Hayatımız Instagram

Hayatımız Instagram

Duygu Hürkan Kurumsal İletişim Uzmanı

Duygu Hürkan Kurumsal İletişim Uzmanı

Hayatımız artık belgeli. Üstelik sadece bize özel değil takipçilerimiz tarafından da belgeli…

Fotoroman gibi bir günümüz, bir ayımız, bir yıllımız ya da yıllarımız görseller ve altında kısa açıklama yazısı ile hikâye tadında. Hani başımıza kötü bir şey geldiğinde deriz ya hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti hayatım Instagramda ve istediğim zaman gözümün önünde ya da gözler önünde…

Son zamanların en trend mecralarından Instagram kullanıcılarını arttırarak popülaritesini sürdürüyor. Görsel ağırlıklı bir kullanıma sahip olması, kısa metinler içermesi kullanıcılarını tavlayan en önemli faktörlerin başında geliyor.

Instagram hayatımıza girdiği günden itibaren gittiğimiz mekanlar, yediğimiz yemekler, giydiğimiz kıyafetler ile mutlu günler, kutlamalar, kalabalık aile yemekleri, arkadaş toplantıları sergilenmektedir. Sıklıkla manzaralı, şık mekanlar da mutlu arkadaş ve akraba fotoğraflarının yansıra hastanede serum kolunda yatarken çekilen fotoğraf paylaşımı ile durumdan haber verilme devri de başlamıştır. Ama genellikler fotoğraflarda paylaşımlar yaşam statüsünü en iyi şekilde gösterecek şekilde paylaşılmaktadır. İyi marka arabaların logoları ile kol saatleri, çimlerin üstünde marka ayakkabılar, mekan ismini yanına alarak selfie çekimleri, yurtdışında paylaşılan mutlu havaya zıplarken yakanmış fotoğraflar. Like sayısı, takipçi sayısı mutluluk kaynağı, gündelik konular ile ilgili görsel paylaşımı ve yaratıcı metin oluşturma ise yarış haline gelmiştir. Instagram bizim çevremizin yanısıra ünlüler dünyasına ufak bir pencereden bakmayı sağlamaktadır. Merak konusu olan ünlüler ne yer, ne içer, nasıl bir evde yaşar, çocuğunun odası nasıldır? Gibi birçok soruya cevap vermektedir.

Kullanıcıya sunduğu filtre özelliği ile en kötü fotoğrafları bile sanat eserine dönüştürdüğümüz Instagram fotoğrafla yetinmeyip 15 saniyelik video yayınlama özelliği ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kişisel kullanımın yansıra pazarlama sektöründe önemli bir yer elde etmiştir. Birçok kurumsal firma aktif şekilde hesaplarını yönetmeye başlamıştır. Özellikle görsel hafıza ve görselin kullanıcı üzerinde yarattığı etkiden hoşlanan markalar ürünlerini Instagram sayesinde kitlelere ulaştırmaya başlamıştır. Her ürün ve görsel paylaşımında logolarını paylaşan ve hafızalara kazıyan markalar aynı zamanda fiyat bilgisi paylaşmakta, kullanıcıları ile iletişime geçip ürün hakkında detay vermektedir. Düzenledikleri yarışma ve çekiliş ile markalar kullanıcıları da pazarlamanın bir ayağı yapmayı başarmıştır. Markaların yanı sıra amatörce kendi işini yapan birçok kullanıcı Instagram sayesinde müşteri bulmaktadır. Bu konuya en güzel örnekler şeker hamurundan pasta, keçeden duvar süsleri, nikâh şekeri, özel bebek giysileri pazarlayanlardır. Genellikle ev hanımları ürettiklerini tüketici ile Instagramda buluşmaktadır.

Paylaşım yapmadığımızda rahatsız hissettiğimiz, takipçilerimizi kontrol etmeden duramadığımız, gezme tozma, arkadaş buluşmalarının sıklaştığı Instagramlı günler dilerim.

Duygu Hürkan
Kurumsal İletişim Uzmanı

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)