Adımlar: Görme engelliler için ülkemizde geliştirilen, kapalı alan keşif ve navigasyon (iOS) uygulamasıdır. Sesli Adımlar bugün 2 milyon metre kare alan ile erişim sağlamaktadır. Alış veriş merkezleri, havaalanları, hastaneler, üniversiteler, kamu binaları ve müzeler gibi her türlü kapalı mekanda Sesli Adımlar uygulaması kullanılabiliyor.

LookTel: Bu gerçek zamanlı tanıma teknolojisi, görme engelli kullanıcılara paketlenmiş ürünler, soda kutuları, para, CD’ler, yer işaretleri gibi nesneleri tarama ve anında tanıma olanağı sağlıyor. LookTel uygulaması iOS için için geliştirilen bir uygulamadır.

KNF Reader: Android cihazlar için geliştirilen uygulama, basılı metinleri yüksek kalitede konuşmaya dönüştürerek, smartphone da tek düğmeye dokunarak gerek tek sayfalı gerekse birden çok sayfalı belgelere, doğru, hızlı ve verimli erişim sağlıyor.  Görüş Alanı Bildirimi, Otomatik Sayfa Algılama ve Eğim Kontrolü sayesinde, doğru görüntü elde etmek kolaylaşır. Uygulama, kullanıcıların, mektup, reçete, basılı ders notları gibi her türden basılı metnin ve karşılaşabileceği başka belgelerin görüntülerinin alınmasını sağlar. Tescilli belge analiz teknolojisi, görüntüdeki kelimeleri belirler ve Braille erişimine de olanak vererek bunları yüksek kalitede metin okuma fonksiyonuyla, yüksek sesle okur. KNFB Reader, çeşitli dillerdeki basılı malzemeleri tanıyabilir ve okuyabilir. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Felemenkçe (Belçika), Felemenkçe (Hollanda), İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Danca, İsveççe, Lehçe, Norveççe, Rusça, Fince, Bulgarca, Çekçe, Estonya, Yunanistan ve Ukrayna dillerinde tanımlama ve okuma yapabilir.

Sesli Hesap Makinesi: Profesyonel bir hesap makinesinin yapabileceği işlemlerin bir çoğunu sadece konuşarak yapabileceğiniz bir uygulamadır. Sesinizle logoritma, üs alma, faktoriyel ve trigonometrik gibi birçok işlemi kolaylıkla yapabilmenin yanı sıra, günlük Dolar, Euro ve Sterlin para birimlerini Türk lirası karşılıklarını da sadece ses komutu vererek öğrenebilirsiniz. Uygulamanın yazı ile hesaplama desteği de bulunmaktadı

Color ID Free: Renk tanımlayıcı iOS uygulamasıdır. iPhone’unuzdaki veya iPod touch’ınızdaki kamerayı kullanarak, gerçek zamanlı olarak gördüğü rengi seslendirir.

Bir gün, görme engelli biriye yaptığım, kısa sohbet sırasında bana, “Bizleri gördüğünüz de, nazikçe yaklaşıp ‘Yardıma ihtiyacınız var mı?’ diye sormaktan çekinmeyin. Çünkü bizim her zaman birilerinin yardımına ihtiyacımız var.” demişti. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon engelli var. Bunun yaklaşık 80 bini görme engelli. Maalesef ülkemizde, engelli insanlarımızın, özgürce, hayatın içinde yer alabilmeleri için uygun şartları sağlayamıyoruz. Teknolojiyi kullanarak engellerin kalkmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, engelli insanlarımızın, diğer tüm insanlar gibi eksiksiz yaşam hakkını kullanabilmelerini diliyorum.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (3)

ALPARSLAN ÖZERKAN

29 Aug 18

Gideceğim mesafe 300 m. kadar oldukça kısa olduğundan ve gözlük kullanmadan motosiklet kullanırken uçan bir cismin sağ gözüme isabetiyle on gün tek göz ile yaşam sürdürdüğümde, yaşam standartlarımın ne kadar gerilediğini idrak ettim. Görme engelliler ile empati kurabilmek için, bir kaç saat de olsa sağlam gözümü bir tamponla kapatarak tamamen görme duyularımı devre dışı bıraktım. Evet... dünyam ve yaşam kalitem şiddetli biçimde düştü. Nasıl başetmeli sorusuyla karşı karşıya kaldım. Safety kurallarının yanında teknolojinin de olanaklarından yararlanılmalı duygularıyle donandım. Okuduğum makaleler, Altı Nokta Vakfı'nca yayımlanan bilgilendirmelere ilave olarak, konuşarak yönlendiren sistemlerin oldukça yararlı olduğunu ve olacağını söyleyebilirim. Yakınlarımda bu durumda olan iki arkadaşımı da konu hakkında bilgilendireceğim. Teşekkür ederim.

ELMEDDIN

10 Oct 18

Makale için teşekkürler. Allah razı olsun, bir görme engelliyim ve faydalandım. Biz görme engellilerin böyle uygulamalara çok ihtiyacı var. Engelleri aşmak adına geliştirilen her uygulama engelsiz yaşam sunuyor.

ELMEDDIN

10 Oct 18

makale için teşekkürler. allah razı olsun bir görme engelliyim ve faydalandım. biz görme engellilerin böğle uygulamalara ihtiyacı çok. engelleri aşmak adına geliştirilen her uygulama engelsiz yaşam sunuyor.